• 0
  • افزودن به لیست علاقه مندی ها

مکمل های گلوتامین

دکتر کوشا شهیدی یکشنبه 30 اردیبهشت 1397
6886

در دنیای بدنسازی، گلوتامین به عنوان یکی از بهترین مکمل های موجود در بازار شناخته شده است. گلوتامین یک اسید آمینه غیر ضروری است. غیر ضروری بودن به معنی عدم نیاز بدن به آن ترکیب نبوده، بلکه بدان معنی است که بدن انسان آن را به طور طبیعی تولید می کند. شصت درصد گلوتامین ما در عضله اسکلتی یافت  می شود، باقی مانده در ریه ها، کبد و معده قرار دارد. گلوتامین یک ساختار مولکولی منحصر به فرد با 2 زنجیره جانبی نیتروژن دارد. این امر باعث شده که گلوتامین اولین انتقال دهنده نیتروژن در سلول های عضلانی باشد.

در طول چند سال گذشته، گلوتامین از طریق مطالعات نشان داده است که در سنتز پروتئین (رشد عضلانی)، فرایند تجزیه مواد ضد کاتابولیک (جلوگیری از تجزیه بافت ماهیچه) و افزایش هورمون رشد، نقش بسزایی را بازی می کند. با توجه به این اثرات، گلوتامین از طریق بهبود سلول های عضلانی نقش مهمی را در بدن ایفا می کند. در شرایط عادی بدن انسان توانایی تولید گلوتامین بیش از نیاز مصرفی را دارد. اما در بعضی موارد، میزان نیاز به گلوتامین بیشتراز توانایی بدن در تولید آن می باشد، به این امر تحلیل گلوتامینی (Glutamine Depletion) گفته می شود. از بین رفتن گلوتامین می تواند به علت بیماری مانند سرماخوردگی، سوختگی های گسترده، جراحی و غیره باشد. علت عمده دیگر از دست رفتن گلوتامین، تمرینات شدید ورزشی است.

نقش گلوتامین چیست؟
بدن انسان از گلوتامین برای انتقال آمونیاک و نیتروژن در سراسر بدن از طریق جریان خون استفاده می کند. بنابراین بدن تلاش می کند همیشه سطح گلوتامین را در جریان خون حفظ کند. تمایل سیستم ایمنی و دستگاه گوارش به گلوتامین بسیار بالا است. در اکثر مواقع سیستم گوارش برای مقابله با رژیم غذایی پروتئین بالا بدنسازان با کمبود گلوتامین روبرو می شود.
ماهیچه ها بزرگترین منبع گلوتامین بدن هستند. 60 درصد کل گلوتامین در بدن در عضلات ذخیره می شود. هنگامی که یک فرد فعالیت بدنی شدید داشته باشد، به میزان گلوتامین بیشتری نسبت به مقدار کل تولید شده توسط بدن نیاز هست. اگر بدن نتواند گلوتامین مورد نیاز خود را از جریان خون تامین کند، باید به محل ذخیره یعنی عضلات هجوم آورد. بدن اکنون
گلوتامین ذخیره شده در عضلات را تجزیه کرده و آن را به جریان خون ارسال می کند.
مکمل گلوتامین پس از یک تمرین ورزشی شدید، به شدت مورد نیاز است. سطح گلوتامین می تواند تا 50% پس از فعالیت های ورزشی شدید کاهش یابد. وقتی که بافت ماهیچه شکسته می شود (پس از تمرین) گلوتامین لازم است تا پروتئین را به سلول های عضلانی هدایت کند که در آن برای رشد عضله سنتز شود.
اگر بدن مجبور به تولید گلوتامین خود شود (زمانی که از مکمل های گلوتامین استفاده نمی کنید) ممکن است چندین ساعت یا حتی چندین روز طول بکشد تا سطوح گلوتامین خود را به حالت عادی بازگرداند.

