داروکده

سرفصل

عناوین اصلی

شماره موبایل
کلمه عبور
ورود
نام کاربری اشتباه است
جستجو
1

مقاله

سر مقاله

موضوع مقاله

نسخه PDF
بیماریها
یکشنبه 22 فروردین 1395
4732 بازدید

محتویات


بهار فصل شروع آلرژی است . هنگامی که گیاهان گرده افشانی می کنند و گرده آنها در هوا پراکنده می شود ، مشکل افراد مبتلا به آلرژی آغاز شده و این افراد دچار عطسه های مکرر و آبریزش بینی می شوند .
همه ساله حدود 58 میلیون آمریکایی با شروع فصل بهار دچار رینیت آلرژیک می شوند که گاهی تحت عنوان تب یونجه نیز نامیده می شود .
اگر چه هیچ راه حل فوری و قطعی برای رفع کامل آلرژی های بهاره وجود ندارد ، اما راه های فراوانی برای مقابله با آن و کم کردن عوارض ناشی از این بیماری وجود دارد ، از دارو درمانی گرفته تا درمان های خانگی .

بهار فصل شروع آلرژی
بهار فصل شروع آلرژیعوامل ایجاد آلرژی بهاره
مهمترین عامل شروع آلرژی بهاره گرده گل ها ، درختان و سایر گیاهان است ، گیاه به منظور تولیدمثل در فصل بهار شروع به گرده افشانی می کند . هنگامی که این گرده ها وارد بینی فرد مبتلا به آلرژی می شوند سیستم ایمنی فرد را تحریک می کنند . سیستم ایمنی به اشتباه این گرده ها را به عنوان مهاجم خارجی تلقی کرده و بر ضد آنها آنتی بادی آزاد می کند ، آنتی بادی ها موادی هستند که در شرایط عادی باکتری ها ، ویروس ها ، و ارگانیسم های بیماری زا را شناسایی کرده و به آنها حمله می کنند . در واقع در فرد مبتلا به آلرژی گرده های گیاهان به اشتباه مهاجم تلقی شده و باعث آزاد شدن آنتی بادی در بدن می گردند ، آنتی بادی ها به مواد حساسیت زا حمله می کنند و این کار باعث آزاد شدن مواد شیمیایی تحت عنوان هیستامین ها در بدن می شوند . هیستامین ها عامل آبریزش بینی ، خارش چشم و بینی ، قرمزی و التهاب چشم و سایر علائم آلرژی هستند .
گرده گیاهان ممکن است تا کیلومترها جابجا شوند و برای افراد مبتلا به آلرژی مشکل ایجاد کنند ، هر چقدر تعداد گرده ها بیشتر باشد مشکل بیشتری برای افراد مبتلا به آلرژی ایجاد می کند .
مهمترین گیاهانی که گرده آنها شدیدا آلرژی زا هستند عبارتند از : درخت هایی مانند توسکا ، زبان گنجشک ، صنوبر ، راش ، بید ، افرا ، سرو ، نارون ، گردو ، سپیدار ، توت ، بلوط ، زیتون ، نخل ، کاج و اغلب درختان میوه ، گیاه پنبه ، و همچنین چمن .

آلرژی فصلی چه علائمی دارد ؟
علائم آلرژی بهاره شامل :
- آبریزش بینی
- اشک ریزش چشم ها
- عطسه
- سرفه
- خارش چشم ها وبینی
- قرمزی چشم ها
- تیرگی اطراف چشم
مواد آلرژی زا موجود در هوا علاوه بر آلرژی می توانند سبب بروز آسم شوند که در این حالت راه های هوایی تنگ شده و تنفس مشکل می شود و باعث سرفه ، خس خس سینه ، و اشکال در تنفس می شود .
علائم آلرژی در هنگام وزش باد به دلیل جابجایی بیشتر گرده گیاهان شدیدتر است . در عوض معمولا روزهای بارانی برای افراد مبتلا به آلرژی بهتر است زیرا باران مواد حساسیت زا را شسته و از هوا پاک می کند .

علائم آلرژی بهاره
علائم آلرژی بهارهآلرژی فصلی چگونه تشخیص داده می شود ؟
اگر در فصل بهار دچار مشکلاتی مثل آبریزش بینی ، قرمزی چشم ها ، و خارش چشم ها و بینی می شوید حتما به پزشک مراجعه کنید . پزشک شما را برای انجام تست های تشخیص آلرژی به مراکز مخصوص معرفی خواهد کرد . متخصصین آلرژی معمولا چندین تست پوستی بر روی بیمار انجام می دهند . این آزمایشات با روش های گوناگونی انجام می شوند ، مثلا گاهی اوقات خراش های کوچکی روی پوست ایجاد می کنند و مقادیر بسیار کم از مواد آلرژن را روی هر خراش می ریزند ، و یا مواد آلرژن را به صورت رقیق شده زیر پوست بازوی بیمار تزریق می کنند . چنانچه فرد به یکی از مواد حساسیت داشته باشد ناحیه تزریق آن به صورت تورم و یا کهیر در می آید . گاهی اوقات برای انجام آزمایشات لازم است برای بیمار آزمایش تخصصی خون درخواست شود .

