داروکده

سرفصل

عناوین اصلی

شماره موبایل
کلمه عبور
ورود
نام کاربری اشتباه است
جستجو
1

مقاله

سر مقاله

موضوع مقاله

نسخه PDF
مکمل ها
شنبه 17 مرداد 1394
19723 بازدید

محتویات


چرا امگا 3 چربی سالمی است ؟
همه چربی ها ناسالم نیستند . اسیدهای چرب امگا3 یکی از انواع چربی های خوب هستند . آنها می توانند خطر بیماری های قلبی ، افسردگی ، فراموشی ، و آرتریت را کاهش دهند . بدن شما قادر نیست امگا3 بسازد و این ماده از طریق غذاها یا مکمل ها به بدن شما می رسد .

امگا3 از طریق غذاها یا مکمل ها به بدن شما می رسد
امگا3 از طریق غذاها یا مکمل ها به بدن شما می رسد


انواع امگا 3 را بشناسید
اسید های چرب امگا3 بیش از یک نوع هستند . نوعی از آنها که در ماهی یافت می شود ( DHA ) و ( EPA ) نامیده می شوند و به نظر بیشترین فایده را برای سلامت دارند . نوع دیگر امگا3 که ( ALA ) نامیده می شود در روغن های گیاهی ، روغن کتان ، گردو ، و سبزی های دارای برگ تیره مانند اسفناج وجود دارد .

امگا 3 چطور به جنگ بیماری ها می رود ؟
اسیدهای چرب امگا3 از طرق مختلف به قلب شما کمک می کنند آنها التهاب را در عروق خونی مهار می کنند . در مقادیر مناسب آنها حتی قادرند ضربان غیر طبیعی قلب را بهبود بخشند و چربی خون یا تری گلیسیرید را کاهش دهند ، و بالاخره اینکه آنها می توانند از ایجاد پلاک در عروق جلوگیری کرده یا روند ایجاد آن را کند کنند .

فواید مصرف امگا 3 برای بیماری های قلبی
انجمن قلب آمریکا توصیه می کند افرادی که به ناراحتی های قلبی دچار هستند روزانه از امگا3 استفاده کنند . یکی از راه های مصرف امگا3 خوردن برخی از انواع ماهی هاست ، اما به احتمال زیاد پزشک برای این افراد کپسول روغن ماهی تجویز خواهد کرد . اگر سابقه حمله قلبی دارید ، مصرف امگا3 می تواند از شما در برابر حمله های بعدی محافظت کند . بعضی از مطالعات نشان داده اند که افرادی که از حمله قلبی نجات یافته و زنده مانده اند چنانچه میزان امگا3 مصرفی خود را افزایش دهند ، به میزان کمتری به حملات قلبی کشنده و منجر به مرگ دچار می شوند .

امگا3 یک اثر متوازن کننده بر روی ضربان قلب داشته باشد
امگا3 یک اثر متوازن کننده بر روی ضربان قلب داشته باشد


به نظر می رسد که امگا3 یک اثر متوازن کننده بر روی ضربان قلب داشته باشد . امگا3 می تواند تعداد ضربان قلب را کاهش دهد و از آریتمی ( ضربان غیر طبیعی قلب ) پیشگیری کند . چندین منبع غذایی مهم برای امگا3 عبارتند از ماهی ، گردو ، بروکلی ، و سویا .

کاهش تری گلیسرید خون
امگا3 می تواند میزان تری گلیسیرید یا همان چربی خون را پایین بیاورد . میزان بالای تری گلیسیرید باعث بیماری های قلبی می شود . اگر تری گلیسیرید خونتان بالاست برای تعیین مقدار مصرف امگا3 حتما با پزشک خود مشورت کنید. در ضمن شما می توانید با انجام کارهای مختلفی میزان تری گلیسیرید خونتان را پایین بیاورید مانند ورزش کردن ،عدم مصرف الکل ، کاهش مصرف شیرینی جات و کربوهیدرات هایی مثل نان سفید و برنج .

