داروکده

سرفصل

عناوین اصلی

شماره موبایل
کلمه عبور
ورود
نام کاربری اشتباه است
جستجو
1

مقاله

سر مقاله

موضوع مقاله

نسخه PDF
پوست
چهارشنبه 27 اردیبهشت 1396
4754 بازدید

محتویات

پوست یکی از بزرگترین ارگان های بدن است . به این دلیل مراقبت از پوست به طور مستقیم با سلامت فرد در ارتباط است . پوست بدن مانند یک محافظ طبیعی عمل کرده و باعث جلوگیری از ورود بسیاری از میکروب ها و ویروس ها به بدن می شود . سلامت پوست به عوامل زیادی بستگی دارد . مهمترین این عوامل که باعث آسیب به پوست می شوند عبارتند از : -قرار گرفتن در معرض اشعه ماورای بنفش خورشید -قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی موجود در تنباکو -قرار گرفتن در معرض نور خورشید بدون استفاده از کرم ضد آفتاب -عدم استراحت کافی ، مصرف ناکافی مایعات و مواد مغذی -افزایش سن

سلامت فرد و سلامت پوست رابطه مستقیم دارند .
سلامت فرد و سلامت پوست رابطه مستقیم دارند .

از پوست خود محافظت کنید داشتن پوست سالم نه تنها به سلامت فرد کمک می کند بلکه یکی از ارکان مهم زیبایی محسوب می شود . بعضی از افراد تصور می کنند محافظت از پوست کاری لوکس است و صرفا جنبه زیبایی دارد اما اینطور نیست . مراقبت از پوست در هر سنی واجب است از مراقبت از پوست نوزادان گرفته تا افراد سالمند . برای داشتن پوستی سالم باید موارد زیر را به دقت رعایت کنید : -پوست صورت خود را به طور معمول روزی دو بار شسته و تمیز کنید . -اگر پوست چرب دارید پس از شستشوی پوست از تونر استفاده کنید . -اگر پوست خشک دارید پس از شستشوی پوست از کرم مرطوب کننده استفاده کنید. -در صورت لزوم برای برداشتن بافت مرده پوست از یک لایه بردار مناسب استفاده کنید تا پوست شما شاداب شود .

یکی از پایه های مراقبت پوست ، شست وشوی روزانه آن است .
یکی از پایه های مراقبت پوست ، شست وشوی روزانه آن است .

علاوه بر این مراقبت های معمول و روزانه سعی کنید پوست خود را به طور مرتب از نظر وجود عوامل غیرطبیعی بررسی کنید . تغییراتی مثل هر گونه خال جدید ، تغییر رنگ پوست و هر نوع تغییراتی که اخیرا در پوست به وجود آمده باید توسط پزشک مورد معاینه و بررسی قرار گیرد . در صورت وجود موارد زیر سعی کنید سالی یکبار به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید . -اگر روی پوست خود خال های متعددی دارید . -اگر عادت به برنزه کردن پوست دارید . -اگر سابقه هر گونه مشکل پوستی مانند اگزما و آلرژی دارید . حفاظت پوست در برابر اشعه خورشید بسیار مهم و ضروری است زیرا اشعه خورشید نه تنها باعث ایجاد چین و چروک و پیری پوست می گردد بلکه خطر ابتلا به سرطان پوست را نیز افزایش می دهد . قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید از کرم ضد آفتاب استفاده کرده و سعی کنید تا حد ممکن پوشش خود را طوری طراحی کنید که کمترین مواجهه با نور خورشید را داشته باشید .

پاکسازی پوست از بافت های مرده را در برنامه هفتگی خود قرار دهید .
پاکسازی پوست از بافت های مرده را در برنامه هفتگی خود قرار دهید .

شناخت محصولات مراقبت از پوست خوشبختانه امروزه محصولات متعددی برای مراقبت از پوست وجود دارد از مرطوب کننده های ساده گرفته تا کرم های تخصصی رفع سلولیت پوست . قبل از انتخاب محصولات مراقبت از پوست سعی کنید از افراد متخصص در این زمینه مشاوره بگیرید تا بهترین محصول را با توجه به وضعیت و نوع پوست خود انتخاب کنید . سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) به طور مرتب مشغول بررسی و آزمایش بر روی محصولاتی می باشد که شرکت های دارویی تولید می کنند و آنها را از نظر تاثیراتی که روی پوست و سلامت عمومی بدن می گذارد مورد بررسی قرار می دهد . این سازمان همچنین این محصولات را از نظر مراحل بیوشیمیایی که در بدن طی می کنند مورد آزمایش قرار می دهد . پس از انجام این بررسی ها اجازه ورود آنها به داروخانه ها صادر می گردد . محصولاتی که تحت عنوان محصولات آرایشی – بهداشتی و مکمل ها در داروخانه ها موجود هستند معمولا زیر مجموعه یکی از موارد زیر می باشند . -مرطوب کننده -رنگ مو -خمیر دندان -خوشبو کننده های بدن -ویتامین ها -داروهای گیاهی -آنزیم ها

در انتخاب محصولات مراقبت پوست از کمک مشاوران استفاده کنید .
در انتخاب محصولات مراقبت پوست از کمک مشاوران استفاده کنید .

نوع پوست خود را بشناسید مهمترین نکته برای شروع مصرف محصولات مراقبت از پوست این است که نوع پوست خود را بشناسید . یعنی مثلا بدانید که پوست شما چرب ، خشک و یا مختلط می باشد ؟ موهای شما از چه ( ج ن س ی ) است ؟ پس از شناخت نوع پوست می توانید از محصولات پیشگیری کننده از مشکلات پوستی برحسب نوع پوست خود استفاده کنید و یا در صورت وجود هرگونه مشکل در پوست اعم از چین و چروک ، افتادگی ، سلولیت ، چروک دور چشم و مواردی از این قبیل محصول مناسب برای از بین بردن این مشکلات را با کمک پزشک و داروساز انتخاب کنید .

با شناخت کامل از نوع پوست خود محصول مورد نیاز را تهیه کنید .
با شناخت کامل از نوع پوست خود محصول مورد نیاز را تهیه کنید .


منابع

منابع :
وب سایت داروکده

برچسب ها

برچسب ها :

اشتراک گذاری

به اشتراک بگذارید :