• 0
  • افزودن به لیست علاقه مندی ها

چه کسانی بهتر است روز خود را با مکمل مولتی‌ ویتامین مینرال‌ شروع کنند؟

دکتر احسان عمادی چهارشنبه 31 شهریور 1400
2277

آمارها نشان می‌دهد که بیشتر بزرگسالان و نوجوانان از دستورالعمل‌های تغذیه‌ای پیروی نمی‌کنند و سبزیجات سبز تیره، سبزیجات نارنجی، حبوبات و غلات کامل را کمتر از مقادیر توصیه شده مصرف می‌کنند. به همین دلیل، مجموع دریافت ویتامین D، ویتامین E، کلسیم، ویتامین A، ویتامین C و منیزیم به طور قابل توجهی کمتر از نیاز روزانه است.

اهمیت دریافت ریزمغذی‌ها از رژیم غذایی
یک رژیم غذایی مناسب، مواد مغذی مورد نیاز برای عملکرد موثر بدن را تامین می‌کند. با رعایت نکردن اصول تغذیه‌ای و مصرف نامناسب گروه‌های غذایی، بدن شما بیشتر مستعد بیماری، عفونت، خستگی و کارآیی پایین است. مصرف مکمل‌های مولتی‌ویتامین-مینرال دریافت مواد مغذی را افزایش داده و زمانی که افراد نمی‌توانند مقادیر توصیه شده ویتامین‌ها و مواد معدنی را تنها از طریق غذا دریافت کنند، به تامین این مواد مغذی کمک می‌کند.

چه کسانی به مکمل‌های مولتی ویتامین-مینرال نیاز دارند؟
به طور خلاصه، گروه‌های زیر ممکن است به دریافت مکمل‌ها نیاز داشته باشند:
- افراد با کمبودهای تغذیه‌ای خاص مانند کمبود آهن، کمبود ویتامین D، اسید فولیک و …
- افرادی با عادت‌های غذایی نامناسب (مانند افرادی که تمایلی به مصرف سبزیجات ندارند یا افرادی که گوشت نمی‌خورند)
- افرادی که رژیم‌های غذایی سخت دارند و یا دریافت انرژی بسیار پایینی دارند (خانم‌ها: کمتر از 1200 کیلو کالری در روز و آقایان: کمتر از 1800 کیلوکالری در روز) 
- گیاهخوارانی که از از رژیم‌های غذایی کاملا گیاهی استفاده می‌کنند (وگان‌ها) و افراد مسن مبتلا به گاستریت آتروفیک 
- افرادی که به عدم تحمل لاکتوز یا حساسیت به شیر مبتلا هستند و یا از مقادیر کافی فرآورده‌های لبنی مانند شیر، ماست و ... استفاده نمی‌کنند.
- افرادی که به دلیل به سر بردن در مراحل خاصی از چرخه زندگی، نیازهای تغذیه‌ایشان افزایش یافته است، ممکن است به مکمل‌های غذایی خاصی نیاز داشته باشند. به عنوان مثال، ممکن است زنان در سنین باروری و خانم‌های باردار به فولات و آهن، و افراد سالمند به ویتامین B12 و ویتامین D نیاز داشته باشند.
- افراد مبتلا به بیماری‌ها، عفونت‌ها، جراحات، و یا افرادی که تحت اعمال جراحی بوده‌اند که در دریافت، جذب، متابولیسم، یا دفع مواد مغذی اختلال ایجاد می‌کند.
- افرادی که از داروهایی استفاده می‌کنند که در استفاده بدن از مواد مغذی خاصی اختلال ایجاد می‌کنند، ممکن است به مکمل‌های غذایی خاصی نیاز داشته باشند.

مکمل‌های مولتی‌ویتامین-مینرال حاوی چه ریزمغذی‌هایی هستند؟
مکمل‌های مولتی‌ویتامین-مینرال حاوی ترکیبی از ویتامین‌ها و مواد معدنی بوده و گاهی نیز همراه با سایر ترکیبات می‌باشند. از جمله رایج‌ترین محصولات مولتی‌ویتامین-مینرال می‌توان به مکمل‌هایی اشاره کرد که با مصرف یک بار در روز، نیاز روزانه به ویتامین‌ها و مواد معدنی را بطور کامل تامین می‌کنند.
مولتی دیلی سوپرابیون با دارا بودن ویتامین‌های A ،C ،D3 ،E، برخی ویتامین‌های گروه B و هم‌چنین آهن، زینک و کلسیم در تامین‌ نیاز روزانه بدن به این مواد مغذی کمک‌کننده است. این مولتی‌‌ویتامین-مینرال با دارا بودن 18 میلی‌گرم آهن در هر قرص می‌تواند انتخاب مناسبی به منظور استفاده روزانه بانوان، آقایان مبتلا به کم‌خونی فقر آهن و هم‌چنین ورزشکاران حرفه‌ای باشد.

