داروکده

سرفصل

عناوین اصلی

شماره موبایل
کلمه عبور
ورود
نام کاربری اشتباه است
جستجو
1

مقاله

سر مقاله

موضوع مقاله

نسخه PDF
پوست
سه شنبه 25 دی 1397
1519 بازدید

محتویات

 

Genital Warts ( زگیل های ( ت ن ا س ل ی ) )

زگیل ( ت ن ا س ل ی ) شایعترین عفونت قابل انتقال از راه روابط ( ج ن س ی ) می باشد (STI). عامل ایجاد آن ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) می باشد که می تواند از طریق ارتباط ( ج ن س ی ) انتقال پیدا کند. البته همه ی افرادی که این ویروس را حمل می کنند ، زگیل ( ت ن ا س ل ی ) تولید نمی کنند. برای بسیاری از افراد، حتی آنهایی که دارای زگیل ( ت ن ا س ل ی ) می باشند، این ویروس از بدن با گذر زمان خارج می شود. 

 

 

چه عواملی باعث ایجاد زگیل ( ت ن ا س ل ی ) می شود؟

زگیل های ( ت ن ا س ل ی ) از طریق عفونت پوست ناحیه ی ( ت ن ا س ل ی ) و مقعدی با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شوند. به طور کلی بیش از 100 نوع ویروس HPV یافت می شود که می توانند بخش های مختلف بدن ( حتی دست و پا ) را درگیر کنند . ( زگیل روی پا verruca نامیده می شود ) .

در حدود 30 نوع از ویروس های HPV می توانند داخل و یا اطراف ناحیه ( ت ن ا س ل ی ) و مقعدی زندگی کنند ولی اکثریت زگیل های ( ت ن ا س ل ی ) ناشی از دو نوع ویروس ( تیپ 6 و 11 ) می باشند که البته باعث ایجاد سرطان نمی گردند.

 

زگیل ( ت ن ا س ل ی ) چگونه انتقال پیدا می کند ؟

ویروس عامل زگیل ( ت ن ا س ل ی ) به راحتی از یک شخص به شخص دیگر از راه تماس ( ج ن س ی ) انتقال پیدا می کند.

- افرادی که از لحاظ ( ج ن س ی ) فعال هستند ، بیشتر در معرض دریافت این ویروس بوده و به دیگران انتقال می دهند .
- زگیل های ( ت ن ا س ل ی ) از راه روابط ( ج ن س ی ) واژینال و یا مقعد قابل انتقال می باشند.
- این ویروس می تواند از راه تماس پوست با پوست پخش شود لذا از طریق تماس واژینال نیز قابل انتقال می باشد .
- این ویروس از راه کاندوم انتقال پیدا نمی کند، ولی از آنجا که کاندوم تمام ناحیه ی ( ت ن ا س ل ی ) را نمی پوشاند، ممکن است از راه پوست ناحیه ی ( ت ن ا س ل ی ) که با کاندوم پوشیده نبوده و در تماس پوست با پوست قرار گیرد منتقل گردد.
- معمولا انتقال ویروس زمانی رخ می دهد که زگیل های ( ت ن ا س ل ی ) در ناحیه وجود داشته باشند، البته امکان انتقال حتی بعد از زمانی که زگیل ها از ناحیه محو شده باشند نیز وجود دارد.
- این ویروس ها به راحتی از ناحیه ی ( ت ن ا س ل ی ) به ناحیه ی اطراف مقعد، حتی بدون تماس ( ج ن س ی ) قابل انتقال می باشند.
- انتقال زگیل های روی نواحی دست به ناحیه  ( ت ن ا س ل ی ) هر چند به ندرت اما امکان پذیر می باشد.
- در زنان باردار با زگیل های ( ت ن ا س ل ی )، امکان انتقال آنها به جنین وجود دارد.
- زگیل های ( ت ن ا س ل ی )  از طریق بوسیدن، بغل کردن، استفاده مشترک از حوله، از راه استخر، نشیمنگاه دستشویی، لیوان مشترک، ظروف منتقل نمی شوند.

 

علایم و نشانه های آن چیست؟

در بسیاری از افراد  با عفونت HPV ، زگیل های ( ت ن ا س ل ی ) ظاهر نشده و ویروس خود به خود از بدن محو می شود. این بدان معنی است که از وجود این ویروس در خود و یا شریک ( ج ن س ی ) خود با خبر نمی باشید. بعد از تماس با ویروس ممکن است از 3 هفته تا ماه ها و یا سال ها بعد، زگیل ظاهر شود. ممکن است زائده های تازه، کوچک و یا تغییرات پوستی را در ناحیه ی ( ت ن ا س ل ی ) و یا مقعدی مشاهده نمایید.

