داروکده

سرفصل

عناوین اصلی

شماره موبایل
کلمه عبور
ورود
نام کاربری اشتباه است
جستجو
1

مقاله

سر مقاله

موضوع مقاله

نسخه PDF
بیماریها
یکشنبه 11 مرداد 1394
14997 بازدید

محتویات


1 - نداشتن خواب کافی
کاملا واضح است که نداشتن خواب کافی باعث احساس خستگی می شود . شاید شما از آن دسته افرادی هستید که فکر می کنید خوابیدن وقتتان را هدر می دهد اما لازم است بدانید یک فرد بالغ به حدود 7 تا 8 ساعت خواب در شبانه روز نیازمند است .
درمان : برای خواب خود اولویت قائل شوید و یک برنامه منظم برای خوابتان داشته باشید . لپ تاپ ، تلفن همراه ، و تلویزیون را از اتاق خوابتان دور کنید . با تمام این کارها اگر هنوز هم برای خوابیدن مشکل دارید , با پزشک مشورت کنید . ممکن است به اختلال خواب مبتلا باشید.

 نداشتن خواب کافی باعث احساس خستگی می شود
نداشتن خواب کافی باعث احساس خستگی می شود


2 - آپنه یا وقفه تنفسی هنگام خواب
آپنه باعث می شود شما دچار وقفه های تنفسی مختصر و کوتاه در طول شب شوید . با هر وقفه برای لحظاتی بیدار می شوید اما صبح روز بعد این موضوع را به خاطر نمی آورید . نتیجه اینکه شما از خواب واقعی محرومید و فقط زمانی را در رختخواب سپری می کنید .
درمان : چنانچه اضافه وزن دارید ، وزنتان را پایین بیاورید . سیگار را ترک کنید . به پزشک مراجعه کنید ، ممکن است نیاز به وسیله ای باشد که در طول خواب راه های تنفسی شما را باز نگه دارد .

3 - رژیم غذایی نادرست
کم غذا خوردن باعث ایجاد خستگی می شود اما خوردن غذاهای نامناسب هم باعث ایجاد مشکلاتی می شود . داشتن یک رژیم غذایی متعادل باعث می شود قند خون در محدوده نرمال باقی بماند و کمتر از حد طبیعی نشود که باعث احساس خستگی و سستی شود .
درمان : همیشه صبحانه تان را میل کنید . سعی کنید در هر وعده غذایی از پروتئین و کربوهیدرات استفاده کنید ، مثلا تخم مرغ را با نان کامل بخورید . برای حفظ انرژی خود در طول روز از میان وعده های کوچک یا اسنک استفاده کنید .


خوردن غذاهای نامناسب باعث بروز خستگی می شود
خوردن غذاهای نامناسب باعث بروز خستگی می شود4 - کم خونی
کم خونی یکی از دلایل خستگی به خصوص در خانم هاست . خونریزی های ماهانه در خانم ها می تواند سبب کمبود آهن شود بنابراین بیشتر در معرض ابتلا به کم خونی فقر آهن هستند .
گلبول های قرمز اکسیژن را به تمام سلول ها می رسانند و اگر اکسیژن کافی به آنها نرسد فرد احساس خستگی می کند .
درمان : برای درمان کم خونی فقر آهن مکمل آهن مصرف کنید و غذاهای غنی از آهن مانند گوشت قرمز ، جگر ، اسفناج ، و عدس مصرف کنید.

5 - افسردگی
اگر فکر می کنید افسردگی فقط یک مشکل ذهنی و احساسی است سخت در اشتباهید ، افسردگی می تواند با علائم جسمی متعددی همراه باشد . خستگی ، سردرد ، و کم اشتهایی شایع ترین علائم افسردگی هستند . اگر بیش از چند هفته است که احساس خستگی و افسردگی می کنید به پزشک مراجعه کنید .
درمان : داشتن جلسات مشاوره با روانپزشک به تنهایی یا همراه با دارو درمانی ، برای درمان افسردگی مفید است .

6 - کم کاری تیروئید
تیروئید غده کوچکی است که در پایین گردن واقع شده است . تیروئید متابولیسم و سرعت سوخت و ساز بدن را کنترل می کند . هنگامی که این غده کم کار شود فرایند متابولیسم کند می شود و شما احساس خستگی می کنید و دچار اضافه وزن می شوید .
درمان : چنانچه کم کاری تیروئید شما از طریق انجام آزمایشات به اثبات رسیده باشد تجویز دارو مشکل را حل خواهد کرد.

7 - مصرف زیاد کافئین
مصرف کافئین به میزان مناسب می تواند هوشیاری و تمرکز شما را افزایش داده و باعث رفع خستگی گردد . اما مصرف زیاد کافئین باعث افزایش ضربان قلب ، فشارخون ، و لرزش می شود . تحقیقات نشان داده علاوه بر اینها مصرف زیاد کافئین می تواند باعث ایجاد خستگی در برخی افراد گردد .
درمان : مقدار مصرف قهوه ، چای و شکلات و هر داروئی که کافئین دارد را بتدریج کاهش داده و متعادل نمایید . قطع ناگهانی آنها می تواند باعث ایجاد برخی علائم و همچنین خستگی بیشتر شود .


مصرف زیاد کافئین باعث افزایش ضربان قلب ، فشارخون ، و لرزش می شود
مصرف زیاد کافئین باعث افزایش ضربان قلب ، فشارخون ، و لرزش می شود


8 - عفونت ادراری پنهان
اگر تاکنون به عفونت ادراری مبتلا شده باشید با علائم آن نظیر سوزش ، تکرر ادرار ، و احساس فوریت در ادرار آشنایی دارید . اما همیشه عفونت ادراری با علائم واضح و مشخص همراه نیست . در بعضی موارد تنها علامت آن می تواند خستگی باشد . آزمایش ادرار می تواند ابتلا به عفونت ادراری را تایید یا رد کند .
درمان : عفونت ادراری با مصرف آنتی بیوتیک مناسب از بین می رود و در نتیجه پس از چند هفته احساس خستگی کاملا از بین خواهد رفت .