کاهش فشار خون
امگا3 می تواند تا حدی فشار خون را پایین بیاورد . یکی از پیشنهادات در این زمینه این است که گوشت ماهی را جایگزین مصرف گوشت قرمز کنید . از مصرف ماهی های شور نظیر ماهی دودی اجتناب کنید . یکی از مهمترین کارهایی که برای کاهش فشارخون باید انجام شود ، محدود کردن مصرف نمک است .

آیا امگا 3 می تواند باعث پیشگیری از سکته مغزی شود ؟
همانطور که پیش تر عنوان شد امگا3 می تواند ساخت پلاک در عروق خونی را مهار کند و به جریان خون در رگها کمک کند ، بنابراین می تواند از ایجاد لخته در عروق یا انسداد آنها جلوگیری کرده و مانع ایجاد سکته های مغزی شود .

مفید برای آرتریت روماتئید
تحقیقات نشان می دهد امگا3 قادر است درد و سفتی مفاصل افراد مبتلا به آرتریت روماتئید را مهار کند و کاهش دهد . همچنین یک رژیم سرشار از امگا3 می تواند اثر بخشی داروهای ضد التهاب را هم بیشتر کند .

امگا3 قادر است درد و سفتی مفاصل افراد مبتلا به آرتریت روماتئید را مهار کند
امگا3 قادر است درد و سفتی مفاصل افراد مبتلا به آرتریت روماتئید را مهار کندکاهش ابتلا به افسردگی
افسردگی در کشورهایی که رژیم غذایی مردم آنجا سرشار از امگا3 است کمتر دیده می شود . اما مصرف امگا3 روش درمانی برای افسردگی محسوب نمی شود و فقط نقش پیشگیرانه دارد .

فواید مصرف امگا 3 در کودکان
برخی تحقیقات نشان می دهد که امگا3 می تواند توان مغزی کودکان را افزایش دهد . البته این موضوع هنوز نیاز به تحقیقات و بررسی های بیشتر دارد . آکادمی طب اطفال آمریکا توصیه می کند که خوب است کودکان ماهی زیاد مصرف کنند البته نسبت به مصرف برخی از انواع ماهی ها که دارای مقادیر بالای جیوه هستند هشدار می دهند ، ماهی هایی مثل کوسه ماهی ، تاج ماهی .

امگا3 می تواند توان مغزی کودکان را افزایش دهد
امگا3 می تواند توان مغزی کودکان را افزایش دهد


غذاهای غنی شده با امگا 3
برخی کارخانجات محصولات غذایی مدعی هستند که به محصولات خود امگا3 می افزایند تا سلامت را برای شما به ارمغان آورند . اما آگاه باشید که اولا میزان امگا3 آنها ممکن است بسیار ناچیز باشد و دوم اینکه ممکن است آنها از نوع ALA استفاده کنند که هنوز مشخص نیست به اندازه EPA و DHA موثر باشند . بنابراین مصرف مکمل امگا3 راه قابل اطمینان تری می باشد و نباید فقط به این غذاها اکتفا شود .

مکمل های امگا 3
اگر ماهی دوست ندارید یا به هر دلیلی کم ماهی می خورید می توانید امگا3 مورد نیاز را از طریق مصرف مکمل های امگا3 به دست آورید . برای تعیین میزان مصرف امگا3 با پزشک خود مشورت کنید . مقادیر بالای امگا3 می تواند با برخی داروهایی که مصرف می کنید تداخل داشته باشد .

می توانید با مصرف مکمل ها امگا3 مورد نیازتان را به دست آورید
می توانید با مصرف مکمل ها امگا3 مورد نیازتان را به دست آورید


منابع

منابع :
Web MD

برچسب ها

برچسب ها :

اشتراک گذاری

به اشتراک بگذارید :