داروکده

سرفصل

عناوین اصلی

شماره موبایل
کلمه عبور
ورود
نام کاربری اشتباه است
جستجو
1

مقاله

سر مقاله

موضوع مقاله

نسخه PDF
تغذیه
دوشنبه 10 خرداد 1395
5284 بازدید

محتویات

دکتر زهرا عبداللهی ، مدیر کل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت ، در گفت‌ و ‌گو با همشهری آنلاین ، می گوید : مهمترین علت مرگ و میر در جهان ، بیماری ‌های غیر واگیر هستند . طبق آمارهای که سازمان جهانی بهداشت منتشر کرده است ، بیشتر از 70 درصد موارد مرگ و میر ، از بیماری ‌های قلبی و عروقی ، دیابت و سرطان‌ها نشأت می گیرد . الگوی نادرست مصرف مواد غذایی اصلی ترین عاملی است که شانس ابتلا به این بیماری‌ها را افزایش می ‌دهد

دکتر زهرا عبداللهی
دکتر زهرا عبداللهی

در ایران نیز مهم ترین علت مرگ و میر ، بیماری ‌های قلبی عروقی ، دیابت و سرطان‌ها است ، تغذیه و الگوی نادرست مصرف مواد غذایی از اصلی ترین عواملی است که شانس ابتلا به این بیماری‌ها را افزایش می ‌دهد . تاکید می ‌کنم که مصرف بیش از اندازه مواد قندی و شیرین ، غذاهای چرب و سرخ شده ، نمک ، فست‌ فود ها و نوشابه ‌های گازدار و همچنین مصرف کم سبزی ‌ها و میوه‌ ها از مشکلاتی است که در الگوی غذایی ایرانیان وجود دارد .

مواد غذایی ناسالم
مواد غذایی ناسالم

نتایج تحقیقات ثابت می کند ، که 80 درصد بیماری ‌های قلبی عروقی و دیابت نوع دو و همچنین تا 30 درصد سرطان ‌ها با رعایت الگوی تغذیه سالم و صحیح قابل پیشگیری هستند . در ایران این اولین بار است که در قالب طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت و مراقبت از سلامت ، پایگاه سلامت با طرح 7 سوال ، الگوی غذایی مردم را ارزیابی و امتیازبندی می ‌کند . کافیست به این 7 سوال پاسخ دهید تا الگوی غذایی خود را ارزیابی کنید .1 - مصرف روزانه میوه شما چقدر است؟ ( هر واحد یعنی یک عدد میوه متوسط یا نصف لیوان میوهایی ریز مثل توت انگور انگورانار یا نصف لیوان میوه پخته یا کمپوت میوه ، یایک چهارم لیوان میوه خشک یا خشکبار ، یا سه چهارم لیوان آبمیوه تازه و طبیعی )


بندرت / هرگزکمتر از 2 واحد2 تا 4 واحد یا بیشتر


2 - مصرف روزانه سبزی شما چقدر است؟ ( یک واحد سبزی یعنی : یک لیوان سبزی های خام برگدار (اسفناج و کاهو) ، یا نصف لیوان سبزی‌های پخته یا نصف لیوان نخودسبز ، لوبیاسبز و هویج خردشده ، یا یک‌ عدد گوجه فرنگی یا هویج یا خیار متوسط)


بندرت / هرگزکمتر از 3 واحد3 تا 5 واحد یا بیشتر


3 - مصرف روزانه شیر و لبنیات شما چقدر است؟ ( یک واحد یعنی یک لیوان شیر یا ماست یا یک و نیم قوطی کبریت پنیر و یا 2 لیوان دوغ )


بندرت / هرگزکمتر از 2 واحد2 واحد یا بیشتر


4 - آیا سر سفره از نمکدان استفاده می‌کنید؟


بندرت / هرگزگاهیهمیشه


5 - چقدر فست فود / نوشابه های گازدار مصرف می‌کنید؟


بندرت / هرگزماهی 1 تا 2 بارهفته ای 2 بار یا بیشتر


6 - از چه نوع روغنی بیشتر مصرف می‌کنید؟


فقط روغن نیمه جامد ،‌ جامد یا حیوانیتلفیقی از انواع روغن‌های مایع و نیمه جامدفقط روغن مایع (معمولی و مخصوص سرخ کردنی)


7 - در هفته چقدر فعالیت بدنی دارید؟ (حداقل فعالیت بدنی متوسط 150 دقیقه در هفته شامل ورزش‌های هوازی نظیر پیاده روی تند ، دوچرخه سواری ، شنا و ...)


تقریبا" بدون فعالیت بدنی هدفمندکمتر از 150 دقیقه در هفته150 دقیقه در هفته یا بیشترمحاسبه و نمایش نتیجه


 


منابع

منابع :
همشهری آنلاین

برچسب ها

برچسب ها :

اشتراک گذاری

به اشتراک بگذارید :