• 0
  • افزودن به لیست علاقه مندی ها

رپورتاژ- آب ‌درمانی برای تسکین درد ناحیه لگن و پرینه

دکتر احسان عمادی شنبه 27 شهریور 1395
5534

هیدروتراپی (آب‌درمانی) شاخه‌ای از پزشکی است که در آن از آب برای تسکین درد و درمان بیماری استفاده می‌گردد و شامل طیف گسترده ‌ای از رویکرد ها و روش ‌ها می ‌باشد. در هیدروتراپی از خواص فیزیکی آب مانند دما و فشار به منظور درمان برای مثال از طریق تحریک گردش خون استفاده می ‌گردد. ناحیه لگن و پرینه یکی از نواحی بدن است که هیدروتراپی موضعی برای درمان بسیاری از شرایط و بیماری ‌های آن توصیه می‌ گردد. تجربه نشان داده است نشستن در آب گرم برای کاهش خارش، درد و ناراحتی مؤثر بوده و با افزایش جریان خون و پاکسازی ناحیه مذکور تاثیر بسزایی در روند بهبود بیماری‌ دارد و از سوی دیگر نشستن در آب سرد برای رفع یبوست، التهاب و ترشحات واژن توصیه می‌ گردد ‌و در صورت بی‌ اختیاری مدفوعی یا ادراری برای تقویت ماهیچه ‌ها مفید می ‌باشد.

عموماً برخی از شرایط پزشکی مانند دوران پس از زایمان و اپیزیوتومی و اعمال جراحی نظیر هموروئیدکتومی (جراحی هموروئید) و بیماری‌ هایی از قبیل فیشر مقعدی، پروستاتیت، هموروئید، آبسه مقعدی، پرولاپس رکتوم، زخم ‌های تناسلی و عفونت ‌های واژینال موجب درد و ناراحتی شدیدی در ناحیه پرینه می‌گردند که در این موارد هیدروتراپی موضعی می ‌تواند در تسکین درد و تسریع درمان بسیار مؤثر واقع شود.

متأسفانه علی‌ رغم شایع بودن این شرایط و بیماری ‌ها بین زنان و مردان در سنین مختلف، عدم دسترسی به ابزار مناسب برای درمان، مشکلات بسیاری را برای بیماران ایجاد کرده است که اغلب این افراد متحمل درد های طاقت ‌فرسایی می ‌شوند. سیتزبث (Sitz Bath) تجهیزی مناسب برای طیف وسیعی از افراد می ‌باشد و می ‌توان از آن برای تسکین درد و تسریع درمان، پاکسازی ناحیه پرینه، رفع گرفتگی عضلانی (اسپاسم) و آرامش افراد استفاده نمود.

با توجه به اینکه Sitz Bath قابل قرارگیری بر روی انواع توالت ‌های فرنگی استاندارد و توالت ‌های فرنگی سیار می‌ باشد، سالخوردگان، افراد دچار گرفتگی عضلانی و تمامی افرادی که محدودیت حرکتی دارند نیز به راحتی ‌می ‌توانند از آن استفاده نمایند.

برای مشاهده و خرید Sitz Bath در سایت داروکده اینجا کلیک کنید.

از Sitz Bath می ‌توان برای درمان با آب سرد یا گرم استفاده نمود. استفاده از این محصول به‌ تنهایی با آب کفایت می‌ کند، با این وجود افرادی نیز ترجیح می ‌دهند در جهت کاهش عفونت افزودنی ‌هایی از قبیل بتادین، جوش ‌شیرین، سرکه و یا غیره را به آب اضافه نمایند. هر چند لازم است در این مورد با پزشک معالج خود مشورت نمایند.

مطالب مرتبط

نظرات خوانندگان

پس از تایید یا پاسخگویی سوالات و نظرات , از طریق اس ام اس مطلع خواهید شد .
کاربر گرامی ، جهت درج دیدگاه یا سوال لطفا ابتدا با نام کاربری خود وارد شوید و یا ثبت نام نمایید
لطفا کمی صبر کنید ...