در ادامه به بررسی ویژگی‌های ترکیبات موجود در این محصول می‌پردازیم:

ویتامین‌های گروه B
ویتامین‌های گروه B محلول در آب بوده و نقش مهمی در حفظ سلامت و تندرستی ایفا می‌کنند. ویتامین‌ها به عنوان اجزای سازنده یک بدن سالم، تاثیر مستقیمی بر سطح انرژی، عملکرد مغزی و متابولیسم سلولی دارند. ویتامین‌های گروه B از عفونت‌ها جلوگیری کرده و در ارتقا و عملکرد صحیح موارد زیر کمک‌کننده هستند:
- سلامت سلول
- ساخت گلبول‌های قرمز خون
- سطوح انرژی
- بینایی
- عملکرد طبیعی مغز
- عملکرد سیستم گوارش
- اشتهای طبیعی
- بهبود عملکرد سیستم عصبی و حافظه
- تولید هورمون‌ها 
- سلامت قلب و عروق
- عملکرد طبیعی عضلات

ویتامین A
ویتامین A شامل گروهی از ترکیبات است که بر بینایی، رشد استخوان، تولید مثل، تقسیم سلولی، ایمنی و پوشش سطحی سالم دستگاه تنفسی و غشاهای مخاطی تاثیر می‌گذارند. کمبود ویتامین A در کشورهای در حال توسعه شایع‌تر است، زیرا در این کشورها دسترسی به منابع حیوانی و منابع گیاهی حاوی بتا کاروتن کافی محدود می‌باشد.

ویتامین C
ویتامین C یک ماده مغذی است که به طور طبیعی در غذاها (عمدتا سبزیجات و میوه‌ها) وجود دارد. برخلاف بیشتر حیوانات، انسان قادر به ساخت ویتامین C نیست. ویتامین C در اصل به عنوان یک آنتی‌اکسیدان محلول در آب شناخته می‌شود که از اثرات مخرب رادیکال‌های آزاد جلوگیری کرده و سایر آنتی‌اکسیدان‌های موجود در بدن مانند ویتامین E یا آلفا توکوفرول را بازسازی می‌کند.
ویتامین C برای ساخت کلاژن، ال-کارنیتین و برخی انتقال‌دهنده‌های عصبی مورد نیاز است. این ویتامین در متابولیسم پروتئین نیز نقش دارد. کلاژن یکی از اجزای ضروری بافت هم‌بند است که نقشی حیاتی در ترمیم زخم داشته و  نقش مهمی در عملکرد سیستم ایمنی ایفا می‌کند.

کلسیم
کلسیم، فراوان‌ترین ماده معدنی بدن، در برخی از غذاها یافت می‌شود، به بعضی دیگر اضافه می‌شود و به عنوان مکمل غذایی در دسترس است. کلسیم قسمت اعظم استخوان‌ها و دندان‌ها را تشکیل می‌دهد و از طریق محکم و منعطف نگاه داشتن بافت، حرکت طبیعی بدن را ممکن می‌سازد. کلسیم در انقباض و اتساع عروق خونی، عملکرد ماهیچه‌ها، لخته شدن خون، انتقال عصبی و ترشح هورمونی نقش دارد.

ویتامین D3
ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است که به طور طبیعی در غذاهای بسیار کمی وجود دارد، به برخی غذاها افزوده می‌شود، به عنوان مکمل غذایی در دسترس است و زمانی ساخته می‌شود که اشعه ماورا بنفش خورشید به پوست برخورد کرده و ساخت آن را تحریک کند.
این ویتامین برای جذب کلسیم از روده کوچک و عملکرد کلسیم در بدن مورد نیاز است. ویتامین D هم‌چنین مانند یک هورمون عمل کرده و دارای نقش‌های بسیاری است که با عملکردهایش در جذب کلسیم و رشد و بازسازی استخوان ارتباطی ندارد. گیرنده‌های ویتامین D علاوه بر استخوان در دستگاه گوارش، مغز، سینه، عصب و بسیاری از بافت‌های دیگر شناسایی شده‌اند. این ویتامین رشد سلولی، عملکرد سیستم عصبی-عضلانی و سیستم ایمنی و کاهش التهاب را تنظیم می‌کند.

ویتامین E
ویتامین E یک ویتامین محلول در چربی است. این ویتامین دارای فعالیت‌های آنتی‌اکسیدانی قوی است که از سلول‌ها در برابر اثرات مخرب رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند.

