داروکده

سرفصل

عناوین اصلی

شماره موبایل
کلمه عبور
ورود
نام کاربری اشتباه است
جستجو
1

مقاله

سر مقاله

موضوع مقاله

نسخه PDF
بیماریها
شنبه 31 شهریور 1397
1904 بازدید

محتویات

 

هموروئید یا بواسیر بیماری مزمن و شایعی است که اکثر انسان های بالغ در دوره ای از زندگی‌ به آن‌ دچار می شوند. بیماری بواسیر با نام علمی هموروئید به صورت تورم و التهاب مویرگ‌های موجود در خروجی دستگاه گوارش (مقعد) بروز می‌کند ، هموروئید یا بواسیر عبارت است از سیاهرگ ‌های گشاد شده و واریسی در مقعد که ممکن است در مجرای مقعدی که آن را بواسیر داخلی‌ یا خارجی‌ می‌نامند ایجاد شود. این عارضه با خارش و احساس ناراحتی‌ و شاید خونریزی همراه است و می تواند به هنگام دفع مدفوع درد و ناراحتی‌ و گاهی خونریزی به همراه داشته باشد.

 

 

علت‌های شایع بروز همورویید یا بواسیر:

با وجود مشخص نبودن دلیل قطعی بیماری همورویید، پر واضح است که عدم پایبندی به برخی اصول تغذیه‌ای و سبک زندگی نادرست و بعضی بیماری ها در به وجود آمدن آن بی‌تأثیر نیستند. فشار آوردن بیش از حد به شکم موقع اسهال و مدفوع خشک و سفت از علل شایع هموروئید هستند. خیلی از خانم ها در طی حاملگی دچار هموروئید می شوند.
نشستن یا ایستادن طولانی می تواند یک عامل باشد. علل دیگر شامل بلند کردن اشیای سنگین، ورزش نکردن، ورزش خیلی سنگین، سرفه مزمن، عادات بیرون روی نادرست (از قبیل زور زدن برای دفع مدفوع یا نشستن بر روی دستشویی برای مدت طولانی) است.

 

علائم و نشانه های بروز همورویید یا بواسیر

- خونریزی
- درد
- خارش
- التهاب در ناحیه مقعد

 

 

درمان بواسیر

درمان هموروئید شامل کنترل خونریزی، درمان خود هموروئید یا درمان عوارض آن می‌باشد  .اهداف این درمان متوقف نمودن خونریزی و دفع راحت تر مدفوع می باشد. امروزه درمان های بسیاری برای هموروئید وجود دارد که از روش های جراحی برای درمان قطعی هموروئید گرفته تا استفاده از ترکیبات موضعی برای کاهش درد و التهاب و خونریزی موضع درگیر می باشد. یکی از جدیدترین روش های درمان هموروئید ترکیبات گیاهی مانند شاه بلوط هندی، گیاه ملیلوتوس و شبدر شیرین و همچنین استفاده از هپارین موضعی است.

 

ژل موضعی ونوپلنت پروکتو ژل

درمانی جدید و موثر برای علایم هموروئید و همچنین رفع احساس ناراحتی و تحریک ناحیه مقعد است.
این فرآورده حاوی اسین، زانتالن، هپارین، عصاره گیاه سنتلا، عصاره گیاه ملیلوتوس می باشد.
ترکیبات موجود در فرمولاسیون ونوپلنت پروکتوژل دارای اثرات اثبات شده محافظتی و تسکین دهنده هستند. اثر هم افزای عصاره های گیاهی منجر به ایجاد تسکین علائم هموروئید می گردد و PH ضعیف اسیدی فرمولاسیون به روند درمان هموروئید کمک می کند .

 

 

ترکیبات ژل موضعی ونوپلنت پروکتو ژل :

شاه بلوط هندی:

