داروکده

سرفصل

عناوین اصلی

شماره موبایل
کلمه عبور
ورود
نام کاربری اشتباه است
جستجو
1

مقاله

سر مقاله

موضوع مقاله

نسخه PDF
پوست
دوشنبه 31 خرداد 1395
13483 بازدید

محتویات


هر چه سن شما بالاتر برود تجربه و اعتماد به نفس شما هم بالاتر می رود اما با بالا رفتن سن میزان هورمون هایی مانند استروژن کاهش پیدا می کند . در طول دوران ( یائس گ ی ) کاهش میزان استروژن بدن تاثیر زیادی بر روی پوست دارد . در غیاب هورمون استروژن معمولا پوست با روند تندتری شل ، نازک ، و چروک می شود . خوشبختامه امروزه محصولات بسیار موثری برای مراقبت و زیبایی پوست در داروخانه ها موجود است و شما می توانید به راحتی از آنها استفاده کنید .

پوست در دوران ( یائس گ ی )
( یائس گ ی ) باعث برخی تغییرات در پوست شما می شود . در این سن قدرت کلاژن سازی پوست به شدت افت می کند . در این حال چربی زیر پوست کاهش یافته و همچنین قدرت کشسانی پوست کاهش می یابد . این تغییرات با خشکی پوست ناشی از تغییرات هورمونی همراه می شود و می تواند سبب شل شدن پوست به خصوص در ناحیه گردن ، ناحیه فک ، و گونه ها شده و همچنین باعث ایجاد خطوط ریز و چین و چروک در پوست می شود . چین و چروک ناشی از تغییرات هورمونی و ( یائس گ ی ) معمولا در ناحیه پشت لب بالا مشاهده می شود .

پوست در دوران ( یائس گ ی )
پوست در دوران ( یائس گ ی )شستشوی صورت
شستشوی صورت یکی از مراحل مهم نگهداری پوست می باشد . هر چه سن بالاتر برود این کار از اهمیت بیشتری برخوردار است . همانطور که سن بالاتر می رود پوست خشک تر می شود بنابراین رطوبت اضافه خیلی به پوست کمک می کند . نکته مهم این است که شستشوی پوست در این حالت باید حتما توسط یک پاک کننده مخصوص پوست های خشک صورت گیرد بنابراین بهتر است به جای استفاده از ژل و فوم حتما از پاک کننده های کرمی استفاده کنید تا رطوبت کافی به پوست برسد .

شستشوی صورت
شستشوی صورتآبرسانی به پوست
در دوران ( یائس گ ی ) پوست خشک و خشک تر می شود یکی از دلایل این حالت این است که غدد چربی فعال نیستند . سعی کنید پوست خود را با کرم های مرطوب کننده قوی همیشه مرطوب نگه دارید . حمام داغ و طولانی مدت را فراموش کنید و ماندن در حمام را به حداقل برسانید . در طول روز به محض اینکه احساس کردید پوست شما خشک است از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید زیرا این کرم ها آبرسانی به پوست را افزایش می دهد .

آبرسانی به پوست
آبرسانی به پوستضد آفتاب استفاده کنید
با وجود اینکه سرطان پوست و چین و چروک ناشی از تابش نور خورشید در در دهه 20 تا 40 عمر بیشتر شایع است اما با این حال در سن ( یائس گ ی ) هم استفاده از کرم ضد آفتاب کاملا ضروری است . چرا ؟ پوست شما نسبت به ایام جوانی تان دارای محافظ های طبیعی کمتری است . بنابراین حتما باید از یک کرم ضد آفتاب که SPF بالاتر از 30 دارد استفاده کنید .

چین و چروک را به حداقل برسانید
چین و چروک پوست معمولا به دلیل صدمات ناشی از تابش نور خورشید در طول سالهای زندگی و همچنین تغییرات هورمونی در زنان پس از ( یائس گ ی ) به وجود می آید. همانطور که میزان هورمونها به دلیل ( یائس گ ی ) تغییر می کند پوست هم دچار تغییراتی می شود و چین و چروکها بدتر می شود . این حالت معمولا وقتی پوست شما خشک است بیشتر دیده می شود . هر روز به صورت و گردن خود کرم مرطوب کننده بزنید و از محصولات ضد چروک و ضد افتادگی پوست استفاده کنید .