درمان های آلرژی فصلی
پزشکان برای درمان آلرژی فصلی داروهای مختلفی تجویز می کنند از داروهای ساده و بدون نسخه گرفته تا داروهای کاملا تخصصی . برخی از داروهای مورد استفاده بر علیه آلرژی عبارتند از :
آنتی هیستامین ها : این دسته داروها با کاهش سطح هیستامین بدن باعث کاهش عطسه ، سرفه ، و آبریزش بینی می شوند .
دکونژستانت ها : این دسته داروها عروق خونی درون بینی را تنگ تر می کنند و از این طریق احتقان و تورم عروق بینی را کاهش می دهند . البته بعضی داروها حاوی 2 ماده آنتی هیستامین و دکونژستانت می باشند .

درمان های آلرژی فصلی
درمان های آلرژی فصلیقطره ها و اسپری های بینی حاوی دکونژستانت : این اسپری ها و یا قطره ها باعث کاهش و یا رفع احتقان بینی به صورت موضعی شده بنابراین در صورت استفاده صحیح عوارض جانبی کمتری نسبت به نوع خوراکی دکونژستانت ها دارند .
قطره ها و اسپری های بینی استروئیدی : این قطره ها و اسپری های بینی باعث کاهش التهاب در بینی می شوند و معمولا به عنوان اولین درمان در آلرژی به کار می روند . اسپری بینی کرومولین سدیم می تواند باعث پیشگیری از شروع علائم آلرژی شود .
آنتی هیستامین ها اغلب خواب آور هستند بنابراین هنگام مصرف این داروها از انجام کارهایی که نیاز به هوشیاری دارند بپرهیزید . بهتر است قبل از استفاده از هرگونه دارو با پزشک مشورت کنید . دقت داشته باشید که اگر بدون تجویز پزشک از داروهای آنتی هیستامین استفاده می کنید نباید این داروها بیش از 3 روز مصرف کنید و برای ادامه درمان لازم است حتما به پزشک مراجعه کنید .
پزشکان متخصص آلرژی برای بیماران خود واکسن هایی تجویز می کنند که این واکسن ها باعث رفع و یا کاهش بیماری می شوند .

درمان های آلرژی فصلی
درمان های آلرژی فصلیلازم به ذکر است در طب مکمل روش های مختلفی برای مبارزه با آلرژی وجود دارد مانند استفاده از برخی داروهای گیاهی و یا گیاهان دارویی . البته درمان های طبیعی و گیاهان دارویی الزاما بی خطر نیستند و باید با احتیاط و کاملا آگاهانه مورد مصرف قرار گیرند بنابراین قبل از مصرف آنها با پزشک مشورت کنید .

یکی از راه های موثر و بی ضرر برای رفع آلرژی شستشوی بینی با آب نمک رقیق است ، این کار به رقیق کردن ترشحات بینی و باز شدن سینوس ها کمک شایانی می کند . البته برای این کار باید حتما از آب جوشیده خنک شده استفاده کنید و وسیله ای که با آن شستشوی بینی انجام می شود را بعد از هر بار استفاده به دقت شسته و خشک کنید .

درمان های آلرژی فصلی
درمان های آلرژی فصلیچند راهکار برای پیشگیری از آلرژی فصلی
اگر شما دچار آلرژی فصلی هستید و در منطقه دارای گل و گیاه زندگی می کنید تقریبا غیر ممکن است که بتوانید به طور کامل از آن پیشگیری کنید . اما در این جا به چند راهکار اشاره می کنیم که با استفاده از آنها می توانید تا حدی آلرژی خود را کنترل کنید .
- سعی کنید در فصل گرده افشانی گیاهان در ساعات اولیه صبح که بیشترین میزان گرده افشانی صورت می گیرد ، در منزل بمانید .
- در فصل بهار تا حد ممکن درها و پنجره های منزل خود را ببندید و ترجیحا از دستگاه تصفیه هوا در منزل استفاده کنید .
- درزهای پنجره ها ، قفسه کتابها ، هواکش ها و هر قسمتی از منزل را که فکر می کنید گرده گیاهان در آنجا جمع شده اند ، به دقت تمیز کنید البته بهتر است این کار توسط شخص دیگری انجام شود و یا هنگام انجام آن از ماسک های فیلتر دار استفاده کنید .
- هنگامی که از بیرون به منزل می آیید موهایتان را بشویید چون گرده گیاهان به راحتی لابه لای موها می ماند .
-2 بار در هفته منزل خود را به دقت با جاروبرقی تمیز کنید . البته همانطور که قبلا گفته شد اگر به آلرژی مبتلا هستید و شخصا این کار را انجام می دهید ، حتما از ماسک استفاده کنید زیرا هوایی که از جاروبرقی خارج می شود به راحتی ذرات روی زمین و فرش ها را در هوا معلق می کند .

منابع

منابع :
web md

برچسب ها

برچسب ها :

اشتراک گذاری

به اشتراک بگذارید :