داروکده

سرفصل

عناوین اصلی

شماره موبایل
کلمه عبور
ورود
نام کاربری اشتباه است
جستجو
1

مقاله

سر مقاله

موضوع مقاله

نسخه PDF
بیماریها
جمعه 28 آذر 1393
19206 بازدید

محتویاتکبد چرب , قاتل خاموش جوامع امروزی

انسان موجودی است که با توجه به ماهیت و طبیعتی که دارد نیازمند فعالیت های فیزیکی و رفتارهای تغذیه ای مناسب می باشد و باید از مصرف مواد غذایی مضر پرهیز کند ، افزایش مصرف غذاهای چرب و آماده و سرشار از کالری ، و عدم فعالیت مناسب با گسترش زندگی ماشینی ، بیماری ‌های مختلفی به همراه آورده است . درگیری کبدی ، از جمله مضرات مصرف مواد غذایی نامناسب می ‌باشد . در سال‌های اخیر به دلیل سبک زندگی صنعتی و مصرف بالای فست فود‌ها ، بیماری کبد چرب بسیار زیاد رایج شده است و تقریبا از هر 3 تا 4 نفر یک فرد مبتلا به کبد چرب است که از این افراد 15 % در یک دوره 10 ساله ممکن است کبد خود را از دست بدهند .

کبد چرب
کبد چربکبد چرب از بیماری ‌های است که بدون اینکه علایمی داشته باشد به صورت خزنده پیشرفت می‌ کند و در جوامع شهری با سبک زندگی صنعتی ، سلامت شهروندان را به خطر می‌اندازد . از این رو کبد چرب در واقع قاتل خاموش جوامع امروزی است .


شایع ترین علت چربی کبد
کبد چرب در مراحل ابتدایی به بدن آسیب نمی رساند اما تراکم بیش از حد بافت های چربی ، می تواند باعث التهاب و زخم شود که آسیب شدیدی به کبد وارد می کند . به نقل از سایت هلث لین : " کبد چرب زمانی به وجود می آید که چربی و کالری بیشتر از آن چه کبد قادر به سوخت و ساز آن است، مصرف شود . " شایع ترین علت ایجاد بیماری کبد چرب ، چاقی مفرط است . احتمال بروز این مشکل در افراد چاق تا 75% افزایش پیدا می کند . اگرچه برنامه غذایی چرب و افزایش وزن ، علت اصلی بروز این مشکل است اما دیابت و بالا بودن میزان چربی در خون نیز احتمال بروز این بیماری را افزایش می دهد .
چنانچه عامل اصلی بوجود آورنده این بیماری مصرف الکل باشد به آن بیماری کبد چرب الکلی گویند و در صورتی که بدون مصرف الکل بوجود آمده باشد به آن بیماری کبد چرب غیر الکلی می گویند.

علل کبد چرب
علل کبد چربعلایم بیماری کبد چرب
- خستگی مفرط
- چاقی مفرط
- رنگ ادرار
- معده درد
- تغییر در پوست
- ژنتیک
- یرقان
     یرقان از علایم شایع بیماری کبدی است . یرقان زمانی رخ می دهد که جریان صفرا از کبد مسدود می شود و در نتیجه فرد دچار برآمدگی کوچک زردرنگ و خارش داری در اطراف پلک چشم و سطح پوست می شود .
- بدون علایم
     بیماری کبد چرب در اغلب موارد بدون نشانه است و از آن به عنوان قاتل خاموش یاد می شود . به ویژه در مرحله اولیه که هیچ علایمی از خود نشان نمی دهد . طی سال ها بدون بروز هیچ گونه علامت یا مشکلی در حالی که چربی تراکم پیدا می کند ، کبد ملتهب می شود و زخم روی سطح عضو شکل می گیرد. در نهایت در صورت درمان نشدن بیماری کبد چرب باعث از کارافتادگی کبد می شود .راه درمان و پیشگیری
     - درمان در طب نوین : در طب نوین درمان اختصاصی برای کبد چرب وجود ندارد ، ولی شما با کنترل بیماری های زمینه ای از قبیل کاهش وزن ، چربی های خون ، دیابت و یا قطع نمودن داروهای مسبب ( قطعا با نظر پزشک معالج نه بطورخودسرانه ) می توانید از پیشرفت این بیماری جلوگیری نمایید .
     - درمان وپیشگیری در طب سنتی : در طب سنتی با استفاده از خواص بعضی گیاهان و عصاره گیری از ان ها می توان ترکیباتی بدست آورد که به وسیله آن ها به راحتی و با موفقیت کامل کبد چرب درمان می شود .

درمان و پیشگیری از کبد چرب
درمان و پیشگیری از کبد چرب


     - ورزش بهترین راه مبارزه با بیماری کبد چرب : هیچکدام از داروها به اندازه فعالیت های ورزشی مفید نمی باشند و باید از مصرف نوشیدنی های شیرین مانند نوشابه و ... پرهیز شود ، فعالیت های فیزیکی و ورزشی به مدت 300 دقیقه در هفته که ساده ترین آن راه رفتن سریع است موثرترین راه برای درمان کبد چرب می باشد ، همچنین از لحاظ علمی اثبات شده است که مصرف 2 لیوان قهوه و یا نسکافه در طول روز برای کبد چرب بسیار مفید خواهد بود البته افرادی که به طور زمینه ای دچار رفلاکس معده و یا بیماری های قلبی عروقی می باشند از مصرف قهوه باید پرهیز کنند.

منابع

منابع :
webmd
,
liver
,
clevelandclinicmeded
,
merckmanuals
,
emedicinehealth

برچسب ها

برچسب ها :

اشتراک گذاری

به اشتراک بگذارید :