• 0
  • افزودن به لیست علاقه مندی ها

کازئین (Casein) به عنوان یک پروتئین دیر جذب

دکتر کوشا شهیدی سه شنبه 03 بهمن 1396
8062

کازئین فرم دیگر پروتئین جدا شده از شیر می باشد که 80 % پروتئین موجود در شیر گاو را شامل می شود. همانطور که در راهنمای پروتئین ها عنوان شد، وی طی پروسه ای از شیر جدا می شود. نتیجه ی آن یک ترکیب مایع وی می باشد. بخش جامد باقیمانده (بخش نامحلول) همان پروتئین کازئین می باشد.

انواع کازئین:
- کازئین Micellar: در این فرم کازئین، حداقل میزان دستکاری در ساختار اولیه صورت گرفته است. از آن جهت اهمیت دارد که  در بدن طی یک سری پروسه های آنزیمی و غیر آنزیمی قرار می گیرد تا به آرامی در بدن جذب شود. زمانی که در معرض اسید معده قرار می گیرد، فرم یک توده را تشکیل داده که در طول چند ساعت هضم و جذب می شود. کازئین توده ای، به آرامی در طی 7 ساعت هضم شده، آمینواسیدهای مورد نیاز بدن را تامین کرده، یک تعادل نیتروژنی برقرار می کند.

 

- کازئینات (Caseinate): کازئینات ها دومین نوع از ماده هضم کننده کازئین هستند. آنها با استفاده از یک عامل قلیایی سدیم یا کلسیم برای خنثی کردن پروتئین از طریق کارکرد کازئین تولید می شوند. مواد تشکیل دهنده حاوی مقادیر کمی چربی، کربوهیدرات و لاکتوز است. کلسیم محلول در آب کازئینات کمتر از دیگر انواع کازئین است. کازئینات محلول تر و نرم تر می باشد.

-کازئین هیدرولیز شده (Hydrolysate): همان فرم کازئین micellar می باشد که با هیدرولیز کردن پیوندها، به پپتیدهای کوچکتر شکسته می شود.
هر دو فرم کازئین micellar و هیدرولیزات، حاوی ترکیبات کاملی از آمینواسیدها بوده که به راحتی قابل هضم و جذب بوده و آماده استفاده جهت عضله سازی می باشند. کازئین هیدرولیز شده یک مکمل با سرعت جذب بالا می باشد که دارای ترکیب آمینواسیدی مشابهی به وی پروتئین است. این مکمل به عنوان یک مکمل زود جذب بعد تمرین جهت بازسازی و جلوگیری از شکسته شدن عضلات موثر می باشد. از سوی دیگر، خصوصیات دیر جذبی کازئین micellar در تامین آمینواسیدهای مورد نیاز بدن در زمان طولای تری بخصوص موقع خواب تاثیرگذار می باشد.

مزایای پروتئین کازئین
- با قدرت هضم آرام، بهترین مکمل پروتئینی برای شب و زمان‌هایی که بدن برای مدت طولانی بدون پروتئین باقی می‌ماند می باشد.
- به عنوان یک مکمل آنتی کاتابولیک بوده، بدین معنا که از تجزیه پروتئین عضلات جلوگیری می‌کند.

تاثیر پروتئین کازئین در عضله سازی:
به مانند سایر مکمل های پروتئینی، شامل تمامی آمینواسیدهای ضروری می باشد که بدن بطور طبیعی توانایی ساخت ندارد. مهم تر از همه، حاوی درصد بالایی از آمینواسید لوسین بوده که ساخت پروتئین عضله را آغاز می کند.
در یک مطالعه، مصرف کازئین را درسه گروه مورد بررسی قرار دادند. یک گروه کازئین، یک گروه وی پروتئین و یک گروه دارونما دریافت کردند. محققان به این نتیجه رسیدند که گروه دریافت کننده کازئین، میزان رشد دو برابری در عضله و کاهش 3 برابر چربی نسبت به گروه دارونما داشتند. همچنین چربی سوزی در گروه دریافت کننده کازئین بیشتر از گروه دریافت کننده پروتئین بود. همچنین می تواند با کاهش شکستن پروتئین، حجم عضلانی را افزایش دهد. این فرایند هنگامی که بدن انرژی و آمینواسید کمتری دریافت می کند رخ می دهد. لذا، تاثیر گذاری کازئین عمدتا شب ها زمانیکه بدن یک دوره طولانی بدون غذا را در حین خواب تجربه می کند، اتفاق می افتد.