آهن
آهن یک ماده مغذی است که در مقادیر کمی در همه سلول‌های بدن یافت می‌شود. آهن بخشی از هموگلوبین در گلبول‌های قرمز خون و میوگلوبین در عضلات است. نقش هر دو این مولکول‌ها حمل اکسیژن است. آهن هم‌چنین بخشی از بسیاری از پروتئین‌ها و آنزیم‌های بدن را تشکیل می‌دهد. کم‌خونی فقر آهن در کودکان، دختران نوجوان و زنان در سنین باروری شایع است. آهن در عملکرد سیستم ایمنی، ساخت گلبول‌های قرمز، عملکرد سیستم تنفسی و انتقال پیام داخل سلولی نیز نقش دارد.

زینک (روی)
زینک (روی) یک ماده معدنی ضروری است که تقریبا در همه سلول‌ها یافت می‌شود. این ماده معدنی به طور تقریبی فعالیت 100 آنزیمی که تقویت‌کننده واکنش‌های شیمیایی بدن هستند را تحریک می‌کند. زینک در تقویت سیستم‌ایمنی کمک‌کننده است؛ برای ترمیم زخم مورد نیاز است؛ به حفظ حس بویایی و چشایی کمک می‌کند؛ به منظور سنتز DNA لازم است؛ و در رشد و نمو طبیعی در دوران بارداری، کودکی و نوجوانی نقش دارد.

برای مطالعه بیشتر: چرا بدن به روی (زینک) نیاز دارد

نتیجه‌گیری
به خاطر داشته باشید که یک مکمل مولتی‌ویتامین به هیچ وجه نمی‌تواند جایگزین یک رژیم غذایی سالم و متنوع شود. هدف اصلی یک مولتی‌ویتامین پر کردن شکاف‌های تغذیه‌ای بوده و تنها قسمتی از گستره وسیع ترکیبات و مواد مغذی مفیدی که به طور طبیعی در غذاها یافت می‌شوند را تامین می‌نماید. مولتی‌ویتامین‌ها نمی‌توانند فیبر یا طعم و لذت چشیدن غذاها که ویژگی‌های یک رژیم غذایی مطلوب هستند را فراهم نمایند. با این حال، هنگامی که نیازهای تغذیه‌ای تنها از طریق رژیم غذایی تامین نشوند، مولتی‌ویتامین‌ها می‌توانند نقش مهمی ایفا نمایند. در این مورد، استفاده از یک مکمل مولتی‌ویتامین-مینرال گران‌قیمت ضرورتی ندارد، بلکه بهتر است به دنبال محصولی باشید که حاوی مقادیر مجاز توصیه شده روزانه از ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن باشد. مولتی دیلی سوپرابیون می‌تواند انتخاب خوبی در این زمینه باشد. 
قرص مولتی دیلی برند سوپرابیون در تقویت سیستم ایمنی، افزایش سطح انرژی و بهبود سلامت عمومی بدن کمک‌کننده بوده و می‌تواند در پیشگیری از کمبود مواد مغذی ناشی از دریافت ناکافی تغذیه‌ای نقش موثری داشته باشد.

Reference
JANICE L. RAYMOND, KELLY MORROW. Krause and Mahan’s Food & The Nutrition Care Process. 15th ed. Elsevier; 2020
Ellie Whitney, Sharon Rady Rolfes. Understanding Nutrition. 15th ed. Cengage Learning; 2018
Balanced Diet[Internet]. [cited 9/15/2021]. Available from:https://www.healthline.com/health/balanced-diet
Multivitamin/mineral Supplements,Fact Sheet for Consumers[Internet]. [cited 9/19/2021]. Available from:https://ods.od.nih.gov/factsheets/MVMS-Consumer/
Why Is Vitamin B Complex Important, and Where Do I Get It?[Internet]. [cited 9/19/2021]. Available from:https://www.healthline.com/health/food-nutrition/vitamin-b-complex
Calcium,Fact Sheet for Health Professionals[Internet]. [cited 9/19/2021]. Available from:https://ods.od.nih.gov/factsheets/Calcium-HealthProfessional/
The Nutrition Source[Internet]. [cited 9/19/2021]. Available from:https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/multivitamin/

 

مطالب مرتبط

نظرات خوانندگان

پس از تایید یا پاسخگویی سوالات و نظرات , از طریق اس ام اس مطلع خواهید شد .
کاربر گرامی ، جهت درج دیدگاه یا سوال لطفا ابتدا با نام کاربری خود وارد شوید و یا ثبت نام نمایید
لطفا کمی صبر کنید ...