- در ناحیه ی ( ت ن ا س ل ی ) زنان، این زگیل ها می توانند در ناحیه ی دهانه واژن، گردنه ی رحم و خود واژن ظاهر شود.
- در ناحیه ی ( ت ن ا س ل ی ) آقایان، این زگیل ها بر روی ( آ-ل-ت ) ( ت ن ا س ل ی )، بر روی بیضه ها و نیز در پیشابراه (مجرای ادرار) نیز دیده می شود.
- زگیل های ( ت ن ا س ل ی ) ممکن است در قسمت بالای ران و یا اطراف و داخل ناحیه مقعد یافت شود.
- ممکن است این زگیل ها را مشاهده و یا لمس کنید. گاها آنقدر کوچک و ریز می باشند که شما اطلاعی از وجود آنها ندارید.
- این زگیل ها ممکن است صاف و یا برآمدگی های کوچک باشند و یا بزرگ و به شکل گل کلم ظاهر شوند باشد.
- زگیل ها می تواند به صورت منفرد و یا دست جمعی ایجاد شوند.
- زگیل های ( ت ن ا س ل ی ) بدون درد می باشند ولی گاها می توانند باعث خارش و التهاب شوند.
- می توانند سبب خونریزی در ناحیه ی مقعدی و پیشابراه گردند.

 

 

چگونه از بودن آن مطلع شویم؟

زمانی می توانید به طور قطع از وجود زگیل ( ت ن ا س ل ی ) اطمینان حاصل کنید که پزشک، آن را معاینه کرده و عفونت را تایید کرده باشد. حتی اگر خود شما و یا شریک ( ج ن س ی ) شما از وجود آن اطمینان دارید، توصیه می شود که یک معاینه از سوی هر دو طرف انجام شود.

معاینه در موارد زیر لازم و ضروری می باشد.

- در شما و یا شریک ( ج ن س ی ) شما، تشخیص زگیل ( ت ن ا س ل ی ) داده شده باشد.
- شما و یا شریک ( ج ن س ی ) شما، علایم و نشانه های دیگری دارید
- ممکن است یک رابطه ی ( ج ن س ی ) مشکوک داشته باشید
- شریک ( ج ن س ی ) شما، شما را از ابتلا خود به بیماری عفونتی مقاربتی آگاه سازد
- شما دارای یک عفونت مقاربتی (STI) دیگری می باشید
- شما باردار هستید و یا تصمیم به بارداری گرفته اید

 

چه زمانی بعد از رابطه ( ج ن س ی )، امکان تشخیص آلودگی به HPV وجود دارد؟

شما می توانید بلافاصله بعد از اینکه گمان کردید با ویروس مواجه شدید، معاینه شوید. از آنجا که زگیل های ( ت ن ا س ل ی ) بلافاصله  تشکیل نمی شوند، ممکن است 3 تا 18 ماه از زمان تماس با ویروس تا ظاهر شدن آن، زمان ببرد.

 

این معاینه شامل چه مواردی می باشد؟

معاینه اصلی زگیل ( ت ن ا س ل ی ) توسط دکتر و یا پرستار انجام می شود. ممکن است برای تشخیص آن از لنز ذره بینی استفاده شود. 

- ممکن است  نیاز به بررسی داخلی ناحیه واژن یا مقعد جهت تشخیص وجود زگیل باشد.
- در برخی مواقع ممکن است نیاز باشد تا با بیوپسی (نمونه برداری) از زگیل، برای بررسی دقیق تر صورت گیرد. بسته به منطقه نمونه برداری، ممکن است بی حسی موضعی صورت گیرد.
- تست خونی برای تشخیص ویروس وجود ندارد.

 

 

معاینه تا چه حد مطمئن می باشد ؟

اکثر قریب به اتفاق زگیل ها، با مشاهده ی چشم تشخیص داده می شوند.

 

روش های درمان زگیل های ( ت ن ا س ل ی ) 

تنها زمانیکه دارای زگیل باشید، تحت درمان قرار خواهید گرفت. نوع درمان به شکل و شمایل زگیل، تعداد زگیل و نیز محل زگیل بستگی دارد. هدف از درمان، برداشت زگیل می باشد.

همچنین میزان تاثیر گذاری درمان به عواملی همچون اندازه و نوع زگیل، روش درمان استفاده شده و قدرت سیستم ایمنی بدن در مبارزه با ویروس می باشد.

برخی افراد نیازی به درمان ندارند. البته برای برخی افراد، هدف از انجام درمان، محو کردن هر چه سریعتر زگیل می باشد. از آنجا که زگیل های ( ت ن ا س ل ی ) توسط ویروس رخ داده و نه باکتری، لذا آنتی بیوتیک ها تاثیری بر روی زگیل های ( ت ن ا س ل ی ) نخواهند داشت.