9 - دیابت
میزان قند موجود در خون افراد دیابتی بیشتر از حد طبیعی است و قند به جای اینکه وارد سلولها شود در خون آنها باقی می ماند و قند کافی به سلولها نمی رسد ، بنابراین فرد با وجود اینکه به اندازه کافی غذا خورده است ، احساس کمبود انرژی و بی حالی و خستگی می کند . اگر مبتلا به خستگی طولانی مدت و بی علت هستید ، لازم است یک تست قند خون انجام دهید .
درمان : درمان دیابت باید همراه با تغییر سبک زندگی شما باشد . برای درمان دیابت باید کارهایی نظیر رعایت رژیم غذایی مخصوص ، ورزش ، تزریق انسولین یا دارو درمانی انجام دهید ، تا به این وسیله قند اضافه در خون باقی نماند و به سلول ها وارد شود .

10 - کم آبی
خستگی می تواند بر اثر کمبود آب باشد . کار شما چه بدون تحرک و پشت میز باشد و چه پرتحرک و بدنی باشد ، برای انجام بهتر آن نیاز به نوشیدن آب دارید . اگر احساس تشنگی می کنید دچار کم آبی هستید و باید آب کافی بنوشید .
درمان : در طول روز به اندازه ای آب بنوشید که رنگ ادرارتان روشن باشد . یک ساعت قبل از فعالیت فیزیکی حداقل دو لیوان آب بنوشید ، سپس به کار و فعالیت خود برسید و پس از اتمام آن هم دو لیوان آب بنوشید .

خستگی می تواند بر اثر کمبود آب باشد
خستگی می تواند بر اثر کمبود آب باشد11 - بیماری های قلبی
اگر هنگام انجام کارهای روزانه نظیر نظافت منزل یا باغبانی در باغچه منزلتان احساس
خستگی می کنید می تواند نشانه بیماری فلبی باشد . اگر انجام کاری گه قبلا ساده و راحت بوده برایتان دشوار شده ، برای معاینه قلب به پزشک مراجعه کنید .
درمان : تغییر سبک زندگی ، دارو درمانی ، و اقدامات درمانی دیگر مثل اعمال جراحی می تواند بیماری قلبی شما را کنترل کرده و انرژی تان را باز گرداند .

12 - شب کار بودن
شب کار بودن یا داشتن شیفت های کاری چرخشی و غیر ثابت ، ساعت بیولوژیک بدن شما را دچار مشکل می کند . ممکن است هنگام برخاستن از خواب هنوز احساس خستگی کنید و یا برای خوابیدن در طول روز به جای شب ها با مشکل مواجه باشید .
درمان : برای خوابیدن در طول روز اتاقتان را کاملا تاریک ، آرام ، و خنک کنید . اگر هنوز هم برای خواب مشکل دارید با پزشک مشورت کنید ، برخی داروها می تواند به شما کمک کند .


شب کار بودن ساعت بیولوژیک بدن شما را دچار مشکل می کند
شب کار بودن ساعت بیولوژیک بدن شما را دچار مشکل می کند


13 - آلرژی غذایی
بعضی از پزشکان معتقدند که آلرژی غذایی غیر آشکار می تواند شما را خواب آلود و بی حال کند . اگر بعد از خوردن بعضی از مواد غذایی احساس خستگی می کنید ممکن است به آن آلرژی خفیفی داشته باشید که حتی باعث خارش و سایر علائم آلرژی نشود و فقط شما را خسته و بی حال کند .
درمان : اگر غذایی باعث ایجاد احساس خستگی در شما می شود آن را از برنامه غذایی خود حذف کنید . می توانید برای انجام تست آلرژی به پزشک مراجعه کنید .

14 - سندروم خستگی مفرط و فیبرومیالژیا
اگر احساس خستگی شما بیش از 6 ماه به طول انجامیده و به قدری شدید است که قادر نیستید فعالیت های روزانه تان را به خوبی انجام دهید ، ممکن است مبتلا به سندروم خستگی مفرط و یا فیبرومیالژیا باشید . هر دو این موارد ، علائم و نشانه های متعددی دارند .
درمان : هیچ درمان فوری و سریعی برای درمان سندروم خستگی مفرط و یا فیبرومیالژیا وجود ندارد اما ایجاد تغییراتی در برنامه روزانه فرد بیمار و یا تمرین ایجاد عادات بهتر خواب و همچنین شروع به انجام برخی ورزش ها می تواند برای آنها مفید و سودمند باشد .


جهت جلوگیری از احساس خستگی هر روز ورزش کنید
جهت جلوگیری از احساس خستگی هر روز ورزش کنیدنکته پایانی
اگر احساس خستگی می کنید و این احساس به هیچ مسئله پزشکی مرتبط نمی باشد ، راه حل آن انجام تمرینات ورزشی است . تحقیقات نشان می دهد افراد سالمی که احساس خستگی می کنند می توانند به وسیله برخی تمرینات ورزشی ، انرژی خود را افزایش دهند . در یک مطالعه انجام شده ، شرکت کنندگان بیست دقیقه از دوچرخه ثابت با سرعت متوسط استفاده کرده اند ، انجام این کار سه بار در هفته به آنها نیروی لازم برای از بین بردن خستگی را بخشید و بسیار موثر واقع شد .

منابع

منابع :
Web MD

برچسب ها

برچسب ها :

اشتراک گذاری

به اشتراک بگذارید :