• 0
  • افزودن به لیست علاقه مندی ها

تغییرات میزان قند خون چه علائمی در بدن ایجاد می کند؟

افسانه ضیایی سه شنبه 29 آبان 1397
3915

قند خون اندازه گلوکز موجود در خون است. میزان قند خون ناشتا در افراد سالم بین 70 تا 99 میلی گرم در دسی لیتر است. چنانچه این میزان کم یا زیاد شود فرد دچار عوارض و علائمی می گردد که مهمترین آنها دیابت یا بالا رفتن قند خون است که نیازمند پیگیری فوری و کنترل دقیق است. در این مقاله به چندین علامت بالا رفتن یا پایین آمدن قند خون اشاره شده است. در صورت بروز هر یک از این علایم باید میزان قند خون فرد مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

بالا رفتن قند خون: پر ادراری 
در صورتی که میزان قند خون از مقدار طبیعی بالاتر برود کلیه ها سعی می کنند که قند اضافی موجود در خون را از طریق ادرار دفع کنند تا بدن دچار مشکل نشود. اما این افزایش ادرار برای راحت شدن بدن از شر قند اضافی باعث کاهش میزان آب بدن نیز می گردد. زیرا مقادیر زیادی از آب بدن به همراه قند اضافی از طریق ادرار دفع می شود. بنابراین یکی از علائم بالا رفتن قند خون افزایش میزان ادرار است.

بالا رفتن قند خون: تشنگی
همانطور که اشاره شد کلیه ها برای خلاصی از شرقند اضافه میزان ادرار را افزایش می‌دهند تا قند اضافه موجود در خون از طریق ادرار دفع شود. از طرفی میزان مایعات بدن نباید کاهش یابد زیرا بدن برای کسب انرژی انتقال مواد مغذی و بسیاری از اعمال حیاتی خود نیازمند آب است. بنابراین با کاهش مقدار آب بدن مغز برای پیشگیری از آسیب فرمان تشنگی را صادر می کند تا با مصرف آب از اختلال در اعمال مهم و حیاتی بدن پیشگیری شود. بنابر این یکی دیگر از علائم شایع بالا رفتن قند خون تشنگی است.

بالا رفتن قند خون: خشکی دهان
با بالا رفتن قند خون و افزایش میزان ادرار بدن دچار کم آبی می شود. یکی از مشکلات شایعی که در حالت کم آبی بدن رخ می‌دهد خشکی دهان است. فرد در این حالت دچار خشکی دهان و ترک گوشه لب می شود. کاهش میزان بزاق و افزایش میزان قندخون هردو باعث افزایش ریسک مشکلات دهانی می شوند. در این حالت اغلب لثه ها متورم شده و لکه های سفید رنگی روی زبان و داخل گونه ها ظاهر می شوند. علاوه بر اینها به دلیل کاهش بزاق احتمال پوسیدگی دندان ها افزایش می یابد. برای پیشگیری از این مشکلات اولین گام کنترل میزان قند خون و سپس نوشیدن آب کافی و جویدن آدامس های فاقد قند می باشد.

بیشتر بخوانید: دلایل و علایم خشکی دهان و درمان آن

بالا رفتن قند خون: مشکلات پوستی
همانگونه که اشاره شد بدن برای خلاصی از قند اضافه سعی می کند آن را با کمک ادرار دفع کند. بنابراین میزان آب بدن کاهش می یابد و حتی پوست فرد دچار خشکی می‌گردد. این مشکل باعث خشکی و خارش پوست و ترک های پوستی به خصوص در ناحیه کف پاها ، آرنج و دست ها می شود. علاوه بر این‌ها بالارفتن قندخون می‌تواند باعث صدمه به عصب شود که به این حالت نوروپاتی دیابتی اطلاق می شود. همچنین بالا رفتن قند خون باعث تاخیر در بهبود جراحات و زخم ها و عفونتهای پوستی می شود. بدون درمان این مشکلات حادتر خواهند شد و حتی می ‌توانند منجر به از دست دادن انگشتان پا و پای فرد شوند.

بالا رفتن قند خون: مشکلات بینایی

کم آبی ناشی از افزایش قند خون می‌تواند باعث خشکی عدسی چشم شده و زوم عدسی چشم را با مشکل مواجه سازد. علاوه بر این بالا رفتن قندخون می‌تواند به عروق خونی موجود در شبکیه چشم آسیب وارد کند. این آسیب ها به مرور می توانند باعث کاهش بینایی و حتی از دست دادن کامل بینایی در فرد شوند.

بالا رفتن قند خون: خستگی
خستگی یکی از علائم شایع دیابت است. علل مختلفی برای خستگی ناشی از بالا رفتن قند خون وجود دارد. در افراد مبتلا به دیابت قند در خود انباشته شده و به سلول ها نمی رسد بنابراین سلول ها بدون وجود قند قادر به تولید انرژی نیستند. علاوه بر این فردی که دچار قند بالای خون است دچار پر ادراری است. بنابراین احتمالاً در طول شب چندین بار نیاز به دستشویی رفتن پیدا کرده و خواب راحت و کافی ندارد و همین امر خستگی وی را در طول روز تشدید می کند. با تغییراتی در سبک زندگی و مصرف برخی داروها می توان خستگی ناشی از دیابت را کنترل کرد.