چین و چروک را به حداقل برسانید
چین و چروک را به حداقل برسانیدکرم های لایه بردار
لکه های پیری روی صورت ، دست ، و قفسه سینه در سنین ( یائس گ ی ) بیشتر مشهود هستند . بهترین راه پیشگیری از ایجاد این لکه ها استفاده از کرم های ضد افتاب است. با این وجود آیا باز هم این لکه ها روی پوست شما مشاهده می شود ؟ می توانید با استفاده از محصولات لایه بردار این لکه ها را کمرنگ تر کنید . محصولات لایه بردار لایه پوست مرده را بر می دارند . همچنین محصولات روشن کننده پوست هم در کمرنگ کردن این لکه ها موثر هستند . لازم به یادآوری است پس از مصرف محصولات لایه بردار حتما از یک کرم مرطوب کننده بسیار قوی استفاده کنید .

مراقب دستان خود باشید
در طی دوران ( یائس گ ی ) پوست پشت دستها ممکن است رطوبت ، کلاژن ، و چربی خود را از دست بدهند . این حالت باعث می شود پوست پشت دستها به سرعت چروکیده شوند . علاوه بر چین و چروک به دلیل از بین رفتن چربی زیر پوست ، دستها به نظر لاغرتر و استخوانی می رسند . برای پیشگیری از این حالت سعی کنید دائما از کرم های مرطوب کننده قوی استفاده کنید و هنگام خروج از منزل در طول روز حتما از کرم های ضد آفتاب برای پشت دست های خود استفاده کنید . همچنین هنگام انجام کارهای منزل و یا کارهایی مثل باغبانی حتما از دستکش استفاده کنید .

مراقب دستان خود باشید
مراقب دستان خود باشیدآنتی اکسیدان مصرف کنید
کلاژن باعث جوانی پوست شده و آن را سفت نگه می دارد . هنگامی که سطح استروژن بدن شما پایین می آید میزان کلاژن هم کاهش می آید . مصرف غذاهای حاوی آنتی اکسیدان باعث می شود پوست شما از قسمت داخل قوی تر و سفت تر شود . بنابراین از میوه ها و سبزیجات بیشتر استفاده کنید . میوه های رنگی آنتی اکسیدان بالایی دارند . سعی کنید در طول روز از انواع میوه ها و سبزیجات رنگی استفاده کنید .

آنتی اکسیدان مصرف کنید
آنتی اکسیدان مصرف کنیدسویا بخورید
سویا سرشار از ایزوفلاون می باشد . ایزوفلاون ترکیبات گیاهی می باشد که در بدن کاری مشابه هورمون استروژن انجام می دهد . ایزوفلاون باعث کاهش روند تغییرات پوستی به ویژه نازک شدن پوست می شود . محققان بر این باورند که مصرف 50 میلی گرم ایزوفلاون در طول روز که معادل حدود 2 لیوان شیر سویا می باشد ، به کاهش مشکلات ناشی از ( یائس گ ی ) در زنان کمک می کند .

استرس را از خود دور کنید
استرس پوست را خشک تر و حساس تر می کند . استرس حتی می تواند عامل آغاز بیماری هایی مثل پسوریازیس باشد . اگر دچار استرس بیش از حد باشید ممکن است حتی نگهداری و مراقبت از پوست خود را هم فراموش کنید . بهتر است برای کاهش استرس از یوگا ، مدیتیشن ، و سایر تکنیک های کاهش استرس و ریلاکس سازی کمک بگیرید .

استرس را از خود دور کنید
استرس را از خود دور کنیدورزش کنید
ورزش فقط باعث تقویت عضلات نمی شود بلکه به پوست هم کمک می کند . این تاثیر از دو طریق صورت می پذیرد . اول اینکه ورزش باعث از بین رفتن استرس می شود و از این طریق به پوست کمک می کند ، دیگر اینکه ورزش جریان خون را افزایش می دهد . جریان خون به طور طبیعی با افزایش سن کندتر می شود . با افزایش سرعت جریان خون اکسیژن بیشتری به سلولهای پوست می رسد و در نتیجه پوست جوان تر و سالم تر به نظر می رسد .

خواب کافی داشته باشید
داشتن خواب کافی باعث می شود پوست تازه تر و با طراوت تر به نظر بیاید . همچنین خواب کافی باعث پیشگیری از سیاه شدن و گود رفتن زیر چشم می شود . کمبود خواب باعث اختلال در متابولیسم بدن می شود و این اختلال مشکلات ناشی از بالا رفتن سن را افزایش می دهد . بنابراین بهتر است در طول شب 8 تا 9 ساعت بخوابید .

خواب کافی داشته باشید
خواب کافی داشته باشیدمنابع

منابع :
web md

برچسب ها

برچسب ها :

اشتراک گذاری

به اشتراک بگذارید :