داروکده

سرفصل

عناوین اصلی

شماره موبایل
کلمه عبور
ورود
نام کاربری اشتباه است
جستجو
1

مقاله

سر مقاله

موضوع مقاله

نسخه PDF
پوست
دوشنبه 1 تیر 1394
16946 بازدید

محتویات


اشعه ماوراء بنفش چیست ؟
نور خورشید از اشعه های مختلفی تشکیل شده است .
این اشعه ها که از خورشید ساطع می شوند به سه دسته تقسیم می شوند : اشعه ماوراء بنفش A ، اشعه ماوراء بنفش B و اشعه ماوراء بنفش C .
میزان تابش این اشعه ها در طول روز متغیر است و شدت تابش آنها بین ساعات 10 صبح الی 3 بعدازظهر به حداکثر خود می رسد. در این ساعات اگر بدون وجود محافظ زیر نور آفتاب قرار بگیریم ، پوست ما آسیب بسیاری خواهد دید. به نظر میاید ما تابش آنها را در روزهای آفتابی بیشتر حس می کنیم در حالیکه در روزهای ابری هم آنها براحتی می توانند از ابرها عبور کنند و به سطح زمین برسند. در ضمن باید بدانیم میزان تابش اشعه های ماوراء بنفش ربطی به درجه هوا ندارد ، به این صورت که ممکن است در سردترین روزهای سال میزان قدرت آنها بیشتر از روزهای گرم تابستان باشد . آنها به قدری قدرتمند هستند که بعضی اوقات لباس و یا حتی شیشه ، جلوی نفوذشان را نمی گیرد و می توانند به ما آسیب های جدی وارد کنند.
وقتی میزان تابش این اشعه ها طولانی و زیاد باشد ، پوست ما شدیدا در خطر خواهد بود . باید توجه داشته باشیم که از سنین کودکی و نوجوانی در خطر ابتلاء به بیماریهای پوستی هستیم و لازم است که از پوست خود مراقبت کنیم تا این احتمالات را به حداقل برسانیم .

 خورشید از خود اشعه های ماوراء بنفش ساطع می کند
خورشید از خود اشعه های ماوراء بنفش ساطع می کند


انواع اشعه های ماوراء بنفش :
اشعه UVA - این اشعه که نام دیگر آن اشعه پیرکننده پوست است , علاوه بر پیری زودرس پوست می تواند باعث بروز مشکلات بسیاری از قبیل ایجاد لکه‌های پوست و چین و چروک هم بشوند ، این اشعه قدرت نفوذ بالایی دارد و به لایه های زیرین پوست نفوذ میکند . لذا پوست قابلیت انعطاف و لطافت خود را از دست میدهد و لایه های زیرین دچار آسیب های عمیق می شوند و این خود به مرور زمان باعث ایجاد سرطان پوست خواهد شد .

  قدرت نفوذ UVA در پوست بیشتر است
قدرت نفوذ UVA در پوست بیشتر است


اشعه UVB - این اشعه به اشعه آفتاب سوختگی معروف است . برخلاف اشعه UVA ، قدرت اشعه UVB ، در طول سال متغیر است و در ضمن علاوه بر آفتاب سوختگی ، باعث سرطان پوست نیز می تواند بشود . بنابراین باید آن را جدی بگیریم و از پوست خود در مقابل آن محافظت کنیم .
اشعه UVC – این اشعه قویترین و مرگبارترین اشعه ای است که از خورشید ساطع می شود اما خوشبختانه لایه ازون جلوی رسیدن آن را به سطح زمین می گیرد و لازم نیست نگران آن باشیم .

 اشعه های ماوراء بنفش به سه دسته تقسیم می شوند
اشعه های ماوراء بنفش به سه دسته تقسیم می شوند


چگونه از پوست خود در مقابل اشعه های فرابنفش محافظت کنیم ؟
داشتن پوشش کافی و محافظ های فیزیکی مثل کلاههای لبه دار و عینک های آفتابی و لباسهای مناسب از مهمترین عواملی است که می تواند آسیب دیدگی پوست ما را در مقابل اشعه های ماوراء بنفش نور خورشید به حداقل برساند.
در این میان استفاده از ضد آفتاب می تواند پوست ما را در مقابل اشعه ماوراء بنفش B محافظت کند . توجه کنید که بهتر است از ضدآفتاب با SPF حداقل 15 استفاده کنید و هر یک یا دو ساعت یکبار حتما ضد آفتاب خود را تجدید کنید مخصوصا زمانی که پوست خود را می شویید و یا عرق می کنید و همینطور بعد از شنا کردن لازم است مجددا از کرم ضدآفتاب استفاده کنید .

به خاطر داشته باشید که ضدآفتاب تا ابد روی پوست شما باقی نمی ماند ! بنابراین باید در طول روز آنرا تجدید کنید و به مقدار کافی از کرم به پوست خود بمالید تا نتیجه مطلوب به دست بیاورید . همانطور که گفته شد تششعات UVA و UVB همیشه وجود دارند لذا حتی در روزهای ابری نیز استفاده از کرم ضدآفتاب ضروری خواهد بود .


  باید در مقابل اشعه ماوراء بنفش از خود محافظت کنیم
باید در مقابل اشعه ماوراء بنفش از خود محافظت کنیم


منابع

منابع :
banana boat
,
skin care

برچسب ها

برچسب ها :

اشتراک گذاری

به اشتراک بگذارید :