• 2
  • افزودن به لیست علاقه مندی ها

چند نکته مهم در مورد سرفه کودکان که والدین باید به آن توجه کنند

مهشاد بختیاری یکشنبه 19 تیر 1401
1756

آیا می دانستید که ممکن است کودکان در سال تا 8 مرتبه یا بیشتر دچار سرماخوردگی شوند؟ این امر به این دلیل است که صدها ویروس سرماخوردگی مختلف وجود دارد و کودکان خردسال، با توجه به عدم ابتلای قبلی به آن ها، مصونیتی در برابر این ویروس ها ندارند. تب، گلودرد، لارنژیت، برونشیت و سرفه از علائم رایج سرماخوردگی و آنفولانزا در کودکان هستند. در بسیاری از موارد کودکان بعد از سرماخوردگی تا مدت ها سرفه های شدید و خشک دارند. با این وجود، در کودکان عواملی مانند آسم، حساسیت و آلرژی، سینوزیت و رفلاکس اسید معده نیز ممکن است، باعث ایجاد سرفه شوند.

از دلایل ابتلا به سرفه در کودکان می توان به موارد زیر اشاره نمود:
عفونت: سرماخوردگی، خروسک و آنفولانزا می توانند منجر به سرفه طولانی مدت برای کودکان شوند. سرماخوردگی با سرفه های خفیف تا متوسط، آنفولانزا با سرفه های شدید و خشک و خروسک با تنفس پر سر و صدا و سرفه های "پارس مانند" که در طول شب تشدید می شود، همراه است. این عفونت های ویروسی با آنتی بیوتیک درمان نمی شوند، اما با سایر داروها قابل کنترل هستند.

رفلاکس اسید معده: سرفه، استفراغ، تف کردن به صورت مکرر، طعم بد دهان و احساس سوزش در قفسه سینه یا سوزش سر دل در کودکان از نشانه های بازگشت اسید معده به مری هستند. شکلات، نعناع، "غذاهای سرخ شده، تند و چرب"، کافئین و نوشیدنی های گازدار باید از رژیم غذایی کودک حذف شوند، آخرین وعده غذایی حداقل دو ساعت با زمان خواب فاصله داشته باشد و وعده های غذایی کوچکتر برای کودک در نظر گرفته شود. برای بهبود بازگشت اسید معده در کودکان باید به پزشک مراجعه نمود.

آسم: تشخیص آسم کودکان کار دشواری است و تست تشخیص منحصر‌ به‌ فرد برای آن وجود ندارد. اما سرفه به همراه خس خس سینه که ممکن است در طول شب بدتر شود یکی از رایج ترین علائم آسم است. نوع دیگری از سرفه ممکن است با افزایش فعالیت بدنی یا هنگام بازی ظاهر شود. درمان آسم به علت ایجاد آن بستگی دارد و ممکن است شامل اجتناب از عوامل محرک مانند آلودگی، دود یا عطر باشد. تشخیص آسم در کودکان حتما باید توسط پزشک صورت گیرد.

آلرژی/سینوزیت: آلرژی و سینوزیت می توانند باعث سرفه طولانی مدت همچنین خارش گلو، آبریزش بینی، آبریزش چشم و گلودرد شوند. باید در مورد آلرژن ها (مواد حساسیت زا) و چگونگی اجتناب از آن با پزشک کودک مشورت شود. آلرژن ها می توانند شامل غذا، گرده گیاهان و گرد و غبار باشند. همچنین برخی کودکان به پشم و مو، بزاق، عرق، پوسته و مواد دفعی حیوانات خانگی، آلرژی دارند. پزشک ممکن است استفاده از داروهای ضد آلرژی یا تزریق واکسن آلرژی را توصیه کند.

سیاه سرفه: سیاه سرفه یک بیماری عفونی شدید تنفسی، قابل پیشگیری با واکسن است. این بیماری به ویژه در ابتدای ابتلا، ممکن است با علائمی نظیر آبریزش بینی، عطسه و تب پایین همراه باشد. بعد از بین رفتن علائم اولیه، سرفه های پشت سرهم مشخصه ی آغاز حمله است و به دنبال آن یک دم با صدای "ضجه" (ووپ-هوپ) شنیده می شود. به دلیل ماهیت باکتریایی عفونت عامل سیاه سرفه، درمان آن با آنتی بیوتیک صورت می گیرد.

