داروکده

سرفصل

عناوین اصلی

شماره موبایل
کلمه عبور
ورود
نام کاربری اشتباه است
جستجو
1

مقاله

سر مقاله

موضوع مقاله

نسخه PDF
بیماریها
سه شنبه 15 اردیبهشت 1394
15403 بازدید

محتویات


سوالی را که چند دقیقه قبل پرسیده ، دوباره می‌پرسد ،وسایلش را گم می‌کند ، می‌خواهد فرزندانش را صدا بزند ولی اسم آنها را به یاد نمی‌آورد ،‌ اگر از خانه بیرون برود در پیدا کردن مسیر بازگشت دچار مشکل می‌شود و بسیاری موارد دیگر که از وقتی آلزایمر گرفته اتفاق افتاده‌اند .

آلزایمر , حکایت پیرمردها و پیرزنهای مسن سرزمین من
آلزایمر , حکایت پیرمردها و پیرزنهای مسن سرزمین من


اینها حکایت زندگی هر روزه پیرمردها و پیرزن ‌هایی است که با توجه به افزایش سن و پا گذاشتن به دوران کهولت به بیماری آلزایمر مبتلا شده‌اند ؛ بیماری‌ای که با این که بیشتر با از دست دادن حافظه شناخته می‌ شود ، اما توانایی جسمی سالمندان را نیز کم کرده و باعث می ‌شود گاهی نتوانند حتی سادهترین کارها را به تنهایی انجام دهند .

بر اساس آمارها ، در سال گذشته 36 میلیون نفر در دنیا با این بیماری زندگی می‌کردند و برآورد می‌شود تا سال 2050 تعداد مبتلایان آلزایمر در جهان به بیش از 100 میلیون نفر برسد. با توجه به این که تعداد سالمندان رو به افزایش است ، آمار مبتلایان به این بیماری در سراسر جهان کم نیست و برای نشان دادن اهمیت این بیماری ، چندین سال است روز 21 سپتامبر به عنوان روز جهانی آلزایمر نامگذاری شده است . این نامگذاری از آن جهت اهمیت دارد که در کنار جلب توجه افکار عمومی به سمت کسانی که به این بیماری مبتلا شده و نیازمند مراقبت و حمایت هستند ، هشداری هم باشد برای کسانی که هنوز سالم هستند و تا رسیدن به این بیماری فاصله دارند.

آلزایمر چیست ؟
آلزایمر برای اولین بار در سال 1906 توسط دانشمند آلمانی به نام آلویز آلزایمر شناسایی شد ، نوعی بیماری مغزی است که با سرعت پایین رشد می‌کند و از علایم آن اختلال حافظه و در مراحل شدیدتر اختلال در قدرت استدلال ، برنامه‌ریزی ، تکلم و درک است .
این بیماری بیشتر افراد بالای 65 سال را تحت تاثیر قرار می‌دهد ، البته افرادی هستند که در 40 یا 50 سالگی هم گرفتار آلزایمر شده ‌اند . از سوی دیگر نگاهی به تعداد مبتلایان به این بیماری در جهان نشان می دهد که 70 درصد شیوع این بیماری مربوط به کشورهای در حال توسعه و جهان سومی است ، همچنین نشان داده شده که زنان بیشتر از مردان به آلزایمر مبتلا می ‌شوند و بطور متوسط زنان 5 تا 6 درصد بیش از مردان در معرض ابتلا به این بیماری هستند .

درباره آلزایمر نظریه هایی وجود دارد که می گوید شرایط اجتماعی و اقتصادی خوب مثل تغذیه و محیط زیست باعث می‌شود که افراد در سنین بالا کمتر به بیماری آلزایمر مبتلا شوند . بطور کلی برای بهبود وضعیت نسبی بیماران به جز درمان دارویی میبایست توجه دقیقی به تغذیه بیمار و محیط زیست او داشت و با استفاده از غذاهای مناسب و دارای ویتامین فراوان به خصوص ویتامین C وE و آنتی اکسیدانها و بتاکارتن ، به بهبود وضعیت سالمندان و بیماران کمک نمود .

بیشتر افراد بالای 65 سال درگیر میشوند
بیشتر افراد بالای 65 سال درگیر میشوند


زندگی با بیمارمبتلا به دمانس و آلزایمر
با توجه به این که دارو و امکانات موجود تا حدی زندگی فرد مبتلا را بهبود میبخشد باید یاد بگیریم که چگونه با این بیماران زندگی کنیم . این بیماری آثار همه جانبه و وسیعی دارد . در اثر این بیماری فرد مبتـــلا کلیه تواناییهای خود را از دست می‌دهد ( حافظهاش را ، خودکفایی‌اش را ، شخصیتش را ) و زندگی برای او بسیار دشوار می گردد . باید در دنیایی سیر کند که روز به روز پیچیده تر ، غریبه تر و وحشتناک تر میگردد .
به هر حال به هر فراموشی‌ای آلزایمر نمی گویند . نخستین دلیل آن سن فرد است . تا قبل از رسیدن به یک رده سنی خاص ابتلا به آلزایمر بسیار بعید است . بنابراین اگر مثلا ?? سالتان است و بعضی مسائل را فراموش می کنید، دلیل آن مشغله فکری است .

این ده نکته نشان می دهد که شخص به آلزایمر مبتلا شده است .

1- فراموشی
این نوع فراموشی به شکلی است که روند عادی زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد ؛ بویژه وقتی بیماری به مرحله جدی وارد شده باشد . برای مثال فرد حافظه کوتاه مدتش را کاملا از دست می‌دهد و آنچه در لحظه اتفاق می‌افتد به خاطر نمی‌آورد . بیمار اسامی و اشخاص جدید را به جا نمی‌آورد ، اما سراغ افرادی را می‌گیرد یا افرادی را به یاد می‌آورد که شاید سال ها پیش از دنیا رفته‌اند .