زگیل ها به چند روش قابل برداشت می باشند

- استفاده از اسیدهای مایع ( برای چند روز در هفته ). این روش توسط خود شخص در خانه قابل انجام می باشد.
- فریز کردن (Cryotherapy)
- حرارت ( Electrocautery) ، با استفاده از بیهوشی
- جراحی به همراه بیهوشی
- درمان لیزر به همراه بیهوشی

 

 

Cryotherapy ( فریز کردن(

- برخی از این درمان ها ممکن است ناراحت کننده باشند، اما معمولا دردناک نمی باشند. درمان ها می توانند سبب ایجاد التهاب در محل برای چند روز متوالی گردند. لذا پزشک مربوطه ممکن است استفاده از مسکن را برای شما توصیه کند.

- تا اتمام درمان از استفاده از صابون های معطر، روغن ها، کف های صابونی، کرم ها و لوسیون ها را بر روی زگیل استعمال نکنید زیرا که می توانند سبب ایجاد حساسیت در محل شوند.

- پزشک خود را از بارداری خود مطلع کنید ،

 

چه مدت زمان طول می کشد تا زگیل از ناحیه محو شود؟

در برخی افراد ، این زگیل ها به سرعت محو شده، البته در برخی دیگر بسیار سمج بوده و درمان نیاز است که برای چندین بار تکرار گردد. همچنین ممکن است مدت زمانی طول بکشد تا اثر درمان شروع شود. تحقیقات نشان داده است که افراد سیگاری نسبت به افراد غیر سیگاری کمتر به درمان پاسخ می دهند.

 

آیا نیازی به معاینه مجدد بعد درمان است؟

بسیاری از افراد تنها یکبار دچار زگیل ( ت ن ا س ل ی ) شده و بعد درمان دیگر مواجه نمی شوند. برای بسیاری دیگر ممکن است دوباره باز گردند. البته نمی توان به طور قطع ادعا کرد که ویروس مربوط به زگیل اولیه بوده و یا عفونت جدید ایجاد شده است.

 

اگر زگیل ها درمان نشوند چه باید کرد؟

در صورتی که درمان نشوند، زگیل های ( ت ن ا س ل ی ) ممکن است محو شوند، در همان اندازه خود باقی مانده و با بزرگتر شوند . البته بسیاری از زگیل ها بدون درمان محو خواهند شد. برای برخی افراد این پروسه طولانی می باشد، بخصوص در افرادی که بیماری داشته  که عملکرد سیستم ایمنی را مختل کرده و امکان مبارزه با عفونت را نمی دهد. معمولا عدم درمان زگیل ( ت ن ا س ل ی ) آسیبی به سلامت شما نمی رساند. درمان زگیل می تواند ریسک انتقال آن به شخص دیگر را کاهش دهد.

 

آیا زگیل های ( ت ن ا س ل ی ) بر روی بارداری تاثیر می گذارند ؟

خیر، شواهدی مبنی بر اینکه این ویروس تاثیری بر بارداری بگذارد، وجود ندارد.

 

اگر در دوران بارداری دچار زگیل ( ت ن ا س ل ی ) شویم ، چه باید کرد ؟

- در دوران بارداری، زگیل ها از لحاظ اندازه و تعداد رشد می کنند. ممکن است برای اولین بار ظاهر شده و یا برای بار دوم بعد از مدت طولانی دوباره بوجود آیند.
- در دوران بارداری قابل درمان بوده، ولی معمولا درمان را به دوره بعد زایمان موکول می کنند .
- اگر اندازه ی زگیل بزرگتر از حد شود، برای جلوگیری از ایجاد مشکلات در هنگام زایمان، جدا می شوند. اگر امکان پذیر نباشد ،ممکن است توصیه شود که سزارین صورت گیرد.
- این ویروس ممکن است از طریق زایمان طبیعی به نوزاد منتقل شود.

 

 

آیا زگیل های ( ت ن ا س ل ی ) ، عامل ایجاد سرطان می باشند ؟

خیر. تیپ های 6 و 11 که عامل ایجاد زگیل های ( ت ن ا س ل ی ) می باشند، باعث ایجاد سرطان نمی شوند. برخی تیپ های دیگر می توانند سبب تغییر در سلول گردند که می تواند منجر به سرطان شوند.

 

آیا واکسنی علیه زگیل های ( ت ن ا س ل ی ) وجود دارد؟

بله. گارداسیل (Gardasil)، واکسنی می باشد که در برابر ویروس پاپیلومای 6 و11 (زگیل ( ت ن ا س ل ی )) و ویروس پاپیلومای تیپ 16 و 18 ( تیپ هایی که می توانند باعث تغییر در سلول شده و سبب ایجاد سرطان شوند ) محافظت می کند.

 

 

تمامی نوجوانان در سنین 11 تا  12سالگی در کشورهای اروپایی و آمریکا، با واکسن گارداسیل به عنوان برنامه ی واکسیناسیون ملی، واکسینه می شوند.

 

 

 

منابع

منابع :
داروکده

برچسب ها

برچسب ها :

اشتراک گذاری

به اشتراک بگذارید :