داروکده

سرفصل

عناوین اصلی

شماره موبایل
کلمه عبور
ورود
نام کاربری اشتباه است
جستجو
1

مقاله

سر مقاله

موضوع مقاله

نسخه PDF
بیماریها
چهارشنبه 5 آذر 1393
20721 بازدید

محتویات


میگرن
واژه میگرن از لفظ یونانی Hemicrain به معنی"نیمی از سر" گرفته شده است که خود این کلمه ریشه در زبان مصری دارد .

میگرن
میگرنمیگرن نوعی از سردرد است که اغلب در یک منطقه خاص از سر رخ داده و گاهی اوقات با حساسیت به نور و صدا همراه است . درد میگرن اغلب اوقات به صورت درد ضربان دار یک طرفه است که ابتدا خفیف و کم کم شدید می شود .
دردهای میگرنی در همه موارد با بی اشتهایی و تهوع و گاهی اوقات با استفراغ همراه هستند . میگرن می تواند 2 تا 72 ساعت طول بکشد . حملات میگرن در بعضی از افراد ممکن است به طور هفتگی رخ دهند ، در حالی که در بعضی دیگر ممکن است حتی یکبار نیز در سال رخ ندهد. درهنگام حملات میگرنی ، بیماران به وضوح دچار تحمل نکردن نورهستند و برای استراحت به محلی تاریک می روند . ممکن است تحمل نکردن صدا و گاهی اوقات تحمل نکردن بوها نیز وجود داشته باشد . در کودکان ، میگرن اغلب با حملات دردشکم ، بیماری حرکت و اختلالات خواب همراه است .

میگرن یکی از علل بسیار شایع و شاید شایع ترین علت سردرد مکرر است . بیماری میگرن در زنان شایعتر است . در اکثر مبتلایان به میگرن سابقه خانوادگی ابتلا به سردرد وجود دارد . سردردهای میگرنی معمولا در سن بلوغ شروع می شود و در سن بالای 50 سال از بین می رود .

براساس متون روانشناسی بیماری ها ، حدود 10 درصد کل جمعیت جهان به سردرد میگرن مبتلا هستند و همه انواع میگرن در هر سنی ، از اوایل کودکی تا بعد از آن می تواند شروع شو د . با این وجود حمله های میگرن کمتر قبل از 5 سالگی رخ می دهد و بیشترین سن شیوع بیماری در دوران بلوغ و اوایل بزرگسالی است . با افزایش سن ، زنان بیش از مردان از سردردهای میگرنی رنج می برند .

مراحل میگرن
حمله های سردرد میگرن بطور معمول صبح ها و اغلب آخرهفته شروع می شود . هر حمله از چند ساعت تا چند روز به طول می انجامد ، و تعداد حمله ها درهرماه بین 1 تا 3 بار تکرار می شود . یک سردرد میگرنی بطور معمول دارای دومرحله است :

مرحله پیش درآمد (Aura)
در این مرحله مجراهای خونی مغز منقبض می شوند و علائم این مرحله عبارت است از :
اختلال در گفتار ، مشکلات بینایی ، بی حسی ، سوزش خفیف ، کم سو شدن چشم ، وجود صدا در گوش ، ضعف و کرختی در اندام .
بیشتر اوقات دیده شده است که به علت سردرد میگرن ، آشفتگی هایی در سیستم گردش خون و عروق به وجود می آید . دست و پا ( به ویژه انگشتان ) در حین حمله های درد ، سرد و پیشانی خیلی گرم می شود .
این مرحله و علائم آن کمتر از یک ساعت طول می کشد . افراد تا پایان این مرحله کمی باید صبر کنند .

مرحله مغزی یا سفالیک ( Cephalic )
در این مرحله مجراهای خونی مغز ، منبسط می شوند و علائم این مرحله عبارت است از :
دردهای ضربان دار در کنار سر، تهوع و حال به هم خوردگی ، حساسیت زیاد به صدا و نور ، کاهش اشتهاء و احتقان در بینی .
مرحله سفالیک حدود دو ساعت تا حداکثر سه روز طول می کشد .

علت بوجود آمدن میگرن
تنگ شدن ، سپس گشادشدن و التهاب رگهای خونی که به پوست سر و مغز می روند . سردرد زمانی آغاز میشود که رگها دوباره گشاد می شوند . تغییر الگوی خواب ، بیدار ماندن شبانه ، کار کردن زیاد و خستگی بیش از حد می تواند باعث بروز میگرن شود .

علل میگرن
علل میگرنگاهی اوقات خانم ها بروز این سردردها را به دوران عادت ماهیانه نسبت می دهند و مصرف قرص های ضد بارداری را عامل مهمی برای به وجود آمدن میگرن می دانند . صدای بلند ، نور زیاد ، کنسرت موسیقی و فشار به گردن و حتی درد دندان باعث بروز میگرن میشود .

