داروکده

سرفصل

عناوین اصلی

شماره موبایل
کلمه عبور
ورود
نام کاربری اشتباه است
جستجو
1

مقاله

سر مقاله

موضوع مقاله

نسخه PDF
مو
شنبه 18 اسفند 1397
450 بازدید

محتویات

 

روغن آرگان چیست؟
 

 روغن آرگان که به طلای مایع نیز مشهور است در واقع از میوه درخت آرگان به دست می آید. درخت آرگان یکی از درخت های بومی کشور مراکش است. روغن آرگان خالص در طول چند قرن برای پخت و پز و به عنوان درمان های خانگی برای برخی از بیماریها و همچنین به عنوان یکی از محصولات زیبایی به خصوص برای ریزش مو ها به کار می رفته است. امروزه در بسیاری از محصولات محافظت از پوست و مو و شامپو ها از روغن آرگان استفاده می شود. نتایج به دست آمده از تحقیقات نشات می دهد که استفاده موضعی از روغن آرگان فواید زیادی برای سلامت پوست و مو دارد.

 
 
 
 
 فواید روغن آرگان برای مو 
 
روغن آرگان یک منبع سرشار از اسیدهای چرب و آنتی اکسیدان های قدرتمند مانند ویتامین E است که برای موها و پوست سر مفید است. فواید روغن آرگان برای مو عبارتند از:
 
- مرطوب کننده و نرم کننده مو
روغن آرگان اغلب به عنوان یک مرطوب کننده برای پوست و مو استفاده می شود. زیرا سرشار از اسیدهای چرب است که مهمترین آنها اولئیک اسید و لینولئیک اسید می باشند. این اسیدهای چرب به عنوان نرم کننده مو عمل کرده و به حفظ رطوبت موها کمک کرده و مانع خشکی مو می شوند. علاوه بر این روغن آرگان سرشار از ویتامین E  است که یک لایه چربی روی موها و کف سر ایجاد می کند و بدین طریق مانع از خشکی مو شده، درخشندگی موها را بیشتر کرده و مانع وز شدن موها می شود.
 
 
 
- سلامت پوست سر
روغن آرگان دارای خواص ضد التهاب و آنتی اکسیدانی است که برای پوست مفید است. روغن آرگان می‌تواند مانع از ایجاد ضایعات پسوریازیس و درماتیت سبورئیک روی پوست سر شود. برخی از تحقیقات نشان می دهد که روغن آرگان حتی می تواند خاصیت ضد خارش داشته و به درمان شوره سر کمک کند. البته این خاصیت هنوز نیازمند بررسی های بیشتر است.
 
 
- پیشگیری از آسیب های ناشی از رنگ کردن و حالت دادن موها 
اسیدهای چرب موجود در روغن آرگان خاصیت محافظتی دارد و می‌تواند به پیشگیری از صدمات ناشی از شستن موها و حالت دادن آنها کمک کند. تحقیقات نشان می دهد که روغن آرگان که حاوی مقادیر زیادی لینولئیک اسید و اولئیک اسید است یک لایه محافظ روی موها ایجاد می کند که مانع صدمات ناشی از کشش بر اثر شانه کردن مو شده و علاوه بر آن از شکستن موها در هنگام حالت دادن مو به کمک حرارت و وسایلی مثل سشوار جلوگیری می کند . یکی دیگر از خواص استفاده از روغن آرگان پیشگیری از بروز موخوره است. موخوره یکی از مشکلات شایع است که باعث می شود انتهای موها چند شاخه شده و خشک و بدحالت به نظر برسند. نتیجه یک مطالعه صورت گرفته در سال 2013 نشان داد که روغن آرگان آسیب ناشی از رنگ کردن موها را کاهش می‌دهد و باعث محافظت از موها پس از مراحل رنگ کردن مو می شود.
 
 
- محافظت از مو در برابر نور خورشید 
روغن آرگان به مدت چندین قرن توسط زنان مراکشی برای محافظت از مو در برابر اشعه خورشید به کار می رفته است. آنتی اکسیدان های موجود در روغن آرگان از پوست در برابر صدمات ناشی از وجود رادیکالهای آزاد به دلیل تابش نور خورشید محافظت می کنند. این خاصیت روغن آرگان برای مو هم وجود دارد و استفاده از روغن آرگان به پیشگیری از خشکی مو به دلیل تابش اشعه ماورای بنفش خورشید کمک می کند.
 

 

 

 
 
- جلوگیری از ریزش مو 
هنوز هیچ گونه نتیجه قطعی و مورد تایید مراکز علمی معتبر دنیا برای تحقیقات مربوط به فایده روغن آرگان برای جلوگیری از ریزش مو منتشر نشده است. اما فواید روغن آرگان برای سلامتی پوست سر و مو به اثبات رسیده است. نتیجه برخی از مطالعات بیانگر این است که ویتامین E موجود در روغن آرگان باعث بهبود رویش مو می شود. از آنجایی که روغن آرگان باعث پیشگیری از آسیب به موها و شکسته شدن آنها  می‌شود بنابراین به نحوی مانع ریزش مو بر اثر این عوامل نیز می شود.
 