2- چالش حل مسائل
انجام کارهای عادی و روزمره زندگی برای فرد به چالش مهمی تبدیل می شود . در افرادی که به این بیماری مبتلا نیستند هم ممکن است مشکلاتی در حل مسائل پیش بیاید یا نکته ای را اشتباه کنند ، اما در افراد مبتلا به آلزایمر انجام کارهای ساده چالش برانگیز می شود . برای مثال فرد نمی تواند ارقام حسابش را جمع بزند یا این که نمی‌تواند درک درستی از اعداد و ارقام نوشته شده در دفترچه بانکی‌اش داشته باشد .

3- ناتوانی در انجام کارها
فرد مبتلا به آلزایمر نمی تواند کارهای روزمره زندگی را به تنهایی انجام دهد . برای مثال فرد دیگر نمی تواند غذا بپزد یا اگر هنوز کارمند است ، دیگر نمی تواند کارها را به خاطر بسپرد و بدون خطا آنها را انجام دهد . این شخص از رفتن به مکان هایی که قبلا بارها به آنجا رفته مانند محل کار ، منزل اقوام و ... ناتوان می شود . فرد بیمار از روشن کردن تلویزیون و انتخاب برنامه یا کانال مورد علاقهاش ناتوان است .

بیمار توانایی های خود را از دست میدهد
بیمار توانایی های خود را از دست میدهد


4- فراموشی زمان و مکان
انگار که فرد در فضا و مکانی خیالی زندگی می کند . او درک درستی از موقعیت ، زمان و مکان ندارد . این افراد ساعت ، روز ، ماه ، فصل و ... را گم می کنند . به همین دلیل هم مدام این زمان ها را سوال می کنند . البته ممکن است برای لحظاتی آن را به یاد بیاورند . بنابراین بهتر است برای کمک به آنها موقعیت مکانی و زمانی را به آنها بگویید .

5- عدم درک تصویر و ارتباط
ضعف بینایی و ناتوانی در دیدن و مطالعه ، اختلال در تخمین مسافت ، تشخیص رنگ و ... از دیگر نشانه های ابتلا به آلزایمر است . گاهی این افراد با نگاه کردن در آینه نیز تصاویر دیگری تشخیص می‌دهند که دیگران آنها را نمی‌بینند . واکنش های خود این افراد نیز برای خودشان قابل تشخیص و شناسایی نیست . این اختلال در تشخیص می‌تواند ناشی از بیماری آب مروارید در این افراد باشد .

اختلال در تشخیص رنگ
اختلال در تشخیص رنگ


6- اختلال در تکلم و نوشتن
افراد مبتلا به آلزایمر نمی توانند در بحث مشارکت کنند و گاهی باوجود مشارکت در بحث نمی‌توانند گفت وگو را دنبال کنند و از ادامه صحبت باز می‌مانند . دلیل آن نیز ناتوانی در انتخاب درست و بجای کلمه هاست . در مواردی نیز به جای کلمه درست ، کلمه دیگری به کار می برند . برای مثال اگر قرار است به وجود یا حضور چیزی یا شخصی اشاره کنند ، اسم را اشتباه می گویند . در واقع اصلی ترین مشکل آنها ناتوانی در انتخاب درست کلمه و ساختن جمله است .

7- جاگذاری نادرست
افراد مبتلا به این بیماری نمی‌توانند اشیاء را به مکان اصلی خود بازگردانند یا در مکان درست بگذارند . به همین دلیل هم نمی‌توانند مکان درست اشیاء را به خاطر بسپارند و درصورت نیاز دوباره آن را از جایش بردارند . آنها در پیدا کردن یا بازگرداندن اشیایی که به طور روزمره از آنها استفاده می‌کنند (مانند کنترل تلویزیون یا لیوان آبی که مینوشند) ناتوان هستند .

کارهایشان را به خاطر نمی آورند
کارهایشان را به خاطر نمی آورند


8- قضاوت نادرست
نحوه قضاوت و تصمیم گیری این افراد دچار اختلال است . برای مثال از این که دیگران به آنها آسیب برسانند ، بشدت نگران هستند . تصور می‌کنند حتی اشخاص نزدیک مشغول توطئه برای آنها هستند . از طرفی این افراد به ظاهرشان رسیدگی نمی‌کنند و حالت نامنظم و شلخته دارند .

9- گوشه گیری
یکی دیگر از نشانه‌های ابتلا به آلزایمر گوشه‌گیری و بی‌علاقگی برای حضور در جمع است . بی‌علاقگی به هر نوع فعالیت گروهی ، حضور در جمع ، انتخاب و انجام یک فعالیت سرگرم کننده ، ورزش و ... از دیگر نشانه‌های ابتلا به آلزایمر است . اغلب آنها با حضور درجمع دچار احساس کسالت و خستگی میشوند .

10- تغییرات حسی ـ رفتاری
ساختار رفتاری این افراد به دلیل ابتلا به بیماری دچار تغییر می‌شود . گیجی و سردرگمی ، سوءظن ، استرس و اضطراب ، هراس و از دست دادن اشتیاق به امور از تغییرات شاخص افراد مبتلا به آلزایمر است .

آنها دچار سردرگمی هستند
آنها دچار سردرگمی هستند

منابع

منابع :
وب سایت ان اچ اس
,
وب سایت جامعه آلزایمر
,
انجمن آلزایمر
,
وب سایت وب ام دی

برچسب ها

برچسب ها :

اشتراک گذاری

به اشتراک بگذارید :