• 0
  • افزودن به لیست علاقه مندی ها

ال آرژنین (L-Arginine)

دکتر کوشا شهیدی سه شنبه 27 مهر 1395
17312

امروزه آمینو اسید ال آرژینین جز داغ ترین مکمل های موجود در بازار مکمل های بدن سازی محسوب می شود. ال آرژینین به علت توانایی فوق العاده در نگهداری نیتروژن به بسیاری از مکمل ها اضافه می شود. همانطور که اطلاع دارید نیتروژن کلید اصلی در سنتز پروتئین عضله محسوب می شود. 

آرژینین در پروتامین ها و هیستون ها به وفور دیده می شود (دو پروتئین مربوط به اسید نوکلئیک DNA و RNA) کاربرد اصلی آن در رشد کودکان بوده زیرا در سنین پایین تولید این آمینو اسید توسط بدن کاری بس دشوار می باشد. آرژینین سیستم ایمنی بدن را بالا برده، فعالیت غده تیموس (مسئول Tcell ها در سیستم ایمنی) را افزایش داده، که باعث می شود در افرادی با سیستم ایمنی ضعیف و یا مبتلا به HIV و همچنین کسانی که دچار آسیب دیدگی شده اند انتخاب اول باشد. 

از خصوصیات این آمینو اسید، کمک به ترشح انسولین از پانکراس و محرک تولید و ترشح GH از غده هیپوفیز می باشد. ال آرژینین یک محرک جنسی نیز محسوب شده به این مفهوم که می تواند میل جنسی را در افراد بالا ببرد. در سلامتی کبد، پوست و بافت های همبند کاربرد داشته، می تواند کلسترول خون را کاهش دهد. (به طور کلی ال آرژینین با محدود کردن تجمع چربی در بافت ها، سبب افزایش حجم عضلات شده و از افزایش وزن کاذب جلوگیری می کند.) 

بیشتر بخوانید: اهمیت BCAA ها برای ورزشکاران

منابع آرژینین: 
بادام، مرغ، شکلات، کشمش و سویا و ... می باشد. 

 

مطالب مرتبط

نظرات خوانندگان

پس از تایید یا پاسخگویی سوالات و نظرات , از طریق اس ام اس مطلع خواهید شد .
کاربر گرامی ، جهت درج دیدگاه یا سوال لطفا ابتدا با نام کاربری خود وارد شوید و یا ثبت نام نمایید
لطفا کمی صبر کنید ...