• 0
  • افزودن به لیست علاقه مندی ها

هموروئید یا بواسیر چیست؟

دکتر محدثه شوقی یکشنبه 24 آبان 1394
12617

بواسیر، به معنی ورم سیاهرگ های انتهای مقعد است. این بیماری یکی از شایع ترین بیماری های مقعد بوده و می تواند دردناک باشد. سیاهرگ های خونی (وریدها) ممکن است در داخل مجرای مقعد متورم شوند و باعث ایجاد هموروئید داخلی شوند یا ممکن است در نزدیکی سوراخ مقعد باشند و سبب ایجاد هموروئید خارجی شوند.
امکان ابتلا به هر دو نوع داخلی و خارجی به صورت هم زمان وجود دارد و علائم و درمان، به این بستگی دارد که فرد دچار کدام یک از این دو نوع شده باشد.

علائم شایع در بیماری هموروئید
- خونریزی در حین اجابت مزاج یا به دنبال اجابت مزاج
- درد، خارش یا ترشح مخاطی پس از اجابت مزاج
- وجود یک برجستگی در مقعد
- احساس عدم تخلیه کامل راست روده (این حالت تنها در مورد بواسیر بزرگ دیده می شود) 
- التهاب و تورم 

برای اطالاعات بیشتر مطالعه کنید: پیشگیری و درمان واریس و همورویید

مهمترین و ساده ترین دلیل برای ایجاد هموروئید، فشار زیاد بر وریدهای ناحیه لگن و مقعد است. به طور طبیعی بافت داخل مقعد توسط عروق خونی فراوان پر شده است تا حرکات روده به راحتی کنترل شوند. اگر برای خروج مدفوع بیش از اندازه فشار وارد کنید، این فشار زیاد باعث کشیده شدن و متورم شدن عروق ناحیه شده و در نتیجه احتمال وقوع هموروئید افزایش می یابد. اسهال و یا یبوست نیز می توانند باعث زور زدن و در نتیجه افزایش فشار بر روی وریدهای مقعد شوند.

احتمال بروز هموروئید در 6 ماه آخر حاملگی در زنان باردار وجود دارد، دلیل این امر افزایش فشار بر روی عروق خونی ناحیه لگن است. از طرفی فشاری که برای خارج شدن نوزاد از رحم در زمان زایمان وارد می شود، می تواند باعث بدتر شدن هموروئید شود. از دیگر علل شایع ایجاد بواسیر، اضافه وزن است.
در اکثر موارد هموروئید خارجی، از طریق درمان هایی در منزل می توانید به بهبود بیماری کمک کنید. به این معنی که با اضافه کردن غذاهای حاوی فیبر بالا نظیر میوه جات، سبزی تازه و حبوبات (گندم، ذرت و ...)، نوشیدن آب بیشتر، داشتن فعالیت های بدنی و ورزشی و مصرف ملین ها، فشار در هنگام دفع مدفوع کاهش می یابد. اما در صورتی که هموروئید در فرد، پیشرفته و شدید باشد ممکن است سایر روش های درمانی لازم باشند.

در صورتی که هموروئید به درمان های خانگی پاسخ مناسبی ندهد، استفاده از روش های دارویی و جراحی پیشنهاد می شود.

منابع Micronized

مطالب مرتبط

نظرات خوانندگان

پس از تایید یا پاسخگویی سوالات و نظرات , از طریق اس ام اس مطلع خواهید شد .
کاربر گرامی ، جهت درج دیدگاه یا سوال لطفا ابتدا با نام کاربری خود وارد شوید و یا ثبت نام نمایید
لطفا کمی صبر کنید ...