بالا رفتن قند خون: مشکلات گوارشی
چنانچه میزان قند خون برای مدت‌های طولانی بالا باشد و دیابت فرد کنترل نشود می تواند منجر به آسیب به عصب واگ شود. عصب واگ به حرکت غذا در معده و روده ها کمک می کند. اختلال در عصب واگ می‌تواند منجر به ریفلاکس اسید معده، دردهای کرامپی، تهوع و یبوست شدید شود.

قند خون پایین: ضربان نامنظم قلب
در صورت افت قند خون هورمون هایی که به بالا رفتن قند خون کمک می‌کنند بیشتر ترشح می‌شوند تا کاهش قند خون را جبران کنند. زیرا کاهش قند خون نیز مانند افزایش آن عوارض متعددی روی سلامتی فرد می‌گذارد. کاهش قند خون باعث نامنظمی ضربان قلب یا آریتمی قلبی می شود. اغلب اوقات کاهش میزان قند خون به دلیل عوارض جانبی داروهای پایین آورنده قند خون به وجود می‌آید.

بیشتر بخوانید: دیابت و افت قند خون

قند خون پایین: لرزش
کاهش میزان قند خون می تواند روی سیستم اعصاب مرکزی که مسئول اعمال حرکتی بدن است تأثیر بگذارد. هنگامی که این اتفاق بیفتد بدن هورمون هایی مثل آدرنالین ترشح می کند. این اتفاقات ممکن است باعث لرزش برخی قسمت های بدن از جمله دست ها شود.

قند خون پایین: تعریق
هورمونی که هنگام افت قند در بدن آزاد می شود باعث تعریق زیاد نیز می گردد. یکی از علائم اولیه هنگام افت قند خون تعریق بیش از اندازه است. کنترل قند خون و نگهداشتن قند خون در محدوده نرمال با کمک دارو درمانی، ورزش و عادات مناسب غذایی امکان پذیر است.

قند خون پایین: گرسنگی
گرسنگی شدید و ناگهانی حتی پس از صرف غذا می‌تواند یکی از نشانه‌های این باشد که بدن شما قادر نیست مواد مغذی را به طور مناسب تبدیل به قند خون کند. برخی از داروها و برخی از بیماری‌ها باعث این مشکل می‌شود. این مشکل در افراد دیابتی که قند خون آنها به درستی تنظیم نشده مشاهده می‌شود. گرسنگی در شرایط معمول که فرد واقعا نیاز به غذا دارد امری طبیعی است اما در افراد دیابتی این حالت ممکن است حتی پس از صرف غذا به وجود بیاید. زیرا قند موجود در خون افراد دیابتی به دلیل فقدان انسولین و یا سایر مشکلات به درستی برای سوخت و ساز سلول ها مورد استفاده قرار نمی گیرد و فرد احساس گرسنگی می کند.

قند خون پایین: سرگیجه
سلول های مغزی برای انجام فعالیت های حیاتی خود به قند نیازمند هستند. وقتی قند کافی به سلولهای مغزی نمی رسد احساس خستگی ، ضعف و سرگیجه در فرد به وجود می‌آید. همچنین فرد ممکن است دچار سردرد شود. بنابراین افت قند خون می‌تواند باعث سرگیجه و سردرد شود.

قند خون پایین: احساس گیجی
و درک موقعیت در فرد کاهش می یابد. ممکن است فرد بریده بریده حرف بزند و در حال سخن گفتن ادامه حرف خود را فراموش کند. گاهی اوقات این حالت به طور ناگهانی اتفاق می‌افتد و فرد حتی دقیقا متوجه اوضاع  نمی شود. در موارد شدید این حالت می تواند منجر به غش کردن و به کما رفتن بیمار شود.

قند خون پایین: حالت تهوع
افت قند خون می‌تواند باعث ایجاد حالت تهوع در فرد شود. البته این حالت فقط مربوط به افت قند نیست و در بالا رفتن قند خون نیز مشاهده می شود. نوسانات ناگهانی قند خون باعث ایجاد شوک به سیستم گوارشی شده و می تواند منجر به مشکلات ناگهانی گوارش در فرد شود که شایع‌ترین آنها حالت تهوع است.

منابع webmd

مطالب مرتبط

نظرات خوانندگان

پس از تایید یا پاسخگویی سوالات و نظرات , از طریق اس ام اس مطلع خواهید شد .
کاربر گرامی ، جهت درج دیدگاه یا سوال لطفا ابتدا با نام کاربری خود وارد شوید و یا ثبت نام نمایید
لطفا کمی صبر کنید ...