• 0
  • افزودن به لیست علاقه مندی ها

لک های صورت را بیشتر بشناسیم

دکتر محدثه شوقی جمعه 23 آبان 1393
20237

ملاسما یا لک صورت یک اختلال رنگدانه ای اکتسابی پوست است که با لکه های قهوه ای رنگ در مناطق در معرض نور ایجاد می شود.
لک صـورت یا ملاسما یک عـارضه پوستی شـایع به خصوص در دختران و خانم های جوان می باشد این عارضه به صورت لکه های قهـوه ای تا خـاکستری تیره بر روی گونه ها, پیشانی و چانه دیده می شود. شـایع ترین سنین بروز آن 20 تا 30 سالگی است و در خانم ها بیشتر از آقایان می باشد. ملاسما عمدتا روی گونه ها، پیشانی و گاهی اوقات پشت لب و روی چانه نیز ایجاد می شود.

علل ایجاد کننده لک کدامند؟

عـلت های زیادی در ایجـاد لک نقـش دارند ولی ثابت ترین علـت را  اشعـه ماورابنفش خورشید می دانند. اکثر مبتلایان شروع این بیماری را به دنبال مصرف داروهای ضد بارداری یا اولین حاملگی می دانند و عده ای آن را نتیجه مسافرت به مناطقی با آفتاب شدید مانند کنار دریا در فصل تابستان می دانند.
نتیجه تحقیقات نشان می دهد نور آفتاب، حاملگی، سابقه فامیلی مثبت، مصرف بعضی داروها و گاهی داروهای ضد بارداری، اختلالات هورمونی به خصوص کم کاری یا پرکاری تیروئید، بعضی مواد شیمیایی موجود در محیط شغلی و تحریکات مزمن و طولانی مدت که ناشی از خاراندن یا دست کشیدن مستمر و مداوم به صورت است، از مهمترین علل بروز ملاسما در صورت است.

 لک های صورت به دو دسته تقسیم می شوند

نوع سطحی: در این نوع رنگدانه ها در قسمت های سطحی پوست افزایش می یابند. این نوع شایع تر است و همچنین پاسخ بهتری به درمان نشان می دهد.
نوع عمقی: به رنگ آبی مایل به خاکستری دیده می شود. در این نوع رنگدانه ها در لایه های عمقی تر پوست قرار می گیرند. مقاومت به درمان در این نوع بیشتر است.

شایع ترین علل ایجاد  لک های صورت را بشناسید
ملاسما یا لک حاملگی: به دلیل اینکه این لک ها بیشتر در زنان حامله ظاهر می شود به لک های حاملگی شهرت دارد، ولی می تواند در خانم های مجرد و به ندرت در مردان نیز دیده شود. این لک ها بیشتر در گونه ها، پیشانی و چانه دیده می شود و در افراد سبزه مشخص است.
کک مک یا فرکل (FRECKLE): کک و مک بیشتر در افراد با پوست روشن، موهای قرمز یا بلوند و چشمان آبی دیده می شود و از سن 5 سالگی شروع می شود که به صورت لک های کوچک قهوه ای روشن در مناطق باز بدن مثل صورت، شانه و پشت دیده می شود.
در تابستان تعداد، اندازه و عمق کک مک افزایش می یابد و در زمستان کوچک تر، روشن تر و کم تعدادتر می شود. این نوع پیگمانتاسیون ممکن است از نظر زیبایی آزار دهنده باشد، ولی خطری ندارد.
لک های پیری: این لک ها در اثر تماس حاد یا مزمن با نور آفتاب و افزایش سن به وجود می آید. معمولا لک های قهوه ای رنگ مسطح به اندازه یک سانتی متر یا بیشتر که روی صورت و پشت دست ها، در سنین 30 تا 40 سالگی شروع می شود و با افزایش سن گسترده تر، پر رنگ تر و با تعداد بیشتر نمایان می شوند.

پس لزوم استفاده از ضد آفتاب ها در اینجا مشخص می شود.

برای خرید ضد آفتاب اینجا کلیک کنید.