دلایل دیگر سرفه کودکان: کودک ممکن است بنا بر عادت، حتی پس از اتمام دوره بیماری سرفه کند. کودک ممکن است پس از استنشاق یک عامل خارجی مانند غذا و یا پس از قرارگیری در معرض عوامل محرک مانند دود سیگار یا شومینه، به سرفه بیافتد. 

حال که با علل سرفه ی کودکان آشنا شدیم، بهتر است به پاسخ این پرسش بپردازیم که چه زمانی باید در مورد سرفه کودک به پزشک مراجعه نمود؟
- هنگام تنفس یا صحبت کردن مشکل دارد.
- استفراغ مداوم
- هنگام سرفه رنگ صورت قرمز یا بنفش می شود.
- در بلع مشکل دارد.
- احساس خستگی یا بیماری دارد.
- به نظر بیاید شیئی در گلوی کودک گیر کرده است.
- کودک هنگام تنفس عمیق در قفسه سینه احساس درد دارد.
- مشاهده ی سرفه خونی
- خس خس سینه
- کودک سیستم ایمنی ضعیفی دارد یا کاملا واکسینه نشده است.
- سن کمتر از 4 ماه، با دمای رکتوم بالای 38 درجه سانتی گراد
- دارای تب بیش از 40 درجه سانتی گراد (بدون بهبودی پس از گذشت 2 ساعت از مصرف داروی کاهنده تب)

اما چه زمانی شرایط کودک وخیم است و باید با اورژانس تماس گرفت؟
- برای نفس کشیدن تلاش می کند، نمی تواند صحبت کند یا با هر نفس ناله می کند.
- در حال خفگی است و سرفه کودک متوقف نمی شود.
- از حال رفته است یا تنفس متوقف شده است.
- دارای لب ها یا ناخن های آبی رنگ است.

اگر شرایطی که در بالا ذکر شده است، در کودکتان مشاهده نمی کنید، می توانید با توصیه ی پزشک و در مواردی که ایشان تعیین می کند، از ترکیبات طبیعی، جهت درمان سرفه در کودکان استفاده نمایید. در بیشتر موارد استفاده از این ترکیبات طبیعی که به فرم های شربت، قطره و یا آبنبات های مکیدنی وجود دارند، می تواند در تسکین گلو درد ناشی از سرفه کمک کننده باشد. ترکیبات طبیعی بکار رفته در این فرمولاسیون های دارویی، در تقویت سیستم ایمنی، مقابله با عفونت دستگاه تنفسی فوقانی، تسریع بهبودی و درمان سرفه مورد استفاده قرار می گیرند.

در ادامه با برخی از این ترکیبات طبیعی که اثربخشی آن ها در کاهش سرفه ی کودکان، پیش از این به اثبات رسیده است، آشنا می شویم:
شیرین بیان: 
در طب سنتی گیاه شیرین بیان (Glycyrrhiza glabra) برای بهبود بسیاری از بیماری ها از جمله سرفه، گلودرد، برونشیت و سرماخوردگی به کار می رود. از این گیاه همچنین در درمان واکنش های آلرژیک به عنوان ضد التهاب استفاده می گردد. داده های حاصل از مطالعات بر روی ترکیبات استخراج شده از این گیاه دارویی، به اثرات ضد التهابی، ضد ویروسی و ضد باکتریایی آن اشاره دارد. داده های مطالعات پیشین نشان می دهد که ترکیب موثره ی شیرین بیان، گلیسیریزین، مسئول اصلی خواص ضد سرفه، تسکین دهندگی و خلط آوری شیرین بیان می باشد. همچنین گزارش شده است که شیرین بیان از طریق تسریع ترشح مخاط نای به رفع احتقان دستگاه تنفسی فوقانی کمک می کند. از طرفی شیرین بیان دارای خواص ضد ویروسی و تنظیم کنندگی عملکرد سیستم ایمنی نیز می باشد.