عواملی مثل گرسنگی ، کم خوابی ، خستگی ، استرس های روحی ، ورزش های سنگین ، غذاهای خاص ( قهوه ، شکلات ، پنیر مانده ، آجیل و مشروبات الکلی ) و بوهای خاص ( مثلا بوی سیگار یا عطر ) می تواند باعث شروع حمله میگرن شود .
یک نکته جالب در مورد استرس آن است که نه فقط وجود استرس ، بلکه رفع شدن ناگهانی استرس نیز می تواند باعث ایجاد حمله میگرن شود . مثلا خیلی از افراد مبتلا به میگرن پس از پایان امتحاناتشان دچار سردرد می‌ شوند .

عوامل غذایی تشدید کننده میگرن
سردردهای میگرنی توسط فاکتورهای متفاوتی از جمله مواد غذایی تشدید می گردند . ممکن است بعضی از مواد غذایی در برخی افراد و بعضی دیگر از غذاها در تعداد دیگری از بیماران باعث تشدید حملات میگرنی گردد . آستانه عدم تحمل های غذایی در طول زمان متغیر است . لذا توصیه های کلی در مورد اجتناب از مواد غذایی ، توصیه های ضعیفی هستند . مطالعه ای جدید پیشنهاد می کند که ریبوفلاوین ممکن است عملکرد مفید داشته باشد زیرا مشتقات آن در اختلال عملکرد میتوکندری دخیل اند که این اختلال عملکرد میتوکندری ، نقشی از پاتوژنز میگرن بازی می کند .

گلوتامات
نمک یا اسید آمینه ای که در بافت های عصبی موجود است . این ماده در محصولات آماده به میزان زیادی وجود دارد . به این منظور باید برچسب روی محصولات را به دقت مطالعه کرد . این ماده در انواع کنسرو و غذاهای یخی وجود دارد .

آمین ها
بعضی غذاهای حاوی آمین ها ، فعال کننده رگ ها هستند و به نظر می رسد آغازگر انقباض رگ های خونی در مغز می باشند . تیرآمین و فنیل اتیل آمین دو ماده اصلی مسبب این مشکل هستند . اگرچه سایر آمین ها نیز ممکن است اثرات مشابهی داشته باشند . در ذیل به بررسی منابع برخی آمین ها می پردازیم.
تیرآمین ( Tyramine ) در الکل ، برخی پنیرها به خصوص پنیرهای مانده ، میوه ها و سبزی های کال و فاسد ، خوراک کلم ، مخمرها ، انواع آجیل ، ماهی شور ، کنسرو شاه ماهی ، خامه ترش ، آواکادو ، سوسیس های تخمیری و گوشت های مانده یا چرب وجود دارد .
فنیل اتیل آمین ( Phenylethylamine ) در کاکائو ، شکلات ، پنیر و موادغذایی ای که دارای این سه ماده غذایی هستند ، یافت می شود .
اکتوپامین ( Octopamine) در مرکباتی مثل لیمو ، پرتقال ، گریپ فروت و … یافت می شود .

مس
بر طبق نظر برخی متخصصین گمان می رود که مس در متابولیسم آمین های فعال کننده رگ ها ( Vasoactive ) نقش داشته باشد و احتمال بروز حمله میگرن را افزایش دهد . آجیل ها ، شکلات ، جوانه گندم و صدف خوراکی از منابع غذایی حاوی مس به شمار می روند . پرتقال و گریپ فروت و نارنگی باید از رژیم غذایی حذف شوند زیرا مرکبات جذب مس را افزایش می دهند و ممکن است در فرآیند آغاز حمله های میگرن نقش داشته باشند .

کافیین
زیاد مصرف کردن و یا کاهش کافیین در بدن نیز در تشدید میگرن موثر است . هم چنین ترک ناگهانی مصرف چای و قهوه ، که هر دو کافیین دارند ، ممکن است در برخی اشخاص مستعد و زمینه ساز بروز میگرن باشد .

کافیین
کافیینموادغذایی چرب و سرخ شده
مواد چرب و مواد غذایی ای که با روغن زیاد سرخ می شوند عامل تشدید میگرن هستند .

نیتریت
سوسیس و گوشت نمک سود که به آن ها ماده نگهدارنده نیتریت افزوده شده ، نباید مصرف شود ، چون می توانند عامل بروز میگرن در افراد مستعد باشند .

داشتن اطلاعات از تاثیر مواد غذایی بر روی میگرن لازم است اما تا وقتی انواع میگرن را نشناسیم نمی توانیم با آن مقابله کنیم . در قسمت دوم مقاله انواع میگرن و روش های درمان آنرا توضیح خواهیم داد .

منابع

منابع :
webmd
,
patient
,
drugs
,
hopeayurvedic
,
health

برچسب ها

برچسب ها :

اشتراک گذاری

به اشتراک بگذارید :