لک های ناشی از سوء تغذیه و کمبود ویتامین: این لک ها در اثر کمبود ویتامین B12 اتفاق افتاده و در نژادهای با پوست تیره شایع تر است. این لک ها ظاهر لکه لکه دارند.
در اثر کمبود ویتامین A این لک ها گسترده بوده و همراه با برجستگی های شبیه پوست مرغ ظاهر می شود. همچنین در کمبود اسید فولیک، کمبود اسید اسکوربیک (ویتامین C) و در انواع کم خونی ها نیز لک های مشابه دیده می شود.
لک در اثر مصرف بعضی داروها: مصرف بعضی داروها از قبیل کلرپرومازین، دی پنیسیلامین، هیدانتوئین، داروهای ضد مالاریا و داروهای ضد سرطان باعث ایجاد لک به اشکال گوناگون به همراه علائم دیگر می شوند. مصرف طولانی مدت قرص ماینوسیکلین در درمان جوش و غرور جوانی، باعث تیرگی پوست در نواحی جوش های ملتهب و قرمز می شود.
لک ناشی از التهاب پوست: این نوع لک پس از التهاب های پوستی در اثر بیماری هایی مثل لیکن پلان (بیماری التهابی پوست و دهان)، لوپوس اریتماتویا (بیماری التهابی بافت همبند پوست)، بعد از سوختگی پوست در اثر آفتاب سوختگی یا سوختگی خفیف با عوامل دیگر، جوش غرور جوانی دست کاری شده، سائیدن پوست برای برطرف کردن اسکار (جای زخم) و فرو رفتگی پوست در همان محل ایجاد می شود.

برای از بین بردن لک های صورت، می توانید از ضد لک ها استفاده کنید .

لک ناشی از بیماری ها: لک در اثر بیماری هایی مثل آسم، نارسایی کبدی و کلیوی که در زمان حملات آسماتیک، تیرگی منتشر پوست برای سه تا چهار روز ممکن است وجود داشته باشد.
همچنین در روماتیسم و نارسایی کلیه و سیروز کبدی و بعضی بیماری های دیگر تیرگی گسترده ی پوست دیده می شود.
لک هایی با علل متفرقه: ملانیسم یا لک ارثی منتشر بدن، لک اطراف دهان، لک اطراف چشم و لک های کوچک قهوه ای در نقاط مختلف بدن است که می تواند همراه یا بدون علایم دیگر باشند.
عطرها و ادوکلن هایی که حاوی متوکسی پورالن و برگاموت هستند، اگر پس از استعمال روی پوست در معرض نور آفتاب قرار گیرند، باعث لک های تیره در پشت گوش، گردن و صورت می شوند.

لک های شغلی نیز در اثر تماس با ترکیبات حاوی تار مانند آسفالت و روغن های معدنی، و تماس با نور آفتاب به وجود می آیند.
علل زیاد دیگری نیز در ایجاد لک روی صورت و بدن موثرند که به دلیل نادر بودن، ذکر آنها ضروری نیست، ولی حتما بایستی توسط پزشک در موقع مراجعه مد نظر قرار گیرد.

مطالب مرتبط

نظرات خوانندگان ( 3 نظر )

پس از تایید یا پاسخگویی سوالات و نظرات , از طریق اس ام اس مطلع خواهید شد .
کاربر گرامی ، جهت درج دیدگاه یا سوال لطفا ابتدا با نام کاربری خود وارد شوید و یا ثبت نام نمایید
عطیه ملکشاه 1398/08/30 - 16:11

برای شروع درمان این افراد اول باید ضد آفتاب رو یک دوره مصرف کنند بعد کرم های ضد لک رو شروع کنند یا هم زمان میشه؟

داروکده 1398/09/03 - 11:06

با سلام کاربر گرامی، مصرف ضد آفتاب در هیچ شرایطی از هرگز نباید متوقف شود و مصرف آن یکی از مکمل های واجب برای درمان لک می باشد. با تشکر - مسئول فنی داروخانه ( دکتر داروساز )

مریم یکتا 1396/10/17 - 09:45

مطلب نوشته شده خوب بود ولی کاش کرم های پیشنهادی برای هرکدوم از این لکها رو هم ذکر می کردید

ستاره 1393/10/07 - 11:24

با تشکر از سایت خوبتون

لطفا کمی صبر کنید ...