• 1
  • افزودن به لیست علاقه مندی ها

هیالورونیک اسید و فواید آن را بهتر بشناسیم

مهسا رضایی دوشنبه 28 بهمن 1398
1248

هیالورونیک اسید (هیالورونان) ترکیبی شفاف و چسبنده است که به صورت طبیعی در بدن تولید می شود. بیشترین غلظت آن در مایعات بدن در چشم، مفاصل، پوست و بافت های پیوندی است. 
هیالورونیک اسیدی که به عنوان دارو مورد استفاده قرار می گیرد از تاج جوجه خروس به دست می آید یا در آزمایشگاه توسط باکتری ها تولید می شود. 
سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) مصرف هیالورونیک اسید را طی بعضی جراحی های چشم مانند جراحی آب مروارید (کاتاراکت)، پیوند قرنیه، ترمیم بیماری انفصال شبکیه و سایر آسیب های چشمی تأیید کرده است. هیالورونیک اسید جهت جایگزین کردن مایعات طبیعی چشم تزریق می گردد. FDA همچنین تزریق هیالورونیک اسید را به داخل زانو برای بیماران مبتلا به ساییدگی مفصل زانو، تأیید کرده است.

برای مشاهده و خرید مکمل نیفلکس آرایکس (اس تی پی فارما) اینجا کلیک کنید.

مردم از هیالورونیک اسید برای بیماری های مفصلی، عفونت مجاری ادراری، رفلاکس و برگشت اسید، خشکی چشم، درد واژن، پیری و بسیاری از شرایط دیگر استفاده می کنند اما شواهد علمی کافی برای حمایت از اثربخشی آن در این موارد وجود ندارد.

هیالورونیک اسید چگونه عمل می کند؟
هیالورونیک اسید می تواند تا 1000 برابر وزن خودش با آب در داخل بدن متصل شده و به صورت یک روان کننده و مرطوب کننده در مفاصل و سایر بافت ها عمل کند. همچنین ممکن است بر نحوه پاسخ بدن به آسیب تأثیر بگذارد.

در کاتاراکت: تزریق هیالورونیک اسید در چشم توسط جراح حین انجام عمل آب مروارید، مؤثر است.
التهاب و زخم های دهانی (موکوزیت): هیالورونیک اسید به صورت ژل برای زخم های دهانی مؤثر است.
پیری پوست: تقریباً نیمی از هیالورونیک اسید بدن در پوست است که با آب متصل می شود و رطوبت پوست را حفظ می کند. فرآیند پیری طبیعی پوست و قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش خورشید، دود سیگار و آلودگی هوا می تواند میزان هیالورونیک اسید پوست را کم کند. مصرف مکمل های هیالورونیک اسید می تواند از کاهش میزان هیالورونیک اسید پوست جلوگیری کند. دوز های روزانه 120 تا 240 میلی گرم هیالورونیک اسید برای یک ماه توانسته است به طور چشم گیری رطوبت پوست را حفظ کرده و از خشکی پوست در بزرگسالان پیشگیری کند. برخی مطالعات نشان داده اند که تزریق محصولات ویژه ای از هیالورونیک اسید به داخل چروک ها می تواند شدت آن ها را برای یک سال کاهش دهد. همچنین مصرف فرآورده های خوراکی حاوی هیالورونیک اسید سبب کاهش چروک ها و آسیب های ناشی از خورشید بر پوست برای 3 ماه می شود.

برای مشاهده و خرید مکمل کلاژن اکتیو (سان لایف) اینجا کلیک کنید.

خشکی چشم: بسیاری از مطالعات نشان داده اند که استفاده از قطره های چشمی حاوی هیالورونیک اسید تا 8 بار در روز، می تواند باعث کاهش علائم خشکی چشم شود.
استئوآرتریت: هیالورونیک اسید می تواند توسط یک پزشک به درون مفصل تزریق شده و میزان درد و خشکی غضروف را کاهش دهد. این قابلیت هیالورونیک اسید توسط FDA مورد تأیید قرار گرفته است. چون هیالورونیک اسید برای همه افراد اثر کاهش درد ندارد لذا این خاصیت هیالورونیک اسید برای تمامی افراد با استئوآرتریت توصیه نمی شود. هیالورونیک اسید در مفاصل، می تواند باعث نرم تر شدن آن ها گردد. مصرف 80 تا 200 میلی گرم از هیالورونیک اسید برای حداقل 2 ماه می تواند به طور چشم گیری باعث کاهش درد زانو در بیماران مبتلا به ساییدگی مفاصل با سنین بین 40 تا 70 سال شود. مطالعات نشان داده اند مصرف هیالورونیک اسید خوراکی در کنار تزریق آن به داخل مفاصل می تواند اثرات کاهندگی درد را افزایش دهد.

برای مشاهده و خرید مکمل هیالورونیک اسید (سانکت برنهارد) اینجا کلیک کنید.

ترمیم زخم: زمانی که آسیب پوستی ایجاد می شود، غلظت هیالورونیک اسید در پوست افزایش می یابد. هیالورونیک اسید با تنظیم سطح التهاب پوستی می تواند روند ترمیم زخم را تسریع کند و همچنین در انتقال سیگنال های بدن برای ایجاد عروق خونی بیشتر در ناحیه آسیب دیده نقش دارد.
استفاده از محصولات موضعی هیالورونیک اسید بر روی زخم ها می تواند روند کاهش سایز زخم ها و درد آن ها را تسریع کند. هیالورونیک اسید همچنین خواص آنتی باکتریال دارد که می تواند خطر عفونت را کاهش دهد.

اطلاعات علمی کافی برای تأیید اثربخش بودن هیالورونیک اسید در شرایط زیر وجود ندارد: 
زخم پای دیابتی، ضربه به چشم، درد شانه در افراد بعد از سکته، جراحی بینی، بیماری کاشین-بک (نوعی بیماری مفاصل و استخوان ها در افراد با کمبود سلنیوم)، التهاب گوش میانی، التهاب حفره بینی و سینوس ها، عفونت مجاری ادراری، آتروفی واژن، سوزش مداوم سر دل و ... 

عوارض جانبی و ایمنی:
مصرف هیالورونیک اسید به صورت خوراکی، موضعی و تزریقی به ندرت باعث بروز واکنش آلرژیک می شود. 
به نظر می آید مصرف هیالورونیک اسید به صورت تزریقی در بارداری ایمن است اما در مورد ایمنی مصرف خوراکی آن اطلاعات کافی وجود ندارد. در مورد مصرف خوراکی هیالورونیک اسید در دوران شیردهی و اثر آن بر شیر مادر و شیرخوار هم، اطلاعات کافی وجود ندارد.
در بیماری اسکلرودرما (سخت شدن پوست و بافت همبند): مصرف موضعی هیالورونیک اسید روی زخم ها می تواند باعث بدتر شدن آن ها شود بنابراین مصرف هیالورونیک اسید در اسکلرودرما توصیه نمی شود.
در حال حاضر اطلاعاتی در مورد تداخلات هیالورونیک اسید با مواد دیگر وجود ندارد.

مطالب مرتبط

نظرات خوانندگان

پس از تایید یا پاسخگویی سوالات و نظرات , از طریق اس ام اس مطلع خواهید شد .
کاربر گرامی ، جهت درج دیدگاه یا سوال لطفا ابتدا با نام کاربری خود وارد شوید و یا ثبت نام نمایید
لطفا کمی صبر کنید ...