• 5
  • افزودن به لیست علاقه مندی ها

مکمل های حاوی نخل اره ای یا saw palmetto به جلوگیری از ریزش مو کمک می کنند؟

مهسا معروفی سه شنبه 08 بهمن 1398
25357

یکی از متداول ترین انواع ریزش مو – چه در خانم ها چه در آقایان – ریزش موی آندروژنیک است که به دلیل تبدیل هورمون تستوسترون به مولکولی به نام دی هیدرو تستوسترون (DHT) اتفاق می افتد. معمولا این نوع ریزش مو در آقایان به صورت M شکل گسترش می یابد در حالی که ریزش موی آندروژنیک در اغلب خانم ها در تمام سر اتفاق می افتد.

با توجه به شایع بودن ریزش موی آندروژنیک عجیب نیست که افراد به سمت مکمل های گیاهی روی بیاورند. در این بین saw palmetto یا نخل اره ای در میان افرادی که به دنبال کاهش ریزش مو یا رویش موی مجدد هستند بسیار محبوب است.
نخل اره ای گیاهی با توت های کوچک است که بومیان آمریکایی صدها سال به عنوان دارو و غذا استفاده می کردند. مطالعات نشان می دهند مصرف این گیاه می تواند در درمان هیپرتروفی پروستات نیز موثر باشد.
معمولا از نخل اره ای در موارد زیر استفاده می شود:
ریزش مو / عفونت های مثانه / هیپرتروفی خوش خیم و سرطان پروستات / کاهش میل جنسی

نخل اره ای با چه مکانیسمی باعث کاهش ریزش مو می شود؟
همانطور که گفتیم تبدیل تستوسترون به دی هیدرو تستوسترون میتواند باعث افزایش ریزش مو شود. آنزیمی که این واکنش را انجام می دهد 5 آلفا ردوکتاز است. با این حساب هر ماده ای که بتواند از تبدیل تستوسترون به DHT جلوگیری کند می تواند باعث کاهش ریزش مو شود.
در این راستا مطالعات نشان داده اند عصاره ی نخل اره ای می تواند آنزیم 5 الفا ردوکتاز را – که باعث تبدیل تستوسترون به DHT می شود – مسدود کند. از آنجایی که DHT علاوه بر ریزش موی آندروژنیک در بزرگ شدن پروستات نیز دخیل است بنابراین مصرف این مکمل در هیپرتروفی خوش خیم پروستات نیز می تواند مفید باشد.
یکی از مواردی که در مورد این گیاه نیاز به شفاف سازی دارد اثر آن بر روی میل جنسی است. تجربه نشان داده است اکثر افراد به این دلیل که فکر می کنند saw palmetto ممکن است با تاثیر بر هورمون ها میل جنسی را کاهش دهد از مصرف آن خودداری می کنند. در حالی که باید گفت گیاه نخل اره ای با بلوکه کردن آنزیم 5 آلفا ردوکتاز باعث کاهش تبدیل تستوسترون به محصول بعدی شده و بنابراین سطح تستوسترون افزایش می یابد و با توجه به اینکه میل جنسی با افزایش سطح هورمون تستوسترون رابطه ی مستقیم دارد انتظار می رود با مصرف مکمل های حاوی نخل اره ای تا حدودی  شاهد افزایش میل جنسی باشیم.

چگونه نخل اره ای را استفاده کنیم؟
نخل اره ای در طیف وسیعی از محصولات مراقبت مو اعم از مکمل غذایی، شامپو و نرم کننده وجود دارد. دوز مشخصی برای مصرف نخل اره ای برای جلوگیری از ریزش مو وجود ندارد، اما در یک مطالعه دوز 160 میلی گرم دو بار در روز برای مصرف بالینی توصیه شده است.
در هر حال در هنگام مصرف مکمل نخل اره ای مانند هر مکمل دیگری توجه به دوز پیشنهادی بر روی بسته ی محصول لازم است.
از آنجایی که نخل اره ای می تواند با بعضی هورمون ها تداخل داشته باشد بنابراین در خانم هایی که قرص های ضد بارداری می خورند منع مصرف دارد. همچنین این گیاه می تواند باعث کاهش انعقاد خون شود بنابراین اگر آسپرین یا داروهای ضدانعقاد دیگری مصرف می کنید قبل از مصرف مکمل حاوی نخل اره ای با پزشک خود مشورت کنید.
 مصرف این مکمل در دوران بارداری و شیردهی نیز ممنوع است.

چه مکمل هایی حاوی نخل اره ای هستند؟

با توجه به تاثیر گیاه نخل اره ای در کاهش ریزش مو بسیاری از مکمل های مخصوص مو از عصاره ی این گیاه در محصول خود استفاده کرده اند، علاوه بر این مکمل های در نظر گرفته شده برای پروستات نیز حاوی مقادر بالایی saw palmetto هستند. از میان این مکمل ها می توان به مکمل های زیر اشاره کرد:

برای مشاهده محصولات بر روی نام آنها کلیک کنید.
رینفولتیل 
فورس کپ 
پروستیکا 
پروستاکر 
پروستادین  

عوارض احتمالی:
در موارد محدود و در تعداد کمی از افراد ممکن است بعد از مصرف مکمل نخل اره ای یکی از عوارض زیر ایجاد شود که معمولا با استفاده ی این مکمل همراه غذا این عوارض به حداقل می رسد.
• گیجی
• سردرد
• تهوع
• استفراغ
• اسهال یا یبوست

چه موارد دیگری می تواند در کنار مصرف saw palmetto در کنترل ریزش مو موثر باشد؟
1.شستشوی موها با محصولات ملایم و آبرسان
2. تا حد امکان از استفاده ی سشوار یا اتوی مو، درمان مو با روغن های داغ، صاف کننده های شیمیایی مو و.... اجتناب کنید.
3. ترجیحا از مدل موهایی که ممکن است باعث کشیدن موها و کنده شدن آنها شود خودداری کنید: دم اسبی، بافت مو یا تل هایی که موها را کاملا به عقب می کشند.
4. با نهایت ملایمت موها را شانه کنید.

چه مکمل های دیگری مانند saw palmetto عمل می کنند؟
روغن تخمه ی کدو هم می تواند 5 آلفا ردوکتاز را مسدود کند. مطالعات نشان دادند مردانی که به مدت 6 ماه روزانه 400 میلی گرم روغن تخمه ی کدو استفاده می کردند بعد از 6 ماه به طور میانگین تعداد تارهای مویشان 40 درصد افزایش یافت!

مطالب مرتبط

نظرات خوانندگان

پس از تایید یا پاسخگویی سوالات و نظرات , از طریق اس ام اس مطلع خواهید شد .
کاربر گرامی ، جهت درج دیدگاه یا سوال لطفا ابتدا با نام کاربری خود وارد شوید و یا ثبت نام نمایید
لطفا کمی صبر کنید ...