• 1
  • افزودن به لیست علاقه مندی ها

جینکوبیلوبا چه فوایدی برای بدن دارد؟

مرجان رمضان سه شنبه 10 تیر 1399
1001

جینکوبیلوبا یا مِیدن هِیر گیاه بومی چین بوده و هزاران سال است برای منظورهای مختلف پرورش داده می شود. در حالی که برگ و دانه آن اغلب در طب سنتی چینی مورد استفاده قرار می گیرد، تحقیقات جدید بیشتر بر عصاره حاصل از برگ جینکو تمرکز دارند. مکمل های جینکو به دلایل مختلف و عمدتاً برای عملکرد مغز و گردش خون تولید و عرضه می شوند. در زیر به مهمترین فواید سلامتی این گیاه می پردازیم:

1. بهبود عملکرد مغز و کاهش زوال عقل
در مورد تقویت عملکرد مغز در افراد سالم با مصرف جینکو گمانه زنی هایی وجود دارد. چندین مطالعه مشاهده کرده اند که مصرف جینکو می تواند نتایجی چون بهبود حافظه، تمرکز و مدت زمانی که فرد می تواند بدون خستگی به مطلبی توجه کند را در پی داشته باشد. البته برخی مطالعات نیز این نتایج را رد کرده اند. در حالی که مکمل جینکو ممکن است توانایی ذهنی را بهبود بخشد، هیچ تضمینی در این باره وجود ندارد.
مطالعات بسیاری در زمینه اثرات جینکو در افراد با بیماری هایی چون آلزایمر و افت عملکرد شناختی انجام شده است. در تحقیقی که با بررسی 21 مطالعه انجام گرفت، مشخص شد که عصاره جینکو می تواند قابلیت های عملکردی را در افراد مبتلا به آلزایمر خفیف افزایش دهد. در بررسی دیگری کاهش قابل توجهی در طیف علائم مرتبط با زوال عقل هنگام استفاده از جینکو برای 22 تا 24 هفته مشاهده شد.
این نتایج مثبت می تواند به دلیل نقشی باشد که جینکو در بهبود جریان خون به مغز ایفا می کند. اما به طور کلی هنوز نقش جینکو در درمان زوال عقل به اثبات نرسیده است.

بیشتر بخوانید: موثرترین ترکیبات مکمل های تقویت حافظه و تمرکز

2. بهبود جریان خون و سلامت قلب
در طب سنتی چینی از دانه های جینکو برای باز کردن "کانال های انرژی" به اندام های مختلف از جمله کلیه ها، کبد، مغز و ریه ها استفاده می شود. جینکو می تواند ماده ای به نام نیتریک اکساید را در خون بالا ببرد که به سرعت جریان خون را به اندام های بدن افزایش می دهد. تحقیقات دیگر همچنین به اثرات محافظتی جینکو بر سلامت قلب، سلامت مغز و پیشگیری از سکته اشاره دارد. برای این موضوع توضیح های مختلفی وجود دارد، مثلاً ممکن است به دلیل ترکیبات آنتی اکسیدان موجود در برگ های این گیاه باشد.

3. وجود آنتی اکسیدان های قوی
اثر آنتی اکسیدانی جینکو ممکن است دلیل بسیاری از فواید سلامتی آن باشد. جینکو حاوی مقادیر زیادی فلاونوئیدها و ترپنوئیدها است، ترکیباتی که به اثرات آنتی اکسیدانی قویشان شناخته شده اند. آنتی اکسیدان ها با اثرات مخرب رادیکال های آزاد مقابله یا آنها را خنثی می کنند. رادیکال های آزاد ذرات بسیار واکنش پذیری هستند که طی عملکردهای سوخت و ساز طبیعی مانند تبدیل مواد غذایی به انرژی یا سم زدایی در بدن تولید می شوند. این ترکیبات می توانند باعث تخریب بافت ها شده و در نتیجه منجر به روند پیری و بیماری های مختلف شوند. تحقیقات در مورد اثرات آنتی اکسیدانی جینکو امیدوار کننده بوده است.

4. کمک به مقابله با التهاب
التهاب بخشی از واکنش طبیعی بدن در مقابله با آسیب یا تهاجم یک ماده خارجی است. در پاسخ التهابی اجزای مختلف سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با عامل مهاجم خارجی یا بهبود بخشیدن به ناحیه زخمی به کار گرفته می شوند. برخی از بیماریهای مزمن حتی در صورت عدم وجود بیماری یا جراحت، پاسخ التهابی ایجاد می کنند. با گذشت زمان این التهاب بیش از حد می تواند باعث آسیب دائمی به بافت های بدن و DNA شود. سالها تحقیقات روی حیوانات و در آزمایشگاه نشان داده که عصاره جینکو می تواند در انواع بیماریها، التهاب در سلولهای انسانی و حیوانات را کاهش دهد. برخی از این بیماری ها عبارتند از: آرتروز و آرتریت، سندروم روده تحریک پذیر، سرطان، بیماری های قلبی و سکته.