شاه بلوط هندی یک داروی گیاهی مؤثر در بهبود بواسیر است که با تنگ کردن‌ عروق و افزایش تن دیواره‌های آنها به قدرت پمپاژ خون در آن‌ها کمک می کند. این گیاه با کاهش آنزیم‌های از بین برنده‌ی عروق آسیب‌دیده، از شکست دیواره‌ها و تشکیل لخته‌ی خون جلوگیری می‌کند. عصاره گیاه شاه بلوط هندی در طب استفاده های زیادی دارد. دانه گیاه شاه بلوط هندی در درمان بیماری هایی که رگها را تحت تأثیر قرار می دهند مانند بواسیر یا هموروئید کاربرد مؤثری دارد. دانه‌های شاه‌بلوط هندی به‌عنوان درمان حمایتی در حفظ عملکرد غشای دیواره عروق و مویرگ ها و بهبود جریان خون استفاده می‌شود. این گیاه بعنوان یک گیاه قابض و ضد التهاب در هنگام مواجهه بدن با شرایط آسیب دیدگی، باعث تقویت و استحکام بخشی به دیواره رگها می شود. شاه بلوط هندی ،یک درمان بی خطر و مؤثر و کوتاه مدت ، به عنوان اولین انتخاب برای درمان مشکلات عروقی مطرح است. دانه شاه بلوط هندی دارای خاصیت ضدالتهابی و ضدتورم است که باعث افزایش قدرت کششی رگ ها شده و از آزاد شدن آنزیم هایی که باعث آسیب دیواره های مویرگی می شوند جلوگیری می کند. این عصاره با آزاد کردن پروستاگلاندین‌ها، انقباض‌های طبیعی وریدها را افزایش داده و نفوذپذیری عروق را نسبت به پروتئین‌های با وزن پایین، الکترولیت‌ها و آب به درون فضاهای میان بافتی کاهش می‌دهد و تورم همراه با التهاب را بهبود می‌بخشد. این عصاره جریان طبیعی خون را حفظ می‌کند . در ضمن، فعالیت آنزیم‌های تجزیه‌کننده را مهار می‌کند و باعث کاهش تخریب دیواره وریدها خواهدشد.

 

 

عصاره گیاه ملیلوتوس:

عصاره سنتلا آسیاتیکا با افزایش سرعت نوسازی پوست، افزایش فعالیت سلول ها و همچنین افزایش ساخت پروتئین ها از بر جای ماندن اثر زخم بر روی پوست جلوگیری می کند. به نظر می رسد که عصاره گیاه آب بشقابی در صورت استفاده به تقویت سیاهرگها کمک کند و بدین صورت برای درمان نارسایی های عروقی قابل استفاده باشد. ترکیبات تری ترپنوئیدی گیاه سنتلا با تاثیر بر روی بافت پوست و گردش خون وریدی، به تخلیه مایعات بافتی کمک می کند، ترمیم بافت همبند را تحریک کرده و نفوذ پذیری ریز جریان های خونی را بهبود میبخشد.

یونجه زرد  (Melilotus officinalis) :

شبدر شیرین برای مصارف دارویی خود ارزشمند است زیرا گل های آن حاوی اسیدهای کومارینیک است. کومارین ماده فعال در داروهای ضد انعقاد تجویز شده (داروهای کاهش دهنده خون) است. حضور آن در شبدر شیرین باعث کاهش التهاب و تورم با افزایش جریان خون می شود. به عنوان یک داروی گیاهی، شبدر شیرین در درمان هموروئید استفاده می شود. این گیاه همچنین از درمان های سنتی التهاب ورید، لخته های خون و تراکم غدد لنفاوی پشتیبانی می کند. به عنوان مثال، زمانی که شبدر شیرین به صورت خارجی اعمال می شود می تواند باعث بهبودی کبودی ها شود و تورم هموروئید را کاهش دهد.

هپارین:

یک موکو پلی ساکارید با اثر ضد انعقادی است و مصرف موضعی آن علاوه بر اینکه به کاهش ایجاد هماتوم و اختلالات گردش خون وریدی کمک میکند، موجب افزایش جریان خون مویرگی نیز میگردد. وجود هپارین با افزایش جریان خون مویرگی و کاهش احتمال ایجاد هماتوم باعث منحصر به فرد شدن فرآورده در میان محصولات مشابه می گردد.


زانتالن:

از میوه گیاه Zanthalene Alatum استخراج می شود که ضمن کاهش تحریک و سوزش، اثرات تسکین دهنده درد نیز دارد. استفاده از این گیاه در همه شناسه های ضعف گردش خون از جمله بواسیر، واریس وریدها و زخم های واریسی مناسب است.

 

منابع

منابع :
Aesculapius Farmaceutici

برچسب ها

برچسب ها :

اشتراک گذاری

به اشتراک بگذارید :