• 0
  • افزودن به لیست علاقه مندی ها

آنفلوآنزای فصلی

دکتر احسان عمادی شنبه 27 مرداد 1397
1809


دکتر امیر کامران نیکوسخن (مدیرعامل انجمن دیابت ایران) : اگر در سال های قبل دچار آنفلوانزا شده باشید، می دانید که تا چه اندازه بیماری ناراحت کننده ای است. بدن یک لحظه گرم و لحظه دیگر سرد می شود. سردرد دارید استخوان هایتان درد می کند، خسته و کوفته هستید  و ...

آنفلوآنزای فصلی یک عفونت ویروسی حاد است که می تواند به راحتی از فردی به فرد دیگر انتقال یابد. ویروس آنفلوآنزا در تمامی جهان پخش شده و تمامی گروههای سنی را مبتلا می نماید. معمولاً اپیدمی (همه گیری) آنفلوآنزا در فصل زمستان دیده می شود. بر طبق توصیه های سازمان جهانی بهداشت واکسیناسیون علیه آنفلوآنزا، موثر ترین راه برای پیشگیری از بیماری است.
سه نوع ویروس آنفلوآنزا وجود دارد: نوع A، B و C. شایعترین زیرگروه هایی از ویروس آنفلوآنزا A که در بین انسان ها منتشر شده، زیر گروههای H1N1 و H3N2 می باشند.
ویروس آنفلوانزای نوع B به دو گروه B/Yamagata و B/Victoria تقیسم می شود. از آنجایی که اپیدمی آنفلوآنزای فصلی به دنبال ویروس های A و B ایجاد می شود، واکسن آنفلوآنزا نیز بر علیه این دو نوع ویروس است. واکسن های سه ظرفیتی بر علیه سه سویه (H1N1 و H3N2 و B/Yamagata یا B/Victoria) و واکسن های چهار ظرفیتی آنفلوآنزا بر علیه هر چهار سویه (H1N1 و H3N2 و B/Yamagata و B/Victoria) ایمنی ایجاد می کنند.

بیشتر بخوانید: 10 سوال رایج درباره آنفولانزا

پیشگیری:
موثرترین و کارآمدترین راه پیشگیری از آنفلوآنزا استفاده از واکسن آنفلوآنزا می باشد. واکسن موثر و بی خطر آنفلوآنزا به مدت 60 سال است که استفاده می شود. در افراد بالغ سالم واکسن آنفلوآنزا سبب پیشگیری از ابتلا می شود. در افراد مسن ممکن است واکسن تأثیر کم تری در پیشگیری از ابتلا داشته باشد ولی شدت بیماری را کاسته و جلوی عوارض و مرگ ناشی از بیماری را می گیرد. سازمان جهانی بهداشت تزریق واکسن آنفلوآنزا را در افراد ذیل توصیه می نماید:
• خانم های باردار در هر هفته ای از حاملگی
• کودکان 6 ماهه تا 5 ساله
• افراد مسن (بالاتر از 65 سال)
• افراد مبتلا به بیماری های مزمن (مانند دیابت)
• افراد شاغل در مراکز درمانی مانند پزشکان، پرستاران، پرسنل آزمایشگاه و ...

از آنجاکه سویه های آنفلوآنزا هر سال تغییر یافته و پاسخ ایمنی بدن بعد از واکسیناسیون به مرور زمان کاهش می یابد، نیاز به تزریق سالیانه واکسن آنفلوآنزا وجود دارد. واکسن زمانی بیشترین تأثیر را دارد که ویروس های استفاده شده در واکسن با سویه های منتشر شده هم خوانی داشته باشد. سازمان جهانی بهداشت به طور مستمر سویه های ویروسی را در سطح جهان پایش می کند و بر اساس سویه های منتشر شده نوع واکسن را تغییر می دهد. امروزه با در دسترس قرارگرفتن واکسن های "چهار ظرفیتی آنفلوآنزا” می توان پوشش وسیع تری برعلیه سویه های در گردش ویروس را داشته باشیم.
بر طبق توصیه های وزارت بهداشت و درمان ایران بیشترین زمان ابتلا به آنفلوآنزا ماه های مهر تا اسفند است.  بنابر این بهترین ماه ها برای واکسیناسیون مهر و آبان است. اما بعد از این زمان نیز می توان واکسن را تزریق نمود. تقریباً 2 هفته پس از تزریق، بدن شما پادتن های لازم برای محافظت از ویروس را تولید می کند. به یاد داشته باشید که این واکسن در مقابل سرماخودگی از شما محافظت نمی کند.

مطالب مرتبط

نظرات خوانندگان

پس از تایید یا پاسخگویی سوالات و نظرات , از طریق اس ام اس مطلع خواهید شد .
کاربر گرامی ، جهت درج دیدگاه یا سوال لطفا ابتدا با نام کاربری خود وارد شوید و یا ثبت نام نمایید
لطفا کمی صبر کنید ...