مطالعات نشان داده اند گلیسیریزین بیش از سابیر ترکیبات فعال موجود در عصاره شیرین بیان، در کنترل تکثیر ویروس
(FFM-1وFFM-2) SARS-CoV موفق عمل کرده است و به عنوان پیشگیری کننده جهت پیشگیری از ابتلا به این ویروس نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد. همچنین، پلی ساکاریدهای موجود در شیرین بیان در مواجهه با ویروس آنفولانزای خوکی (H1N1)، سبب تحریک ماکروفاژها و به تبع آن تحریک سیستم ایمنی می شوند.

آویشن: 
آویشن باغی (Thymus vulgaris) از دیرباز برای درمان احتقان سینه و تسکین گلودرد مورد استفاده قرار می گرفته است. آویشن باغی دارای اثرات ضد اسپاسمی، ضد میکروبی، ضد التهابی، تنظیم کننده سیستم ایمنی و آنتی اکسیدانی است. آویشن به عنوان یک گیاه موثر برای عفونت های دستگاه تنفسی مانند برونشیت حاد، آسم، التهاب گلو و سرفه مفید است و تسکین دهنده التهاب حنجره، لوزه، التهابات مخاطی دهان نیز می باشد. این اثرات به قابلیت خلط آوری، آنتی بیوتیکی، ضد قارچی و گندزدایی گیاه باز می گردد. 

عسل: 
عسل به دلیل اثرات تسکین دهنده، خواص آنتی اکسیدانی، اثرات ضد میکروبی به عنوان یک ترکیب طبیعی ضد سرفه رایج است. در مطالعه بر روی کودکان 1 تا 5 ساله ی مبتلا به عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی، استفاده از عسل، در کاهش سرفه های شبانه و بهبود خواب کودکان موثر بوده است. مواد ضد میکروبی موجود در عسل مستقیما با عامل بیماری زا که باعث سرماخوردگی می شوند، مبارزه می کند. 

با توجه به اثرات مفید این ترکیبات طبیعی، چگونه از آن ها بهره مند شویم؟ 
به نظر می رسد برای استفاده از اثرات سودمند این ترکیبات طبیعی، مصرف فرآورده های طبیعی استاندارد مفید باشد. شربت گیاهی کالیک اطفال برند نوتک فار حاوی شامل شیرین بیان، آویشن باغی و عسل است. این فرآورده ی گیاهی استاندارد، با قابلیت ضد سرفه و خلط آوری و اثرات بارز ضد میکروبی، در کاهش سرفه ی کودکان بالای 3 سال موثر است. همچنین، این شربت در پیشگیری از ابتلا و در درمان سرماخوردگی نیز کارآیی دارد. در این شربت علاوه بر اجزای اصلی، ماده موثره ی گیاه انیسون نیز به عنوان عطر و طعم دهنده بکار رفته است. نقش این ترکیب در کالیک اطفال، به همین امر محدود نشده، بلکه این گیاه دارویی با اثرات ضد ویروسی و تقویت سیستم ایمنی به اثرگذاری بهتر این فرآورده و پیشگیری از بیماری کمک می کند. شربت کالیک اطفال، علاوه بر اثربخشی در کودکان، با افزایش دوز مصرفی، برای بزرگسالان نیز قابل استفاده است.

برای مشاهده شربت گیاهی کالیک اطفال اینچا کلیک کنید.

در انتها، توصیه می شود استفاده از این فرآورده ی گیاهی در کودکان، با نظارت پزشک و با ارزیابی عوارض جانبی و بررسی تداخلات احتمالی صورت گیرد.

Reference
https://link.springer.com/content/pdf/10.1007%2F978-3-319-27027-2_21.pdf
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28214817/
https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/thymus-vulgaris
https://www.herbalgram.org/resources/herbalgram/issues/80/table-of-contents/article3352/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4264806/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3601686/
https://www.nhs.uk/conditions/baby/health/colds-coughs-and-ear-infections-in-children/
https://www.webmd.com/children/guide/cough-treatment

 

مطالب مرتبط

نظرات خوانندگان

پس از تایید یا پاسخگویی سوالات و نظرات , از طریق اس ام اس مطلع خواهید شد .
کاربر گرامی ، جهت درج دیدگاه یا سوال لطفا ابتدا با نام کاربری خود وارد شوید و یا ثبت نام نمایید
لطفا کمی صبر کنید ...