بهترین زمان مصرف مکمل گلوتامین:
مکمل های گلوتامین در زمانی که ذخایر گلوتامین بدن کم شوند مورد نیاز است. سطح گلوتامین بدن پس از فعالیت شدید فیزیکی در پایین ترین سطح خود قرار می گیرد. مصرف گلوتامین بلافاصله پس از تمرین توصیه می شود. بیشتر بدنسازان ترجیح می دهند مکمل های گلوتامین را به مخلوط شیکر خود پس از تمرین اضافه کنند. گلوتامین عمدتا بی مزه است.

مزایای گلوتامین برای بدن سازان
در زیر برخی از نقش های گلوتامین که می تواند میزان عملکرد بدن و از سوی دیگر توانایی آن در ساخت عضله را بالا ببرد اشاره می شود:
- سنتز پروتئین عضله را با انتقال نیتروژن به عضله را تحریک می کند.
- مدت زمان ریکاوری عضله را کاهش می دهد.
- تولید هورمون رشد و آزادسازی آن را افزایش می دهد.
- میزان کاتابولیسم (تخریب) عضله را در حین تمرین کاهش می دهد.
- میزان استقامت را با تامین گلیکوژن از دست رفته افزایش می دهد.
- احتمال بیماری و عفونت را با افزایش سیستم ایمنی بدن کاهش می دهد.

برای دریافت این اثرات از مکمل های گلوتامین مصرف گلوتامین باید از میزان مورد نیاز و تولید شده توسط بدن بیشتر باشد. مقدار گلوتامین مورد نیاز شما بستگی به فعالیت بدنی و اثرات آن بر روی بدن دارد.

آیا گلوتامین عوارضی نیز دارد؟
مصرف گلوتامین در بزرگسالان عمدتا فاقد عارضه می باشد. توصیه می شود قبل از مصرف گلوتامین، با متخصص تغذیه خود مشورت نمایید.

مزیت های دیگر مکمل گلوتامین
- سیستم ایمنی قوی تر، احتمال ابتلا به بیماری و عفونت کمتر
- کاهش آسیب های روده ای ناشی از مصرف ضدالتهاب ها
- گلوتامین می تواند شرایط روحی را بهبود بخشد.
- اثرات مثبت احتمالی بر بیماری های نوروژنیک
- کمک به حافظه کوتاه و طولانی مدت

مصرف مکمل گلوتامین در افراد دیابتی:
تحقیقات نشان می دهد که افرادی که دیابت دارند، هنگام مصرف مکمل گلوتامین باید احتیاط کنند زیرا بدن آنها گلوتامین را بصورت غیر عادی متابولیزه می کند. توصیه می شود اگر بیمار دیابتی هستید قبل از استفاده از مکمل های بدن سازی با پزشک خود مشورت نمایید.

برای مشاهده محصولات بر روی نام آنها کلیک کنید.
Glutamine ON
PhD Glutamine
BSN Glutamine DNA
Glutamine10000 Bodyattack
100% Pure Glutamine
Glutamine Cor Performance
MP Glutamine
Weider Glutamine
Glutamine Drive
Max Glutamine
L-Glutamine Webber
Universal Glutamine
L-Glutamine PNC
L-glutamine 3000
L-Glutamine 300Prosupps

نکته ی آخر:
چه به دنبال افزایش عملکرد ورزشی خود هستید، عضله بسازید و یا شرایطی مانند دیابت و اسهال های آبکی را کنترل کنید، ال گلوتامبن نیاز است که دررژیم روزانه شما قرار داشته باشد. آن را به عنوان مکمل روزانه خود قرار دهید و طولی نمی کشد که تفاوت را در کوتاه ترین زمان حس خواهید کرد.

مطالب مرتبط

نظرات خوانندگان

پس از تایید یا پاسخگویی سوالات و نظرات , از طریق اس ام اس مطلع خواهید شد .
کاربر گرامی ، جهت درج دیدگاه یا سوال لطفا ابتدا با نام کاربری خود وارد شوید و یا ثبت نام نمایید
لطفا کمی صبر کنید ...