• 0
  • افزودن به لیست علاقه مندی ها

آشنایی با AAKG (آرژینین آلفا کتوگلوتارات)

دکتر کوشا شهیدی شنبه 05 آبان 1397
17748

آرژینین آلفا کتوگلوتارات (AAKG) یکی از مکمل های ورزشی مورد علاقه ورزشکاران و بدن سازان جهت افزایش فعالیت ورزشی، کاهش خستگی عضلات و افزایش سرعت ریکاوری می باشد.
آرژینین آلفا کتوگلوتارات (AAKG)، یک فرم تغییر یافته آمینواسید ال - آرژینین می باشد.
- AAKG ترکیبی جهت تولید انرژی برای بدن می باشد.
- منبع اصلی آمینواسیدهای گلوتامات و گلوتامین می باشد. گلوتامات، یکی از انتقال دهنده های اصلی در بدن بوده که در تشکیل بافت استخوانی نقش دارد. گلوتامین منبع اصلی تامین انرژی برای تقسیم سلولی  می باشد.
جهت بالا بردن میزان جذب در دستگاه گوارش ،  مکمل های آلفا کتوگلوتارات در فرم ملح های مختلف تهیه می شوند. مهمترین آنها شامل ترکیب اورنیتین و آلفا کتوگلوتارات می باشد.
آلفا کتوگلوتارات، ساخت آمینواسید، تولید انرژی و تشکیل رادیکال های آزاد را تنظیم می کند. همچنین به عنوان یک مولکول پیام بر در بسیاری از فعالیت های شیمیایی  بدن نقش دارد.
گلوتامین، تولید پروتئین، رشد عضله و فعالیت سیستم ایمنی را افزایش می دهد.
ال آرژینین، آزاد شدن هورمون هایی به مانند انسولین، گلوکاگون، پرولاکتین و هورمون رشد را تحریک می کند.

آرژینین همچنین نقش حیاتی در حفظ فشارخون متعادل، فعالیت قلبی و بهبود سیستم ایمنی داراست. این فعالیت ها با میانجی گری و تولید نیتریک اکساید (NO3) همراه هستند.
 آرژینین به دو ترکیب اورنیتین و کراتین شکسته می شود. اورنیتین برای رشد و تقسیم سلولی و  کراتین در انقباض عضلات لازم و ضروری می باشد. آرژینین از غذا تهیه شده و در بدن سنتز می شود. به همین دلیل به عنوان یک آمینواسید نیمه ضروری شناخته می شود.
در زمان رشد سریع عضله، فعالیت های شدید فیزیکی یا آسیب عضلانی، ال آرژینین تولیدی توسط بدن جهت تامین نیاز کافی نبوده لذا در این زمان ال آرژینین به عنوان یک مکمل می تواند در حفظ حجم عضله و افزایش فعالیت عضله موثر باشد.

مصرف مکمل ال آرژینین می تواند مدت زمان ورزش و نیز میزان استقامت را بالا ببرد. این پیشرفت بلافاصله بعد از مصرف ال آرژینین قابل رویت می باشد. به علاوه، پیشرفت های فراوانی در زمینه افزایش سنتز پروتئین در عضلات دیده می شود. علاوه بر اثرات مثبت آن در افزایش فعالیت، آرژینین در فشار خون، دیابت نوع 2 و مشکلات نعوظ ، نیز کاربرد دارد.
آرژینین سطح عفونت را در مواقعی که بدن مستعد عفونت می باشد (جراحی یا بیماری حیاتی) کاهش می دهد. ترکیب آرژینین با آلفا کتوگلوتارات، جهت افزایش فعالیت ورزشکاران طراحی شده است.

ترکیب (AAKG (COMPOSITION OF AAKG
زمانیکه 2 مولکول آرژینین با یک مولکول از کتوگلوتارات ترکیب می شود، ترکیب آلفاکتوگلوتارات و آرژینین ایجاد شده که  پایداری آرژینین را بالا می برد. این ترکیب می تواند عملکرد را بالا برده و میزان تولید انرژی را افزایش دهد.

منابع طبیعی ال آرژینین و آلفا کتوگلوتارات
ال آرژینین یکی از 20 آمینواسید موجود در طبیعت می باشد. یک آمینواسید نیمه ضروری می باشد زیرا که از غذا قابل تهیه بوده و در بدن نیز تولید می شود. ال آرژینین در مواد غذایی از جمله هندوانه ، آجیل ، گوشت، مواد دریایی، لوبیا، عدس، گندم، کنسانتره پروتئین برنج و پروتئین ایزوله سویا یافت می شود. ال آرژینین در بدن از سیترولن (CITRULLINE) تهیه می شود.
آلفاکتوگلوتارات از ایزوسیترات و گلوتامات در چرخه تبدیل انرژی به غذا قابل تهیه می باشد.
مکمل های AAKG به فرم قرص، کپسول و حتی پودر نیز قابل تهیه می باشند.

مکانیسم عمل: (Mechanism of Action)
مکانیسم عمل آن بطور دقیق مشخص  نبوده ولی بطور عمده عملکرد آن نتیجه افزایش سطح نیتریک اکساید می باشد.

دلایل افزایش سطح نیتریک اکساید (NO3) :
نیتریک اکساید به عنوان یک مولکول نشانگر شناخته می شود زیرا که برخی از پروسه های انجام شده در بدن را کنترل می کند:
1- جریان خون
2- قدرت
3- رشد عضله
4- جذب گلوکوز
5- آزادسازی اکسیژن
زمانی که NO3 افزایش پیدا می کند ، سطح این متغیر ها را افزایش می دهد. همچنین اثرات پمپاژ عضلات (اصطلاحا همان اثر موقتی بزرگ شدن عضلات بعد یک تمرین سنگین) ناشی از افزایش نیتریک اکساید می باشد.

آلفا – کتوگلوتارات (AAKG)
1- محصول تهیه شده از میتوکندری بوده که نقش حیاتی را در تبدیل غذا به انرژی بازی می کند.
2- منبع گلوتامین و گلوتامات می باشد.
3- در عضلات، گلوتامین و گلوتامات، شکست پروتئین را مهار کرده و ساخت پروتئین را افزایش می دهند.
4- تشکیل بافت استخوانی را افزایش می دهد.
5- سنتز کلاژن را با افزایش مولکول های موجود بالا می برد. کلاژن ترکیب اصلی برای بافت استخوانی می باشد.
6- آلفا کتوگلوتارات، ترشح و تولید (Insulin-like growth factor 1) و هورمون رشد را تحریک می کند. این دو هورمون بازیافت استخوان و تشکیل بافت استخوانی جدید را تنظیم می کنند.
7- این ترکیب دارای خواص افزایش سیستم ایمنی بوده و از پیری زودرس جلوگیری می کند.

برای مشاهده و خرید AAKG OLIMP اینجا کلیک کنید.

معرفی محصولات

مطالب مرتبط

نظرات خوانندگان

پس از تایید یا پاسخگویی سوالات و نظرات , از طریق اس ام اس مطلع خواهید شد .
کاربر گرامی ، جهت درج دیدگاه یا سوال لطفا ابتدا با نام کاربری خود وارد شوید و یا ثبت نام نمایید
لطفا کمی صبر کنید ...