5. کاهش اضطراب و افسردگی
برخی تحقیقات نشان داده اند که مکمل جینکو می تواند علائم اضطراب را کاهش دهد. این خاصیت ممکن است به دلیل محتوای آنتی اکسیدانی جینکو باشد که در مطالعات با 480 میلی گرم جینکو در روز دیده شده است.
برخی مطالعات حیوانی نشان داده اند که مصرف مکمل جینکو ممکن است به بهبود علائم افسردگی نیز کمک کند. با این وجود، افسردگی یک بیماری پیچیده است که ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. برای درک بهتر رابطه بین جینکو و چگونگی تأثیر آن بر افسردگی در انسان، تحقیقات بیشتری لازم است.

سایر فواید سلامتی
حمایت از سلامت چشم: جینکو می تواند جریان خون به چشم را افزایش دهد و به همین دلیل در برخی مطالعات از پیشرفت بیماری آب سیاه چشم (گلوکوم) و تحلیل ماکولا وابسته به سن جلوگیری نموده است.
درمان سردرد و میگرن: استفاده از جینکو بدین منظور در طب سنتی چین خیلی رایج است. این اثر بستگی به دلیل سردرد دارد، مثلاً اگر سردرد به خاطر استرس بیش از حد یا کاهش جریان خون یا تنگی رگهای خونی باشد، فعالیت جینکو به عنوان آنتی اکسیدان یا باز کننده عروق می تواند در بهبود این سردردها کمک کننده باشد. اما برخی از میگرن ها به دلیل اتساع بیش از حد رگ های خونی ایجاد می شود، که در این صورت مصرف جینکو اثری ندارد.
کمک به برطرف کردن علائم آسم و بیماری مزمن انسدادی ریه: این امر به ترکیبات ضد التهابی در جینکو نسبت داده می شود که ممکن است باعث کاهش التهاب راه های هوایی و افزایش ظرفیت ریه شوند. در این زمینه نیاز به تحقیقات بیشتری است.
کاهش علائم سندروم پیش از قاعدگی: تحقیقات اولیه نشان می دهند که جینکو ممکن است هم به علائم جسمی و هم علائم روانی سندرم پیش از قاعدگی (PMS) کمک کند. در این زمینه نیز به مطالعات بیشتر نیاز است.

عوارض جانبی و خطرات بالقوه
عوارض جانبی در بسیاری از بالغین تقریباً کم است اما موارد زیر محتمل است:
• حالت تهوع
• اسهال
• سرگیجه
• سردرد
• دل درد و یبوست
• راش / واکنش آلرژیک
در صورتی که فرد مشکل انعقاد خون داشته باشد یا عمل جراحی در پیش رو داشته باشد نباید از مکمل های حاوی جینکو استفاده کند. همچنین اگر صرع یا سابقه تشنج دارید می بایستی از مصرف جینکو پرهیز نمایید. تحقیقات نشان داده اند مصرف طولانی مدت جینکو توسط جوندگان منجر به افزایش خطر سرطان های کبد و تیروئید شده است. پس بهتر است از مصرف طولانی مدت آن پرهیز نمود.

تداخلات دارویی
جینکو ممکن است با برخی داروهای خاص تداخلات نامطلوب داشته باشد، برخی از این داروها به شرح زیرند:
• رقیق کننده های خون مانند وارفارین و آسپرین
• برخی داروهای ضد افسردگی مانند پروزاک و زولوفت
• داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن
• داروهای ضد صرع
• داروهای دیابتی
• داروهایی که برای کبد تجویز می شوند
• برخی داروهای پایین آوردنده چربی خون مانند آترواستاتین و سیمواستاتین

جینکو به اشکال مختلفی از جمله کپسول، قرص، عصاره مایع یا پودر خشک شده وجود دارد و به نظر می رسد زمانی که مجموع 120-240 میلی گرم در چند دوز منقسم در طی روز مصرف شود بیشترین اثرگذاری را داشته باشد. دوزهای بالای 600 میلی گرم از این محصول به هیچ وجه توصیه نمی شود.

نتیجه گیری
جینکوبیلوبا دارای ظرفیت های ضد التهابی و آنتی اکسیدانی قوی و توانایی بهبود گردش خون است. در کنار هم، این ویژگی ها می توانند بر مشکلات و بیماری های بیشماری در بدن تأثیر بگذارند که برخی از مهمترین آنها بهبود عملکرد مغز و پیشگیری از زوال عقل، افزایش جریان خون و سلامت قلب، اثرات آنتی اکسیدانی و مقابله با التهاب و کاهش اضطراب و افسردگی هستند. با این حال هنوز مطالعات علمی بیشتری برای اثبات این اثرات مورد نیاز است.

مطالب مرتبط

نظرات خوانندگان

پس از تایید یا پاسخگویی سوالات و نظرات , از طریق اس ام اس مطلع خواهید شد .
کاربر گرامی ، جهت درج دیدگاه یا سوال لطفا ابتدا با نام کاربری خود وارد شوید و یا ثبت نام نمایید
لطفا کمی صبر کنید ...