• 0
  • افزودن به لیست علاقه مندی ها

تولید 4 داروی گیاهی برای بهبود علایم کرونا در ایران

دکتر احسان عمادی چهارشنبه 21 آبان 1399
3133

ویروس کرونا عامل بیماری کووید19 از اواخر سال 2019 در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند 98 (مارس 2020)  بروز پاندمی (همه گیری جهانی) این بیماری را تایید کرد.
این بیماری هنوز هیچ داروی اختصاصی تایید شده ای ندارد اما از اثربخشی برخی داروهای ضد ویروس، ضد التهاب و افزایش دهنده سیستم ایمنی برای بهبود علایم این بیماری و کمک به درمان مبتلایان آن استفاده می شود. تعدادی از این داروها در پروتکل درمانی کرونا در ایران نیز تصویب شده است. پلاسمادرمانی و اکسیژن درمانی نیز از روش های مورد استفاده در درمان این بیماری است.
سخنگوی سازمان غذا و دارو دکتر کیانوش جهانپور اعلام کرد: چهار فرآورده طبیعی با اجزای گیاهی برای بهبود علایم کووید 19 از کمیسیون قانونی سازمان غذا و دارو مصوبه گرفتند. دو مورد آنها توانستند مجوز تولید موقت 6 ماهه را اخذ کنند و دو داروی دیگر هنوز مجوز تولید نگرفته اند.
هیچ کدام از این داروها، داروی درمان کووید19 نیستند اما اثراتی برای بهبود علایم این بیماری داشته اند که باید مراحل بررسی بیشتر را طی کنند.

- اولین داروی گیاهی از این مجموعه یک اسپری دهانی با نام PHR 160 است که حاوی 6 اسانس گیاهی است و با توجه به نتایج کارآزمایی بالینی ارائه شده در صورت مصرف به بهبود عوارض ریوی کووید19 شامل تنگی نفس، سرفه و اکسیژن رسانی شریانی کمک می کند.

بیشتر بخوانید: اسپری پی اچ آر 160 و بهبود عوارض ریوی کووید 19

-داروی دوم شربت موکوزیفت حاوی عصاره آبی میوه دو گیاه است که با توجه به مدارک کارآزمایی بالینی ارائه شده، در صورت مصرف به بهبود علایم خستگی و بی اشتهایی در بیماران مبتلا به کووید19 کمک می کند، این دو دارو مجوز تولید موقت 6 ماهه را دریافت کرده اند و وارد بازار شده اند.

- فرآورده طبیعی دیگر یک شربت حاوی هفت جزء گیاهی است که هنوز نام آن تایید نشده اما بر اساس نتایج کارآزمایی بالینی ارائه شده، اعلام شده که در کاهش دوران بستری و بهبود هایپوکسی (کاهش اکسیژن رسانی به بدن) موثر است که مراحل بررسی آن در سازمان غذا و دارو ادامه دارد.

- چهارمین فرآورده طبیعی در این مجموعه یک شربت حاوی یک گیاه دارویی است که اسناد آن با نام آنوال اس در کمیسیون قانونی سازمان غذا و دارو در حال بررسی است و بر اساس نتایج کارآزمایی بالینی، اعلام شده که در بهبود برخی علایم بیماری کووید19 موثر است.

هنوز هیچ کدام از این داروها به عنوان داروهای تایید شده در درمان کرونا مطرح نیستند و به طور کلی در دنیا هنوز هیچ داروی اختصاصی برای درمان کرونا تایید نشده است.
بیماری کووید 19 بر اساس آمار رسمی کشورها تاکنون بیش از 50 میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده و بیش از یک میلیون و 250 هزار نفر نیز  بر اثر این بیماری جان خود را از داده اند.
ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه و سرفه از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می شود.
تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علایم بیماری کووید19 است. بیش از 80 درصد مبتلایان به این ویروس دچار بیماری خفیف می شوند.

*جهت تهیه اسپری PHR160 می توانید با در دست داشتن نسخه پزشک به داروخانه مرکزی جمالزاده به آدرس : تهران , خیابان جمالزاده شمالی , 200 متر بالاتر از خیابان فرصت , نبش کوچه یزدان شناس مراجعه نمایید . همچنین جهت دریافت اطلاعات بیشتر با شماره 02152862000 (داخلی 1) تماس حاصل فرمایید .

منابع IRNA

مطالب مرتبط

نظرات خوانندگان

پس از تایید یا پاسخگویی سوالات و نظرات , از طریق اس ام اس مطلع خواهید شد .
کاربر گرامی ، جهت درج دیدگاه یا سوال لطفا ابتدا با نام کاربری خود وارد شوید و یا ثبت نام نمایید
لطفا کمی صبر کنید ...