• 0
  • افزودن به لیست علاقه مندی ها

رپورتاژ : بررسی اثر ویتامین E، پنج انگشت و گل مغربی بر درمان افسردگی در زنان

دکتر غزل روستایی شنبه 11 بهمن 1399
1436

افسردگی، نوعی اختلال خلق است که فرد احساس غم، عدم لذت و دلسردی کرده و قادر نیست مسرت و خوشی را احساس نماید. شیوع افسردگی در زنان دو برابر بیشتر از مردان است که می تواند ناشی از عوامل بیولوژیکی و عوامل مربوط به سیستم تولید مثل زنان و هورمون ها از قبیل قاعدگی، یائسگی، درد سینه دوره ای (ماستالژی) و غیره باشد. علاوه بر این عوامل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مثل درآمد کم، استرس، داشتن مسئولیت های متعدد مثل خانه داری، مراقبت از کودکان و تعدد نقش ها به عنوان مادر، همسر، دختر و کارمند نیز سهم بسیاری در افسردگی زنان داشته و آنها را برای داشتن سطح بالای استرس، مستعد می کند.

درمان افسردگی:
درمان این اختلال به طور عمده با داروهای ضد افسردگی و مداخلات روانی-اجتماعی و در موارد شدید استفاده از شوک الکتریکی است. با توجه به عوارض زیاد این درمان ها توجه به درمان های گیاهی و مکمل، اخیرا بیشتر شده است. در این خصوص، داروهای گیاهی که دستگاه های هورمونی، ایمنی و عصبی بدن را تقویت می کنند، می توانند مورد توجه قرار گیرند. مصرف گیاهان دارویی می تواند به درمان علل زمینه ای ایجاد کننده عدم تعادل، کمک نماید.

برای خرید و مشاهده مکمل ماستودینون اینجا کلیک کنید.

نقش ویتامین ها در درمان افسردگی:
اثر کمبود ویتامین ها به خصوص خانواده های ویتامین B ویتامین A ویتامین D و ویتامین E همین طور ریزمغذی هایی مانند آهن، کلسیم، منیزیم، زینک، روی و سلنیوم در بروز افسردگی قبل از این هم معلوم بوده است و یک مطالعه داخلی این رابطه را بیش از پیش نشان داده است که تجویز این عناصر نقش مهمی در درمان افسردگی ایفا کرده است.

نقش پنج انگشت در درمان افسردگی:
یک قرن بعد از میلاد، از عصاره گیاه ویتاگنوس، جهت درمان خونریری پس از زایمان استفاده می شد و بعدها با مطالعه اثر ضد پرولاکتین که از این گیاه مشاهده شد به نقش آن در درمان سندرم پیش از قاعدگی به خصوص اختلالات خلقی این سندرم (نازایی زنان، اندومتریوز، منوراژی و بیماری فیبروکیستیک سینه) پی بردند. از آنجایی که این دارو مسمومیت ایجاد نکرده و عوارض خاصی ندارد مقبولیت آن افزایش یافته است. مطالعات اخیر نقش ویتاگنوس (پنج انگشت) را در درمان تعدادی از اختلالات و بیماری های زنان از جمله سندرم قبل از قاعدگی، علائم همراه با یائسگی، دیسمنوره، درد سینه در زنان و اختلال ترشح پرولاکتین را که هر کدام دلیلی برای اضطراب و افسردگی در زنان است به اثبات رسانیده است.

برای خرید و مشاهده مکمل اگنوکاستون اینجا کلیک کنید.

نقش گل مغربی در درمان افسردگی:
گل مغربی، گیاهی از خانواده پاناسه آو حاوی مقادیر زیادی از اسیدهای چرب ضروری، شامل اسید لینولئیک امگا 3 و اسید گامالینولئیک است. تأثیر آن در افسردگی، اگزمای پوستی، آلرژی، آرتریت روماتوئید، درد سینه زنان، سندرم پیش از قاعدگی، تغییرات یائسگی، بیماری های قلب و عروق، سیروز، مولتیپل اسکلروزیس، فشارخون بالا، مشکلات سیستم ادراری، سیستم عصبی، غدد و آسم ذکر شده است.

نتیجه گیری:
با توجه به شیوع بالای افسردگی به ویژه در زنان، از آنجا که استفاده از داروهای شیمیایی در درمان آن عوارض زیادی مانند تهوع، افزایش وزن، بی خوابی و غیره دارد؛ در سال های اخیر توجه خاصی به منابع سرشار از امگا 3 در درمان بسیاری از امراض به ویژه بیماری های روانی و افسردگی شده است. در یک تحقیق تاثیر درمانی پنج انگشت، گل مغربی و ویتامین E در درمان افسردگی زنان باهم مقایسه شد. هر سه دارو توانستند به یک اندازه در میانگین نمره افسردگی موثر باشند.

reference
The Association of food group with major depression in adult women resident in Tabriz
Treatment of cyclical mastalgia with a solution containing a Vitex agnus castus extract: results of a placebo controlled double-blind study
 The comparision of Vitex Agnus Castus and Evening Primrose oil on women’s depression: a clinical trial

مطالب مرتبط

نظرات خوانندگان

پس از تایید یا پاسخگویی سوالات و نظرات , از طریق اس ام اس مطلع خواهید شد .
کاربر گرامی ، جهت درج دیدگاه یا سوال لطفا ابتدا با نام کاربری خود وارد شوید و یا ثبت نام نمایید
لطفا کمی صبر کنید ...