 
 چطور می توان از روغن آرگان استفاده کرد؟
 
برای استفاده از روغن آرگان چند راه وجود دارد که برخی از کاربردی ترین آنها عبارتند از:
 
1- استفاده از روغن آرگان به عنوان ماسک مو
 درست کردن ماسک موی روغن آرگان خانگی کار ساده ای است. برای تهیه این ماسک می توانید از روغن آرگان خالص استفاده کنید و یا آن را با دیگر روغن ها مثل روغن نارگیل یا روغن کرچک مخلوط کنید. طریقه استفاده از ماسک موی روغن آرگان به روش زیر است:
- 8 تا 10 قطره روغن آرگان را کف دست خود ریخته سپس آن را به کف سر و موهای خود بمالید. البته میزان روغن آرگان بستگی به اندازه و پرپشتی موها دارد و در صورت داشتن موهای بلند روغن بیشتری نیاز است.
- شروع به ماساژ موها و کف سر کنید و این کار را با ملایمت و به آرامی انجام دهید. ماساژ مو و کف سر را به مدت 10 دقیقه ادامه دهید تا مطمئن شوید که روغن به همه قسمتهای مو از کف سر تا نوک مو رسیده است.
- پس از آغشته کردن موها به روغن آرگان سر خود را با یک حوله یا کلاه بپوشانید و اجازه دهید روغن یک شب روی سرتان باقی بماند.
- صبح موها را شسته و مثل همیشه فرم دهید.
 
 
 
 
 2- شامپو 
شامپوهای حاوی روغن آرگان در داروخانه ها موجود هستند اما اگر بخواهید خودتان هم می توانید به راحتی این شامپو را تهیه کنید.
- به اندازه معمول شامپو کف دست خود بریزید.
- یک یا دو قطره روغن آرگان به شامپو اضافه کرده و به کمک انگشت دست دیگر خود آن را به خوبی با شامپو مخلوط کنید.
- موها را مطابق معمول به خوبی با این شامپو شسته و آبکشی کنید . 
- این کار را می توانید هر دو تا سه روز یکبار انجام دهید.
 
 
 
 
3- نرم کننده مو 
اغلب افراد پس از شامپو کردن مو از نرم کننده مو یا کاندیشنر استفاده می‌کنند تا آسیب به موها هنگام شانه کردن و حالت دادن مو کاهش پیدا کند. می‌توان به جای نرم کننده مو از روغن آرگان استفاده کرد. برای این کار موارد زیر را انجام دهید.
- موها را به دقت به کمک شامپو بشویید.
- موها را به آرامی به کمک حوله خشک کنید.
- 2 تا 3 قطره روغن آرگان را کف دست مالیده و به موهای خود بمالید طوری که کمتر با کف سر تماس پیدا کند .
-موها را مطابق معمول خشک کرده و حالت دهید.
 این کار را یک تا دو بار در هفته انجام دهید.
 
 4-محصولات حالت دهنده مو
 به جای استفاده از محصولات حالت دهنده مو مثل ژل می توان از روغن آرگان استفاده کرد. این کار باعث می شود مو حالت گرفته و صدمات ناشی از حرارت برای مدل دادن مو کاهش یابد. برای این کار مراحل زیر را انجام دهید.
 -یک یا دو قطره روغن آرگان کف دست خود ریخته و دستان خود را به هم بمالید.
- به آرامی دست خود را روی موهای خشک و تمیز کشیده ولی هیچ گونه ماساژی ندهید و اجازه دهیم فقط لایه نازکی از روغن روی قسمتی از مو مثلا جلوی مو که می‌خواهید حالت بگیرد باقی بماند. 
-موها را به حالت دلخواه در آورید. در این حالت روغن آرگان باعث می شود حالت موها بهتر مانده و در عین حال به تقویت مو نیز کمک می کند.
 
 
 
 
بهترین روغن آرگان برای مو
 
مهمترین نکته در خرید روغن آرگان این است که روغن باید خالص و با کیفیت باشد. مسلما روغن آرگان اصل و مرغوب قیمت نسبتا بالایی دارد اما هزینه کردن این مبلغ می تواند به سلامت موهای شما کمک کند. هنگام خرید روغن آرگان به نکات زیر توجه کنید.
 - روغن آرگان باید صد در صد طبیعی و ارگانیک بوده و هیچ گونه مواد افزودنی نداشته باشد.
- برچسب روی آن نشان دهد که برای مصارف آرایشی و بهداشتی است.
- در بطری های تیره نگهداری شود تا مواد موثر آن از بین نرود.
 
نکته آخر 
 
روغن آرگان باعث مرطوب ماندن مو و کف سر شده از خشکی موها جلوگیری می کند. به دلیل پیشگیری از خشکی مو روغن آرگان از بروز موخوره پیشگیری کرده و علاوه بر این روغن آرگان از ریزش مو جلوگیری کرده و آنها را ضخیم تر و سالم تر نگه می دارد.
 
 

منابع

منابع :
webmd

برچسب ها

برچسب ها :

اشتراک گذاری

به اشتراک بگذارید :