مواد غذایی حاوی کازئین:
کازئین به مقدار فراوانی در ترکیبات لبنی به مانند شیر، پنیر و ماست یافت می شود. کازئین همچنین در ماهی تن، البته در مقادیر کمتری نسبت به محصولات لبنی نیز یافت می شود. شیر بیشترین مقدار کازئین را داراست، به طوری که 80% پروتئین های شیر را تشکیل می دهد. لذا در صورتی که 250 میلی لیتر شیر مصرف کنید، از 12 گرم پروتئین موجود در آن 9.6 گرم آن حاوی پروتئین کازئین می باشد.

بهترین زمان مصرف کازئین:
پروتئین کازئین در هر ساعتی از شبانه روز قابل استفاده می باشد. سرعت جذب کندتری نسبت به وی پروتئین دارد. لذا به عنوان میان وعده و یا زمان هایی که برای مدت طولانی غذا مصرف نمی کنید، موثر می باشد. همچنین مصرف چند ساعت قبل تمرین جهت تامین آمینواسید کافی در حین تمرین نیز تاثیر گذار است. مهم ترین زمان مصرف مکمل کازئین به علت خواص دیرجذبی آن، شب قبل خواب می باشد.

سوالات رایج در مورد مکمل کازئین
- آیا وی پروتئین حاوی کازئین می باشد؟ وی پروتئین از آنجا که از کازئین پروتئین جدا شده است، نباید حاوی این ترکیب باشد .در صورتی که پروسه ی جدا سازی پروتئین انجام نگیرد، ممکن است مقداری کازئین در وی پروتئین موجود باشد، البته این مقدار می تواند بسیار ناچیز باشد.
- آیا کازئین تاثیرگذار است؟ بله، می تواند شب ها به عنوان یک مکمل پروتئینی دیر جذب عمل کند و لذا نشان داده است که در ساخت پروتئین در طول شب بسیار موثر می باشد.

برای خرید مکمل های کازئین اینجا کلیک کنید.

- آیا مصرف کازئین برای افراد با حساسیت به شیر ممنوعیت مصرف دارد؟ آلرژی ها یک پاسخ ایمنی به پروتئین ها می باشند. بسیاری از افراد دارای حساسیت به شیر، به پروتئین های خاصی در شیر حساسیت دارند. پروتئین های کازئین می توانند حاوی پروتئین های خاصی باشند که باعث ایجاد آلرژی شوند، لذا توصیه می شود قبل از مصرف آن، اطلاعات درج شده در پشت محصول را مطالعه نمایید. به طور کلی افرادی که یه شیر حساسیت دارند، به مکمل های کازئین نیز واکنش نشان می دهند.
- آیا خانم ها نیز می توانند از مکمل کازئین استفاده کنند؟ این مکمل برای هر دو جنس قابل استفاده می باشد.

- آیا برنج، سویا و بادام حاوی کازئین می باشند؟ کازئین یک پروتئین بر پایه ی شیر حیوانی می باشد. پروتئین های گیاهی حاوی ترکیباتی بر پایه ی شیر حیوانی نبوده لذا فاقد پروتئین کازئین می باشند.
- مدت زمانی که طول می کشد تا کازئین در بدن هضم شود چقدر می باشد؟ 7 ساعت زمان لازم است تا پروتئین کازئین توسط بدن هضم شود (حتی کندتر از هضم پروتیئن تخم مرغ) لذا مصرف آن شب ها می تواند یک منبع پروتئین بسیار ایده آلی جهت تامین پروتئین بدن باشد.

References:
1)  Idaho Milk Products. 2011. Why Is Micellar Casein Important? Retrieved from: http://idahomilkproducts.com/resource-center/why-is-micellar-casein-important/
2) Idaho Milk Products. 2011. How does Milk Protein Concentrate differ from Casein or Caseinates? Retrieved from: http://idahomilkproducts.com/resource-center/how-does-milk-protein-concentrate-differ-from-casein-or-caseinates
3) Beelen, M., Koopman, R., Gijsen, A. P., Vandereyt, H., Kies, A. K., Kuipers, H., ... & van Loon, L. J. (2008). Protein coingestion stimulates muscle protein synthesis during resistance-type exercise. American Journal of Physiology-Endocrinology and Metabolism, 295(1), E70-E77/

مطالب مرتبط

نظرات خوانندگان

پس از تایید یا پاسخگویی سوالات و نظرات , از طریق اس ام اس مطلع خواهید شد .
کاربر گرامی ، جهت درج دیدگاه یا سوال لطفا ابتدا با نام کاربری خود وارد شوید و یا ثبت نام نمایید
لطفا کمی صبر کنید ...